Napar z liści laurowych – jak działa na skórę i włosy?
Napar z liści laurowych dzięki swojemu działaniu bakteriobójczemu pomaga zwalczyć łupież i rozprawić się z trądzikiem. Sprawdźcie, do czego jeszcze można go wykorzystać i jak go przygotować.

- Paulina Wierzchowiecka
Jeśli nigdy nie słyszałyście o naparze z liści laurowych, to czas najwyższy aby poznać magiczną moc tej popularnej, domowej przyprawy. Powstały w wyniku zaparzania płyn może być wykorzystany jako płukanka do włosów, tonik, a także dodatek do długiej, relaksującej kąpieli. Wystarczy 5 listków wawrzynu, aby otrzymać napar, który odmieni waszą pielęgnację.
Promocja Carrefour na produkty spożywcze i nie tylko pozwoli Ci zadbać o dietę i cerę.
Napar z liści laurowych na skórę
Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym napar z liści laurowych może być stosowany na skórę całego ciała. Moczenie w nim stóp pomoże nam pozbyć się wstydliwego problemu grzybicy, natomiast nałożony na skórę głowy oczyści ją i odblokuje pory zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.
Napar z wawrzynu może być także stosowany jako naturalny tonik do cery trądzikowej. Regularne stosowanie go sprawi, że stany zapalne zostaną wyciszone, a skóra stopniowo zacznie się oczyszczać z toksyn i nieestetyczne zmiany na skórze zaczną stopniowo znikać.
Jeśli lubicie długie kąpiele, możecie wykorzystać napar z liści laurowych także do aromaterapii i relaksu. Szklanka dodana do ciepłej wody pomoże usunąć z niej zalegające bakterie, a także poprawi ukrwienie i przyspieszy procesy metaboliczne skóry przyspieszając redukcję cellulitu. Taka kąpiel będzie też wspaniałym doświadczeniem dla naszych dróg oddechowych i oskrzeli, które dzięki naparowi zostaną oczyszczone.
Zobacz także: Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie - jak działa i jak go stosować?

Napar z liści laurowych na włosy
Oprócz działania zapobiegającego przetłuszczaniu się skóry głowy, płukanka do włosów z wawrzynu pomoże także zwalczyć łupież i pobudzić cebulki włosów do pracy. Kosmyki należy moczyć w zimnym naparze dwa razy w tygodniu, a już po kilku kuracjach zauważymy, że zaczynają one rosnąć szybciej i stają się wyraźnie mocniejsze.
Jak zrobić napar z liści laurowych?
Do naparu z liści laurowych, który będzie nam służył jako tonik lub płukanka potrzebujemy:
- 3 liści laurowych
- Szklanki wody
Przygotowanie:
Liście należy zmiksować na proszek, a następnie zalać wrzącą wodą. Po 25 minutach mieszankę należy umieścić w lodówce, a następnie płukać w niej włosy lub nakładać na twarz.
Żeby przygotować napar, który dodamy do kąpieli lub wykorzystamy w kuracji przeciwgrzybiczej możemy zwiększyć ilość liści do pięciu, a następnie zalać je większą ilością wody. Po odczekaniu ok. 30 minut powstały płyn możemy wlać do wanny z wodą, lub do miski, w celu wymoczenia w nim stóp i rąk.
Jeśli nie chcecie samodzielnie przygotowywać naparu, a w waszej codziennej pielęgnacji wybieracie najczęściej olejki, w wielu drogeriach znajdziecie ekstrakt z liścia laurowego właśnie w tej postaci. Możecie podobnie używać go w kąpieli lub płukankach do włosów.
Jesteśmy ciekawe, czy słyszałyście kiedykolwiek o dobroczynnym działaniu liści laurowych. Teraz już wiecie, że świetnie sprawdzają się nie tylko w kuchni.