Okłady na oczy - TOP 5 sposobów na zmęczone, opuchnięte oczy
Okłady na oczy to tani sposób na przyniesienie ulgi, komfortu i załagodzenie problemów skórnych. Zwykle dzięki temperaturze, ale też właściwościom przeciwzapalnym i kojącym mogą zneutralizować objawy przemęczenia i infekcji.

- Marta Średnicka
Okłady na oczy mogą być rozwiązaniem w przypadku ciężkich, zmęczonych, podrażnionych i opuchniętych oczu. Najczęściej neutralizują negatywne skutki długiej pracy przed monitorem, braku snu, tendencji do pojawiania się cieni, ale też alergii. W ostatnim przypadku są jednak jedynie wsparciem i formą ukojenia skóry, nie leczenia. Mogą rozjaśniać skórę, łagodzić, odświeżać i nawilżać. Większość z okładów na oczy możemy wykonać ze składników dostępnych w domu. Ich koszt nie przekroczy kilku złotych.
Okłady na oczy - ciepłe czy zimne?
Zimne okłady na oczy mogą pomóc przy uczuleniach, wysypkach, podrażnieniach, stanach zapalnych, czy opuchniętych oczach. Powinny być chłodne, ale nie lodowate i być trzymane na powiekach do momentu wyrównania temperatury. Zwykle jest to ok. 20 min. Jeśli stosujemy okłady z lodu, pamiętajmy o tym, żeby nie nakładać go bezpośrednio na skórę. Zawsze róbmy to przez tkaninę, gazik, żeby lód nie stykał się z nią bezpośrednio.
Ciepły okład na oczy sprawdzi się w przypadku ziół, które mają zadziałać przeciwbólowo i załagodzić skórę np. w przypadku pojawienia się jęczmienia. Mogą to być kompresy np. z naparu z rumianku lub świetlika lekarskiego, jednak pamiętajmy, że ciepłe, a nie gorące.
Okłady na oczy z herbaty
Herbata to bogate źródło przeciwutleniaczy. Dzięki jej ekspozycji na wrażliwą skórę oczu powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, redukuje opuchliznę oczu, ale też zmniejsza stany zapalne i przyczynia się do poprawy elastyczności skóry. Dodatkowo okład na oczy w postaci herbaty zmniejsza cienie pod oczami. Okłady na oczy możemy wykonać z czarnej bądź zielonej herbaty.
Jak przygotować okład na opuchliznę oczu?
- Zaparz herbatę (nie wybieraj tych aromatyzowanych) i pozostaw do ostygnięcia.
- W schłodzonej herbacie zanurz płatek kosmetyczny i wyciśnij nadmiar naparu, pozostawiając go wystarczająco wilgotnego. Możesz użyć też torebki.
- Włóż je do lodówki na ok. 30 minut, żeby zwiększyć właściwości chłodzące i kojące okładów na oczy.
- Połóż płatki kosmetyczne na powieki i zostaw na ok. 20 min.

