Oczyszczanie twarzy - co warto o nim wiedzieć? Odpowiada ekspert, dr n. med. Magdalena Łuczkowska, dermatolog i wenerolog
Na waszej twarzy pojawiają się niedoskonałości i trądzik? Być może jest to wina nieodpowiedniego oczyszczania twarzy. Dlaczego to takie ważne? Sprawdźcie, co na ten temat zdradziła nam ekspertka.

Oczyszczanie twarzy pomaga nam m.in. pozbyć się martwego naskórka oraz usunąć zanieczyszczenia, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia i nocy (dlatego powinniśmy je przeprowadzać dwa razy dziennie). Dzięki niemu skóra m.in. lepiej się regeneruje, a także stabilizacji ulega skład łoju. W niektórych przypadkach to właśnie brak odpowiedniego oczyszczania sprawia, że na twarzy pojawiają się niedoskonałości i trądzik. Co na ten temat zdradza ekspert, dr n. med. Magdalena Łuczkowska, dermatolog i wenerolog? Sprawdźcie.

Jak często trafiają do pani osoby z problemami z trądzikiem?
Dr n. med. Magdalena Łuczkowska, specjalista dermatolog i wenerolog: Zajmuję się trądzikiem od ponad 20 lat, zatem takie osoby stanowią większość moich pacjentów. Uważa się, że 80-90% nastolatków ma niedoskonałości skórne, ale także 30-40% dorosłych kobiet ciągle się z nimi zmaga. Jest to więc problem naprawdę powszechny, niezależnie od wieku.
Czy pacjenci często się pani radzą, jak prawidłowo oczyszczać twarz?
Ekspert: Tak, a nawet jeśli sami nie pytają, to ja podnoszę tę kwestię. Porządkujemy wówczas produkty do mycia, ustalamy ich kolejność, a przede wszystkim wybieramy najbardziej dopasowane produkty.
Na czym radziłaby się pani skupić osobom, które mają problem z trądzikiem i niedoskonałościami?
Ekspert: Trzeba przede wszystkim zrozumieć, jak powstaje trądzik i działać przyczynowo. Otóż najważniejszym celem jest normalizacja złuszczania się ujść mieszków włosowych, które w trądziku zostają zaczopowane przez martwe komórki naskórka. Drugą ważną kwestią jest stabilizacja składu łoju. Jeśli dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy lipidami (kwasów tłuszczowych, skwalenu itp.), to łój staje się zbyt lekki i nie może swobodnie wydostawać się na powierzchnię naskórka. Tak powstają zaskórniki. Dlatego w kosmetykach warto szukać składników regulujących złuszczanie się komórek naskórka i skład łoju.
Dlaczego warto codziennie usuwać martwy naskórek i dlaczego nie należy się obawiać zbyt mocnego złuszczenia w przypadku kosmetyków z linii NIVEA Derma Skin Clear?
Ekspert: Zdecydowanie warto, bo to właśnie zatkane martwymi komórkami pory są wstępem do tworzenia się niedoskonałości, ale trzeba do tego podejść skutecznie i delikatnie.
Linia Nivea Derma Skin Clear, dzięki specjalnej formule doskonale odpowiada na ten problem. Kwas glikolowy działa złuszczająco na powierzchowne warstwy naskórka. Kwas salicylowy wzmaga ten efekt, a dodatkowo wnika w głąb gruczołu łojowego normalizując skład łoju. Wszystko to dzieje się w niezwykle delikatny sposób dzięki unikalnej formule NIVEA.

Czy jednym z elementów inteligentnego podejścia do oczyszczania skóry będzie peeling złuszczający na noc NIVEA Derma Skin Clear? Jak produkt ten wpływa na wydzielane sebum?
Ekspert: Zdecydowanie. Formuła peelingu na noc NIVEA Derma Skin Clear oprócz składników, o których już wspomniałam, czyli kwasie glikolowym i salicylowym, zawiera niacynamid. To doskonały i bardzo wszechstronny składnik - doskonale normalizuje ilość i skład łoju, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Połączenie tych niezwykłych składników gwarantuje skuteczność, ale także bezpieczeństwo i delikatność.

Co sądzi pani o tym, że największym zainteresowaniem wśród kosmetyków do oczyszczania twarzy cieszy się żel do mycia twarzy oraz płyn micelarny? Czy ma na to wpływ mit, że aby coś zadziałało, musi się pienić?
Ekspert: Wynika to z faktu, że każdy z nas ma inną rutynę oczyszczania twarzy. Jedni konsumenci lubią się “namydlić”, spienić, co daje im poczucie dobrze oczyszczonej skóry. Inni wolą tylko delikatne oczyszczanie wacikiem i płynem micelarnym, bez stosowania wody. Obydwa sposoby są prawidłowe, ważne jednak, aby były dobrze dobrane do typu skóry.
Czy osoby borykające się z trądzikiem i niedoskonałościami powinny często zmieniać kosmetyki do oczyszczania, bo skóra może się "przyzwyczaić"? Istnieje jakaś zasada?
Ekspert: Istnieje w dermatologii zasada - im mniej, tym lepiej. Jeśli znajdziemy dobry produkt, który nie wysusza skóry i utrzymuje ją w dobrej kondycji, to go nie zmieniamy. Skóra nie lubi zmian i zbyt dużej ilości kosmetyków.

Materiał powstał z udziałem marki NIVEA.