Reklama

Opuchlizna twarzy zwykle obejmuje policzki, okolice oczu, żuchwy i jest skutkiem nagromadzenia nadmiaru wody, limfy lub – rzadziej – krwi w tkance podskórnej. Objęte nią partie twarzy mogą być bolesne, a jeśli opuchnięcie jest skutkiem choroby lub reakcji alergicznej – może im towarzyszyć zaczerwienienie, uczucie świądu i pieczenia. Sprawdźcie, jakie są najczęstsze przyczyny opuchlizny twarzy i w jaki sposób ją zmniejszyć.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda opuchlizna twarzy?
  2. Opuchlizna twarzy – przyczyny
  3. Jak pozbyć się opuchlizny z twarzy?

Jak wygląda opuchlizna twarzy?

Opuchlizna może dotyczyć całej twarzy, zwykle jednak występuje w określonych partiach. Najczęściej obrzęk obejmuje policzki i okolice żuchwy oraz obszar wokół oczu. Opuchnięte mogą być same powieki górne, bądź zarówno powieki, jak i skóra pod oczami, przyjmując postać dobrze znanych worków.

Wygląd opuchlizny twarzy w znacznym stopniu uzależniony jest od jej przyczyny. Zazwyczaj ma postać symetryczną, występując po obu jej stronach. Jeśli jednak obrzęk związany jest np. z urazem bądź problemami stomatologicznymi, wówczas obrzęk lokalizuje się po jednej stronie. Podobnie opuchlizna pod oczami – zwykle jest symetryczna i dotyczy obu oczu, jednak może też mieć charakter jednostronny, np. w przypadku stanu zapalnego obejmującego jedno oko.

Razem z opuchlizną twarzy mogą, ale nie muszą, występować inne objawy, które również uzależnione są od podłoża dolegliwości. W przypadku reakcji alergicznej może pojawić się zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy wysypka w formie pokrzywki. Urazowi również towarzyszy zaczerwienienie i zasinienie. Najbardziej niepokojące jest połączenie opuchlizny twarzy z objawami ogólnoustrojowymi, takimi jak gorączka czy duszności – wówczas niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem.

milorad kravic

Opuchlizna twarzy – przyczyny

Podłożem opuchlizny pod oczami jest nagromadzenie się wody, limfy lub krwi w przestrzeni międzykomórkowej. To zjawisko z kolei może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Poniżej przeczytacie o najczęściej spotykanych.

Poranna opuchlizna twarzy

Ze spuchniętą buzią możecie mieć do czynienia rano, a obrzęk zazwyczaj stopniowo zanika w ciągu dnia. Przyczyną może być po prostu źle przespana noc, ale też błędy popełnione poprzedniego dnia – zjedzenie zbyt obfitego posiłku wieczorem czy wypicie zbyt małej ilości wody. Poranna opuchlizna może wynikać również z niewłaściwej pozycji przyjmowanej podczas snu, kiedy to twarz np. przykrywana jest poduszką.

Jeśli jednak poranna opuchlizna twarzy pojawia się regularnie, może świadczyć o zaburzeniach krążenia. Wówczas układ krążeniowo-limfatyczny jest zbyt „słaby” i nie radzi sobie z rozprowadzaniem krwi i limfy w organizmie podczas długotrwałej pozycji leżącej.

Opuchlizna twarzy po alkoholu

Opuchnięcie twarzy zdarza się, jeśli jednorazowo wypijecie zbyt dużą ilość alkoholu. Jeśli więc następnego dnia po imprezie budzicie się ze spuchniętą buzią, to znak, że paradoksalnie doszło do odwodnienia organizmu w wyniku wypitego alkoholu. Alkohol wpływa też na układ krążenia, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Dieta i styl życia a opuchlizna twarzy

Przyczyną spuchniętej twarzy może być niewłaściwa dieta i zbyt mała aktywność fizyczna. Ruch pobudza krążenie krwi i limfy, jeśli więc prowadzicie siedzący tryb życia, łatwo dochodzi do zaburzenia przepływu i powstawania obrzęków limfatycznych.

Na liście błędów dietetycznych przyczyniających się do powstawania opuchlizny jest przede wszystkim nadmiar spożywanej soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Niekorzystne jest również picie zbyt małej ilości wody – wówczas organizm broni się przed odwodnieniem, gromadząc znajdujące się w nim płyny w tkankach podskórnych. Obrzęki mogą też być sygnałem, że w waszej diecie brakuje potasu, niezbędnego do prawidłowej pracy serca.

Zmiany hormonalne a opuchlizna twarzy

Zmiany poziomu hormonów to jedna z najczęściej występujących przyczyn opuchlizny twarzy. Głównym czynnikiem jest wzrost progesteronu, który sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Z tego też powodu obrzęki są dobrze znane większości miesiączkujących kobiet i są jednym z objawów PMS. Za powstawanie obrzęków mogą odpowiadać również zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy czy chorobami nadnerczy.

