Masaż twarzy wykonywany regularnie to świetny sposób na spłycenie zmarszczek, jednak nie jest to jego jedyne działanie. Wykonanie tego typu masażu jest dość proste i nie zajmuje wiele czasu. Warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Sprawdźcie, w jaki sposób wykonać masaż twarzy i kiedy powinno się go unikać.

Reklama

Spis treści:

  1. Efekty masażu twarzy
  2. Masaż twarzy - krok po kroku
  3. Masaż liftingujący twarzy
  4. Masaż limfatyczny twarzy
  5. Masaż twarzy kobido
  6. Masaż twarzy rollerem
  7. Kamień do masażu twarzy
  8. Bańki do masażu twarzy
  9. Olejek do masażu twarzy
  10. Masaż twarzy wałeczkami
  11. Jeżyki do masażu twarzy

Jakie efekty daje masaż twarzy?

Masaż twarzy jest sprawdzonym sposobem na zniwelowanie istniejących zmarszczek, a także ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Twarz jest zdecydowanie bardziej wygładzona, a jej owal jest mocniej zarysowany. Podczas masażu twarzy stymulujemy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu nasza cera z każdym dniem wygląda coraz lepiej. Ponadto pozbywamy się ze skóry toksyn i zastojów limfatycznych, co prowadzi do jej głębszego odżywienia i dotlenienia. Regularny masaż twarzy pobudza produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za kondycję skóry.

Masaż twarzy - krok po kroku

Aby masaż twarzy przyniósł oczekiwane efekty, należy go wykonywać minimum raz dziennie. Powinien on trwać od 5 do 10 minut. Masaż można wykonywać za pomocą dłoni lub specjalnego wałka jadeitowego lub kwarcowego. Przed rozpoczęciem masażu najlepiej nałożyć na twarz olejek lub bogaty krem, który zwiększy komfort zabiegu i dodatkowo odżywi skórę.

Masaż rozpoczynamy od wykonywania pociągłych ruchów z lekkim naciskiem. Powinny być one kierowane od brody w stronę czoła i od zewnątrz do środka. Następnie uciskamy delikatnie twarz w różnych punktach i masujemy je okrężnymi ruchami. Pamiętaj, by ruchy były dość delikatne i powolne. Masaż twarzy powinno zakończyć się etapem wyciszających i relaksującym, czyli delikatnym głaskaniu skóry twarzy i szyi.

Zobacz także

Masaż liftingujący twarzy

Masaż twarzy ma przede wszystkim działanie liftingujące, oczywiście nie przyniesie nam od razu efektów jak nici liftingującelub inne zabiegi medycyny estetycznej, ale pomoże pozbyć się drugiego podbródka, wyeksponować żuchwę czy kości policzkowe. Trzeba jednak wiedzieć, w jakich miejscach należy uciskać i przeciągać skórę. Oto masaż liftingujący w kilku krokach:

  1. Masaż limfatyczny zaczynamy od szyi. Na przemian lewą i prawą ręką kręcimy kółka na szyi, by pobudzić limfę do pracy. Wystarczy od 5 do 10 kółek, pamiętajcie jednak, żeby nie odrywać rąk przy tej czynności.
  2. Trzema palcami wykonujemy trzy uciski w dołku szyi.
  3. Następnym etapem jest „głaskanie” szyi przez kilka minut. Z dołu do góry.
  4. Przechodzimy do masażu żuchwy, który powinien odbywać się za pomocą złączonych dłoni i przestrzeni pomiędzy palcami a kciukiem. Przeciągamy dłonie od środka brody do uszu. Czynność powtarzamy przez kilka minut.
  5. Następnie trzema placami przechodzimy do małych kółek w okolicach brody - okrężne ruchy wykonujemy w kierunku końca żuchwy. Ten sam ruch wykonujemy przy konikach ust w kierunku uszu. Całość powtarzamy 15 razy.
  6. Czas na skronie - tutaj również trzema pacami pasujemy tuż nad brwiami. Delikatnie dociskamy palce i przesuwamy, unosząc do góry, w najwyższym punkcie przytrzymajcie około 5 sekund. Czynność powtarzamy 5 razy.

Masaż limfatyczny twarzy

Wykonuje się także drenaż limfatyczny twarzy. Celem takiego masażu, obejmującego twarz, szyję i okolice obojczyków, jest zlikwidowanie worków pod oczami i zmniejszenie uciążliwości stanu zapalnego zatok. Taki zabieg pobudza krążenie krwi i limfy, a w dodatku dotlenia skórę. Trzeba też wspomnieć, że masaż limfatyczny twarzy odprowadza produkty przemiany materii, dlatego skóra wygląd ana bardziej promienną i zdrowszą. Kolejnymi pozytywami takiego masażu jest fakt, że wyrównuje się koloryt skóry, a ta staje się bardziej elastyczna i sprężysta, a pokrywające ją zmarszczki spłycają się.

