Serum Garnier Vitamin C
Chcę testować
tolpa authentic
Chcę testować
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Laureaci
Kosmetyki Maybelline
Laureaci
Oceanic bazy
Laureaci
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Laureaci
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
cienie pod oczami
Casarsa/iStock
Pielęgnacja

Cienie pod oczami – przyczyny i jak się ich pozbyć? Kremy, domowe sposoby i zabiegi

Cienie pod oczami często są skutkiem nieprawidłowej diety i niezdrowego stylu życia, lecz zazwyczaj największy wpływ mają tutaj uwarunkowania genetyczne lub choroby. Znalazłyśmy dla was skuteczne domowe sposoby i kremy na cienie pod oczami, jednak najskuteczniejsze na dłuższy czas będą zabiegi okolic oczu. Sprawdźcie, skąd biorą się cienie i jak się ich pozbyć.

Cienie pod oczami mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli mamy je od dziecka, to najprawdopodobniej taka jest nasza uroda, a dokładniej mamy bardzo cienką skórę pod oczami. Jeżeli jednak pojawiają się nagle, to powinnyśmy zwrócić uwagę na nasz styl życia, a najlepiej skonsultować się z lekarzem. Na cienie pod oczami najlepiej zadziałać holistycznie - dietą, kremami z witaminą C lub wąkrotką, domowymi masażami i okładami. Jeśli te metody nie zadziałają, warto skorzystać z mezoterapii czy zabiegu osoczem.

Spis treści:

  1. Cienie pod oczami – przyczyny
  2. Cienie pod oczami a choroby
  3. Jak się ich pozbyć cieni pod oczami?
  4. Krem na cienie pod oczami
  5. Domowe sposoby na cienie pod oczami
  6. Zabiegi na cienie pod oczami

Co zrobić, aby korektor nie zbierał się w zmarszczkach? Poznaj trik wizażystów

Cienie pod oczami – przyczyny

Kolor skóry pod oczami często różni się od tego w pozostałych miejscach na twarzy – bywa ciemniejszy, fioletowo-niebieski lub brązowawy. Niekiedy towarzyszą temu również worki pod oczami. Zwykle cienie pod oczami są problemem estetycznym i dowodem na nasz niekoniecznie najzdrowszy tryb życia. Cienie pod oczami zależą od naszych naturalnych, genetycznie uwarunkowanych, skłonności i trybu życia. Bywa jednak, że zmieniony kolor skóry pod oczami to jeden objawów alergii, anemii, cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych. 

Ich widoczność zwiększa się na skutek niewyspania, przemęczenia, odwodnienia organizmu, które może być efektem nadużywania alkoholu i kawy lub stosowaniem niektórych leków. Z czasem skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, a znajdujące się w tym miejscu naczynia krwionośne bardziej widoczne. Dlatego właśnie, zasinienia pod oczami stają z wiekiem coraz bardziej widoczne. 

Cienie pod oczami a choroby

Ale zmieniony kolor skóry pod oczami bywa także jednym z objawów choroby. Cienie pod oczami występują przy:

  • alergii wziewnej,
  • alergii pokarmowej,
  • anemii,
  • zaburzeniach pracy tarczycy,
  • cukrzycy,
  • zaburzeniach pracy nerek,
  • chorobach wątroby,
  • zakażeniu posożytniczym.

Jak się ich pozbyć cieni pod oczami?

Z cieniami pod oczami, które nie są sutkami ubocznymi choroby, można poradzić sobie zmieniając styl życia i stosując odpowiednią pielęgnację. Nie znikną one zupełnie, ale staną się mniej widoczne, jeżeli zmniejszymy ilość spożywanego alkoholu i kawy. Oprócz tego niesamowicie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wysypianie się.

Cienie pod oczami staną się także jaśniejsze dzięki zdrowej diecie – a zwłaszcza produktom bogatym w witaminę K, która wzmacnia naczynia krwionośne (brokułom, jarmużowi, sałacie, szpinakowi i brukselce), a także antyoksydanty. Jeśli do tego dołączymy regularną aktywność fizyczną, nasza okolica wokół oczu na pewno będzie wyglądać dużo lepiej.

Oprócz podstawowych zmian, warto również postawić na odpowiednią pielęgnację. Świetnie sprawdzą się tutaj kremy i sera o działaniu rozjaśniającym, regularne masaże i okłady. Alternatywą lub uzupełnieniem domowej pielęgnacji będą zabiegi u kosmetologa.

Krem na cienie pod oczami

Na co dzień warto też używać kosmetyków wzmacniających i rozjaśniających skórę pod oczami. Dobierając krem na cienie pod oczami, warto jest szukać w nim takich składników jak: 

  • witamina E,
  • witamina C,
  • ekstrakt z nagietka,
  • ekstrakt ze świetlika,
  • wyciąg z arniki,
  • wyciąg z miłorzębu,
  • kofeina.