Opuchlizna twarzy w ciąży

Wspomniany wzrost progesteronu to jedna z przyczyn występowania obrzęków w ciąży. Opuchlizna na twarzy, jak i w obrębie dłoni, nóg ma też jednak inne źródło – związana jest z uciskiem powiększającej się macicy na żyły. To sprawia, że mocno utrudnione jest krążenie. Obrzękom w ciąży sprzyja też zwykle mniejsza aktywność fizyczna w tym okresie.

Opuchlizna twarzy od alergii

Opuchlizna twarzy spowodowana alergią może być zarówno alergią kontaktową, np. w wyniku zastosowania uczulającego kosmetyku, jak i alergią na przyjęty lek. Gwałtowna reakcja alergiczna i związany z nią obrzęk występuje na skutek użądlenia przez owady u osób uczulonych na ich jad.

Nagły obrzęk twarzy może przyjąć formę obrzęku naczynioruchowego, tzw. obrzęku Quinckego. Opuchlizna pojawia się gwałtownie, obejmuje również głębsze warstwy skóry. Jeśli dotyczy okolic szyi i krtani, stanowi zagrożenie dla życia z uwagi na możliwe utrudnienie oddychania.

Opuchlizna twarzy od zęba

Opuchlizna twarzy od zęba pojawia się zarówno po jego usunięciu, jak i w wyniku rozwoju stanu zapalnego, np. ropnia. W zdecydowanej większości przypadków jest to obrzęk jednostronny, bezpośrednio związany z lokalizacją problematycznego zęba.

Choroby a opuchlizna twarzy

Lista możliwych przyczyn opuchlizny twarzy obejmuje też wiele różnych chorób ogólnoustrojowych, w przypadku których obrzęk jest jednym symptomów. Mogą to być zarówno choroby niezapalne, jak i zapalne. Należą do nich:

  • choroby nerek,
  • choroby układu krążenia,
  • róża (choroba bakteryjna tkanki skórnej i podskórnej wywołana przez paciorkowce),
  • zapalenie ślinianek przyusznych (bardziej znane jako świnka),
  • zapalenie zatok,
  • infekcje oczu i oczodołów.
Staras

Jak pozbyć się opuchlizny z twarzy?

Jeśli opuchlizny twarzy nie możecie wytłumaczyć alergią, problemami stomatologicznymi czy niewłaściwą dietą, należy potraktować ją jako sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i wymagana jest konsultacja z lekarzem. Konieczne jest ustalenie konkretnej przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia obrzęku twarzy. Szybkiej reakcji wymaga szczególnie sytuacja, kiedy obrzęk pojawia się nagle i towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, duszności, pokrzywka.

Jeśli natomiast źródłem problemu są błędy dietetyczne czy nieprawidłowy styl życia, w zmniejszeniu opuchlizny pomogą wam proste sposoby.

Dieta na opuchliznę twarzy

Ruch i prawidłowa dieta są niezbędne, żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, usprawnić krążenie i usunąć obrzęki. Zmiana diety, picie większej ilości wody i ograniczenie alkoholu zwykle wystarczają, żeby uchronić się przed obrzękiem twarzy. Pamiętajcie też o regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli prowadzicie siedzący tryb życia.

Do diety wprowadźcie produkty bogate w potas, np. banany, pomidory, oraz owoce zawierające dużą ilość wody, np. arbuzy. Możecie też pić moczopędne zioła, takie jak pokrzywa czy skrzyp polny, oczywiście mając na uwadze, że również w piciu ziół należy zachować zdrowy rozsądek.

Masaż twarzy na opuchliznę

Masaż twarzy to bez wątpienia najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie opuchlizny i pobudzenie krążenia. Najłatwiej wykonać go własnymi palcami, punktowo uciskając i opukując najpierw czoło, a potem skronie, kości policzkowe, okolice żuchwy i brodę.

Efekt masażu będzie jeszcze lepszy, jeśli zamiast palcami, wykonacie go schłodzoną w lodówce łyżeczką lub kostkami lodu. Łyżeczką wykonujcie ruchy od środka twarzy na zewnątrz. Za to kostkami lodu – koniecznie owiniętymi w bawełnianą ściereczkę – wykonujcie koliste ruchy na czole, brodzie i policzkach. Bardzo praktycznym gadżetem do masażu twarzy są też wałeczki jadeitowe i kwarcowe oraz kamień gua sha.

Zobacz także: Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Okłady na opuchniętą twarz

Zaparzcie czarną lub zieloną herbatę i pozwólcie jej ostygnąć do temperatury pokojowej, a najlepiej schłodźcie ją w lodówce. Następnie nałóżcie na twarz zanurzoną w herbacianym wywarze ściereczkę lub ligninę. Zawarte w czarnej i zielonej herbacie taniny mają właściwości ściągające i to właśnie dzięki nim kompres z herbaty zmniejsza obrzęk.

Reklama

Herbaciany kompres możecie też zastąpić warzywnym okładem. Obrzęk na buzi zmniejszy trzymany na niej przez 15 minut okład ze znanego ze swoich ściągających właściwości startego surowego ziemniaka. Podobnie podziałają na waszą buzię plasterki zimnego ogórka.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane