Odciski na stopie – jak się ich pozbyć?
Odciski to bardzo częsty problem, szczególnie u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej noszenie niewygodnych butów, np. szpilek. Jak zapobiegać powstawaniu odcisków na stopie, lub je usunąć?

Odciski na stopach to nieestetyczna i bolesna przypadłość. Są reakcją obronną organizmu na zbyt duży ucisk albo pocieranie skóry. Jak zapobiec powstawaniu odcisków na stopach? Domowe i medyczne sposoby na usunięcie odcisków.
Odciski na stopie – co to jest?
Odcisk na stopie to zgrubiała warstwa skóry powstała na skutek nadmiernego tarcia lub ucisku. Odciski najczęściej powstają na podeszwach, piętach i palcach stóp oraz wewnętrznej części dłoni. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków:
- modzele – płaskie powierzchnie zrogowaciałego naskórka, powstające w wyniku zbyt ciasnego obuwia lub pracy fizycznej,
- nagniotki – odciski w kształcie stożka, znajdujące się na palcach u stóp lub między palcami, powstałe na skutek noszenia zbyt ciasnych butów.
Nagniotki bardzo często są bardzo bolesne, gdyż ich rdzeń wrasta w skórę i uciska zakończenia nerwowe.

Odciski na stopie – jak ich uniknąć?
Przyczyny powstawania odcisków
Jeżeli chcemy uniknąć nieestetycznych odcisków, powinniśmy przede wszystkim nosić wygodne buty. Nie powinny one być zbyt małe, ani zbyt duże. Nie są również polecane buty na obcasach oraz te ze zwężanymi noskami. Trzeba jednak pamiętać, że powstawanie odcisków może być związane ze schorzeniami stóp lub niewłaściwym sposobem poruszania się. Wtedy najlepiej zasięgnąć porady u specjalisty.
Profilaktyka odcisków – odpowiednia pielęgnacja stóp
Bardzo ważna jest również codzienna pielęgnacja stóp. Należy regularnie używać balsamów nawilżających i odżywczych. Kremy powinny zawierać w sobie składniki natłuszczające, takie jak: masło kakaowe, masło shea, oleje oraz złuszczające, np. mocznik. Świetnie sprawdzi się również peeling wykonywany minimum raz w tygodniu. Jeżeli zauważymy większą ilość zrogowaciałego naskórka, należy go usunąć pilnikiem lub tarką do stóp. Pamiętaj o regularnym moczeniu dłoni i stóp w ciepłej wodzie z solą i pielęgnującymi olejkami.
Usuwanie odcisków na stopie
Plastry na odciski
Odcisków najłatwiej się pozbyć za pomocą specjalnych plastrów na odciski. Są one pokryte specjalnymi preparatami zmiękczającymi i złuszczającymi. Można je stosować zarówno profilaktycznie, jak i po powstaniu odcisku. Ich kluczowym działaniem jest osłabienie ucisku oraz osłona zgrubiałej skóry. Zamiast plastrów możemy użyć także maski do stóp lub specjalnych skarpetek złuszczających.
Maść na odciski
W aptekach można również kupić maść na odciski. W jej składzie znajdziemy kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Kwasy te mają działanie złuszczające – rozpuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka. Dodatkowo mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, a niekiedy również przeciwzapalne. Po stosowaniu kremu, należy zmoczyć stopy w ciepłej wodzie i usunąć odciski za pomocą pilnika lub tarki do stóp. Bardzo ważne jest to, aby tego typu maść nakładać jedynie na odciski, a nie na zdrową skórę. Może to bowiem prowadzić do podrażnień i reakcji alergicznej. Można też stosować łatwe w użyciu peelingi enzymatyczne do stóp.
Zobacz także: Enzymatyczny peeling do pięt Regenerum działa jak zabieg u podologa za 200 złotych! "Już nie używam tarki, ani pumeksu"
Usuwanie odcisków w gabinecie
Odciski na stopach możemy usunąć mechanicznie. W gabinecie kosmetycznym lub u pedologa odciski zostaną usunięte za pomocą specjalnego dłuta lub frezarki. W niektórych gabinetach możemy je usunąć również laserowo. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, gdyż odcisk powstaje z martwego naskórka. Po zabiegu należy nakładać krem lub balsam nawilżający, aby zapobiec ponownego powstaniu odcisku.
Zobacz także: Sprawdzony sposób na gładkie stopy.