Masaż twarzy kobido

Masaż twarzy kobido to tradycyjny chiński masaż, którego zadaniem jest odprężenie i relaks, a także naturalny lifting skóry. Po zabiegu czujemy się odprężeni, skóra jest naprężona i pełna blasku, a także podniesiona. Dodatkowymi plusami tego zabiegu jest uwolnienie ze skóry toksyn, pobudzone krążenie krwi czy praca nerwów. Pierwsze ruchy podczas masażu kobido są delikatne i rozluźniające, jednak późniejszy etap skupia się już na mocnym odciągnięciu limfy i pobudzeniu skóry. Na końcu możecie również spodziewać się akupresury. Pamiętajcie, że jednak istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu, a są to m.in.:

  • Otwarte rany
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Aktywny trądzik
  • Przeziębienie

Masaż twarzy rollerem

W przypadku używania rollera do twarzy bardzo ważna jest technika. Przed rozpoczęciem masażu, należy nałożyć na twarz krem lub serum. Masaż rollerem zawsze zaczynamy od dekoltu i szyi, aby otworzyć kanały węzłów chłonnych i umożliwić usunięcie toksyn, a następnie roller przesuwamy do góry, na zewnątrz - kierując się w stronę węzłów chłonnych. Pamiętajcie, żeby masować powoli i z małym naciskiem. Wszystkie ruchy powinny być płynne i powtarzane przynajmniej pięciokrotnie. Radzimy też trzymać roller w lodówce - dzięki temu nie tylko poprawimy wygląd skóry, ale też pozbędziemy się opuchlizny twarzy. Pamiętajcie też o dokładnym myciu urządzenia po każdym użyciu, by uniknąć rozsiewania bakterii.

Irina Petrova

Kamień do masażu twarzy

Gua sha to jeden z najskuteczniejszych, domowych przyrządów do wykonywania masażu twarzy. Świetnie sprawdzi się w walce z drugim podbródkiem, pierwszymi zmarszczkami i napięciem w mięśniach. Regularny masaż kamieniem gua sha zadziała jak lifting twarzy i zdecydowanie nas odmłodzi. Sam kamień gua sha to płaska, kamienna płytka z jednej strony zazwyczaj zakończona zaokrągleniami. Ma zdecydowanie więcej zastosowań niż rollery do twarzy. Gadżet działa na skórę intensywniej, ale nadal jest dla niej bezpieczny. Masaż z jego użyciem bardziej przypomina skrobanie. Skóra po masażu z użyciem płytki bardzo często jest zaczerwieniona i może być rozgrzana.

andreswd

Bańki do masażu twarzy

Masaż twarzy z użyciem baniek chińskich, czyli tzw. face cupping zaczynamy od oczyszczania twarzy. Następnie na jej powierzchnię kładziemy naturalny olejek. Silikonową bańkę ściskamy i przykładamy pod kątem 90 stopni do naciągniętej skóry i suniemy po jej powierzchni. Ruchy wykonujemy zawsze od środka twarzy do zewnątrz lub w górę (w przypadku czoła). Pamiętajmy, że im niżej ściśniemy bańkę, tym efekt próżni będzie silniejszy. Po wykonaniu masażu skóra będzie lekko zaczerwieniona.

Zabieg powinien być bezbolesny i dać uczucie odprężenia skóry. Ma formę relaksującego rytuału odmładzającego. Masaż możemy wykonywać raz w tygodniu. Powinien on trwać ok. 10 min.

Olejek do masażu twarzy

Olejek do masażu twarzy powinien być dobrany odpowiednio od rodzaju naszej cery. Podczas zabiegu będziemy go wtłaczać w skórę, dlatego pamiętajcie, aby wybierać oleje, które służą waszej skórze, a nie będą jej zapychać.

Do cery tłustej polecamy wybrać:

Do cery mieszanej i normalnej:

A do cery suchej:

Reklama

Jeżyki do masażu twarzy

Jeśli obawiacie się sięgać po płytkę Gua Sha, albo aktywny trądzik uniemożliwia wam masaże, to polecamy sprawdzić jeżyki do masażu twarzy. To gumowe lub plastikowe kuleczki z wypustkami, które w delikatny sposób relaksują mięśnie, pobudzają krążenie i dotleniają skórę. Nie wywołują podrażnień, więc mogą je stosować nawet osoby z wrażliwą cerą. Takie jeżyki do masażu twarzy możecie też wykorzystać do całego ciała, szczególnie po treningach siłowych. Kupicie je na stronach internetowych lub sklepach ze sprzętem sportowym - ich koszt to około 25 zł.

Reklama
Reklama
Reklama