Okłady na oczy z mleka
Zimne mleko działa na oczy jak okład z kostek lodu. Zwalcza opuchliznę oczu, zwęża naczynia krwionośne, nawilża skórę, ale też minimalizuje widoczność worków pod oczami i cieni. Przed nałożeniem go na skórę upewnij się jednak, że nie masz na nie alergii.
Jak przygotować okład na oczy z mleka?
- Przygotuj odrobinę zimnego mleka.
- Zanurz w nim płatki kosmetyczne i odciśnij jego nadmiar.
- Zostaw na oczach przez 15 minut. Jeśli w krótszym czasie płatki staną się ciepłe, ponownie zanurz je w mleku.
Okłady na oczy z rumianku
Okłady na oczy z rumianku to dobry sposób na poradzenie sobie z zapaleniem spojówek, ale też załagodzenie skóry, świąd, opuchliznę i zaczerwienienie oczu. Zioła działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, dzięki czemu przynoszą ulgę podczas stosowania kompresów lub przemywania oczu gazikiem.
Jak przygotować okład na oczy z rumianku?
- Zaparz rumianek lub mieszankę ziela świetlika z kwiatami rumianku, a następnie pozostaw do ostudzenia (ok. 15 min).
- W naparze zamocz płatek kosmetyczny lub wykorzystaj torebki.
- Zostaw na oczach na ok. 20 min.
Oprócz rumianku możemy stosować również inne zioła, jak m.in. kwiat lipy, chaber bławatek, arnikę górską, szałwię.
Okłady na oczy z ogórka
Okłady z ogórka to sposób opuchnięte oczy i cienie, ale też przesuszoną skórę, wymagającą ukojenia. Doskonale nawilża, dzięki wysokiej zawartości wody, radzi sobie z niedoskonałościami, dzięki witaminie K może wspomóc wchłanianie się siniaków, a oprócz tego wybiela i dodaje skórze miękkości. Warto pamiętać, że ogórek ma właściwości ściągające i ma takie samo pH jak nasza skóra.
Jak przygotować okład na zmęczone oczy?
- Ogórka tniemy na plasterki.
- Same w sobie są chłodne, ale możemy dodatkowo włożyć je do lodówki.
- Nakładamy je na oczy i zostawiamy na ok. 15 minut.
Kosmetyczne okłady na oczy
Okłady na oczy może nam też zastąpić maska żelowa, która chłodzi i koi, redukując oznaki zmęczenia. Położona na oczy choćby na 10 min. działa rozluźniająco i uspokajająco. Może być stosowana nie tylko w załagodzeniu bólu i ciężkości oczu, ale też w przypadku bólów głowy. Żel znajdujący się w środku maski długo utrzymuje chłód, a samo tworzywo, z jakiego wykonane zostały maski nie podrażnia skóry i nie uczula. Nie pogłębi więc problemów z oczami i naskórkiem, które chcemy zwalczyć.
Na rynku dostępne są również płatki pod oczy. Możemy kupić zarówno te na całe powieki, jak i przyklejane pod dolną linią rzęs, działające głównie na skórę pod oczami i neutralizujące cienie, opuchliznę i oznaki zmęczenia. Poniżej znajdziecie przykładowe z nich, które robią to, co obiecują na opakowaniu.
Płatki pod oczy Pixi FortifEYE
Płatki redukujące opuchliznę oczu od Pixi to produkt pod oczy w formie żelowej, który daje uczucie ukojenia zmęczonej skórze pod oczami, ale też działają wygładzająco, ujędrniająco i nawadniająco. W swoim składzie zawierają kwas hialuronowy, kofeinę i botaniczny kolagen, które odżywiają, liftingują i zmniejszają cienie pod oczami.
Czegoś takiego bardzo długo szukałam. Denerwuje mnie to, że marki mają płatki pod oczy do kupienia na jedno użycie. Nie widzę sensu w kupowaniu kilku opakowań dlatego też szukałam opcji, która będzie miała kilka par płatków na kilka użyć i znalazłam :) Opakowanie to odkręcany słoiczek, w środku mamy szpatułkę i 30 par płatków. Cena dosyć spora, ale po przeliczeniu wychodzi około 3 zł za parę więc nie jest źle no i mamy jeden produkt. Dla lepszego efektu kosmetyk trzymałam w lodówce. Jeśli chodzi o działanie to jest to jakieś istne cudeńko. Po zastosowaniu skóra wokół oczu jest bardziej napięta, zliftingowana i ujędrniona. Dodatkowo cienie pod oczami jak i opuchlizna jest zmniejszona. Po ściągnięciu płatków skóra wygląda tak choćby ją ktoś wyprasował, gdyż zmarszczki są niewidoczne. Poza tym jest miękka i gładka w dotyku oraz nawilżona. Jestem pełna podziwu, gdyż te płatki robią niemal wszystko to co chciałam i chyba trafią do ulubieńców roku
- oceniła płatki pod oczy Annaidczak94

Ogórkowe płatki nawilżająco-kojące na oczy Real Cucumber Eye Pad SKIN79
Nawilżające płatki pod oczy działają odświeżająco, regenerują i koją skórę. Redukują obrzęki i opuchliznę oczu, delikatnie wygładzają i odżywiają skórę. Mogą być stosowane nie tylko w formie okładów na oczy, ale też jako miejscowe maseczki nawilżające - np. na czoło.
Świetny pomysł ! Bardzo ładne opakowanie czyli zakręcany słoiczek, z dekielkiem zabezpieczającym przed wyschnięciem płatków. Dodatkowo mała wygodna pęsetka do wyjmowania płatków. W środku 30 sztuk . Bardzo delikatny, subtelny zapach ogórka. Płatki jak plasterki ogórka :) Oczy bez podrażnień, nie szczypały. Płatki mocno nasączone. Przyjemny efekt chłodu. Skóra wokół oczu ładnie wygląda. Jestem zadowolona
- napisała o okładach na oczy Skin79 Bllaneczka87
