
Cienie pod oczami mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli mamy je od dziecka, to najprawdopodobniej taka jest nasza uroda, a dokładniej mamy bardzo cienką skórę pod oczami. Jeżeli jednak pojawiają się nagle, to powinnyśmy zwrócić uwagę na nasz styl życia, a najlepiej skonsultować się z lekarzem. Na cienie pod oczami najlepiej zadziałać holistycznie - dietą, kremami z witaminą C lub wąkrotką, domowymi masażami i okładami.
Spis treści:
- Cienie pod oczami – przyczyny
- Cienie pod oczami a choroby
- Jak się ich pozbyć cieni pod oczami?
- Krem na cienie pod oczami
- Domowe sposoby na cienie pod oczami
- Zabiegi na cienie pod oczami
Cienie pod oczami – przyczyny
Kolor skóry pod oczami często różni się od tego w pozostałych miejscach na twarzy – bywa ciemniejszy, fioletowo-niebieski lub brązowawy. Niekiedy towarzyszą temu również worki pod oczami. Zwykle cienie pod oczami są problemem estetycznym i dowodem na nasz niekoniecznie najzdrowszy tryb życia. Cienie pod oczami zależą od naszych naturalnych, genetycznie uwarunkowanych, skłonności i trybu życia. Bywa jednak, że zmieniony kolor skóry pod oczami to jeden objawów alergii, anemii, cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych.
Ich widoczność zwiększa się na skutek niewyspania, przemęczenia, odwodnienia organizmu, które może być efektem nadużywania alkoholu i kawy lub stosowaniem niektórych leków. Z czasem skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, a znajdujące się w tym miejscu naczynia krwionośne bardziej widoczne. Dlatego właśnie, zasinienia pod oczami stają z wiekiem coraz bardziej widoczne.
Cienie pod oczami a choroby
Ale zmieniony kolor skóry pod oczami bywa także jednym z objawów choroby. Cienie pod oczami występują przy:
- alergii wziewnej,
- alergii pokarmowej,
- anemii,
- zaburzeniach pracy tarczycy,
- cukrzycy,
- zaburzeniach pracy nerek,
- chorobach wątroby,
- zakażeniu posożytniczym.
Jak się ich pozbyć cieni pod oczami?
Z cieniami pod oczami, które nie są sutkami ubocznymi choroby, można poradzić sobie zmieniając styl życia i stosując odpowiednią pielęgnację. Nie znikną one zupełnie, ale staną się mniej widoczne, jeżeli zmniejszymy ilość spożywanego alkoholu i kawy. Oprócz tego niesamowicie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wysypianie się.
Cienie pod oczami staną się także jaśniejsze dzięki zdrowej diecie – a zwłaszcza produktom bogatym w witaminę K, która wzmacnia naczynia krwionośne (brokułom, jarmużowi, sałacie, szpinakowi i brukselce), a także antyoksydanty. Jeśli do tego dołączymy regularną aktywność fizyczną, nasza okolica wokół oczu na pewno będzie wyglądać dużo lepiej.
Oprócz podstawowych zmian, warto również postawić na odpowiednią pielęgnację. Świetnie sprawdzą się tutaj kremy i sera o działaniu rozjaśniającym, regularne masaże i okłady. Alternatywą lub uzupełnieniem domowej pielęgnacji będą zabiegi u kosmetologa.
Jeśli cienie nas niepokoją, warto zgłosić się na konsultację lekarską.
Krem na cienie pod oczami
Na co dzień warto też używać kosmetyków wzmacniających i rozjaśniających skórę pod oczami. Dobierając krem na cienie pod oczami, warto jest szukać w nim takich składników jak:
- witamina E,
- witamina C,
- ekstrakt z nagietka,
- ekstrakt ze świetlika,
- wyciąg z arniki,
- wyciąg z miłorzębu,
- kofeina.
Zobacz także: Najlepsze kremy na worki pod oczami [Ranking]
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Domowe sposoby na cienie pod oczami działają całkiem nieźle, jednak zazwyczaj rozwiązują problem tylko na kilka godzin. Naszym ulubionym sposobem jest stosowania delikatnie schłodzonego rollera kwarcowego lub jadeitowego. Wykonujemy nim delikatny masaż pod oczami przez około minutę, dzięki czemu pobudzamy skórę, niwelujemy opuchliznę, a cienie są mniej widoczne.
Świetnie sprawdza się również chłodne okłady. W tym celu często wybieramy rumianek lub zieloną herbatę, które mają dodatkowo właściwości rozjaśniające. Świetnym wyborem będzie również przyłożenie na kilka minut schłodzonych plasterków ogórka.
Zabiegi na cienie pod oczami
W walce z cieniami pod oczami w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej stosuje się zabiegi poprawiające jakość skóry w tym miejscu, a konkretnie – powodujących jej pogrubienie i zagęszczenie. Są to:
- ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym,
- mezoterapia igłowa,
- wstrzykiwanie kwasu hialuronowego lub nowoczesnych peptydów