Zobacz także: Najlepsze kremy na worki pod oczami [Ranking]

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Domowe sposoby na cienie pod oczami działają całkiem nieźle, jednak zazwyczaj rozwiązują problem tylko na kilka godzin. Naszym ulubionym sposobem jest stosowania delikatnie schłodzonego rollera kwarcowego lub jadeitowego. Wykonujemy nim delikatny masaż pod oczami przez około minutę, dzięki czemu pobudzamy skórę, niwelujemy opuchliznę, a cienie są mniej widoczne.

Świetnie sprawdza się również chłodne okłady. W tym celu często wybieramy rumianek lub zieloną herbatę, które mają dodatkowo właściwości rozjaśniające. Świetnym wyborem będzie również przyłożenie na kilka minut schłodzonych plasterków ogórka.

Zabiegi na cienie pod oczami

W walce z cieniami pod oczami w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej stosuje się zabiegi poprawiające jakość skóry w tym miejscu, a konkretnie – powodujących jej pogrubienie i zagęszczenie. Są to:

Sińce pod oczami
LittleBee80
Pielęgnacja
Sińce pod oczami – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Fioletowe sińce pod oczami postarzają i sprawiają, że twarz wygląda na wiecznie zmęczoną. Jednak jest to problem nie tylko natury estetycznej. Ciemne podkówki mogą być objawem poważnych chorób, dlatego nie należy ich lekceważyć. Sprawdźcie, co najczęściej jest przyczyną sińców pod oczami i jak skutecznie się z nimi rozprawić.

Skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, dlatego drobne naczynka krwionośne z łatwością przez nią prześwitują. Niemal pozbawiona jest też gruczołów łojowych, co sprawia, że brakuje jej ochronnej warstewki lipidowej. Skutek jest taki, że wystarczy zarwana noc, więcej czasu spędzonego przed komputerem czy ekspozycja na promieniowanie UV, żeby sińce pod oczami stały się bardziej widoczne. Z pomocą przychodzą kremy, maskujące korektory oraz profesjonalne zabiegi, które zmniejszają widoczność zasinień. Spis treści: Co oznaczają fioletowe sińce pod oczami? Sińce pod oczami a choroby Żółte sińce pod oczami Czerwone sińce pod oczami Sińce pod oczami u dziecka Sińce pod oczami w ciąży Kremy na sińce pod oczami Płatki na sińce pod oczami Domowe sposoby na sińce pod oczami Jak pozbyć się sińców pod oczami: polecane zabiegi Jak zakryć sińce pod oczami: korektory na cienie i sińce Co oznaczają fioletowe sińce pod oczami – czy to objaw choroby? Za fioletowe zabarwienie sińców pod oczami odpowiada prześwitująca przez skórę siateczka naczyń. Bywa, że podkówki pod oczami to „taka uroda”, a więc uwarunkowane są genetycznie i nie da się na nie zbyt wiele poradzić. Również w przypadku głęboko osadzonych oczu sińce są mocniej widoczne – wynika to z samego faktu ułożenia gałek ocznych w czaszce. Najczęściej jednak sińce są skutkiem niewłaściwego trybu życia i problem przybiera na sile w wyniku: zarywanych nocy, spędzania wielu godzin przed komputerem czy przy telefonie, palenia papierosów, picia alkoholu i dużej ilości kawy, stresu, małej aktywności fizycznej. Cienie pod oczami stają się również bardziej widoczne wraz z wiekiem. Już po 25....

podkrążone oczy
iStock
Pielęgnacja
Podkrążone oczy – przyczyny i domowe sposoby
Podkrążone oczy najczęściej są wynikiem niewystarczającej ilość snu, używek czy uwarunkowań genetycznych. Może być to jednak objaw poważnych chorób! Jak pozbyć się podkrążonych oczu i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Najbardziej skuteczne sposoby na podkrążone oczy to naturalne okłady z herbaty lub rumianku oraz kremy i żele z rozświetlającymi składnikami. Cienie i worki pod oczami można zniwelować za pomocą produktów ze świetlikiem, wyciągiem z kasztanowa lub arniką. Jeśli problem pojawił się nagle i żadne sposoby nie są w stanie zniwelować podkrążonych oczu, należy skonsultować się z lekarzem. Podkrążone oczy- przyczyny Przyczyny podkrążonych oczu często są bardzo prozaiczne, zazwyczaj jest to objaw zmęczenia lub małej ilości snu, picie dużej ilości kawy, nadużywanie papierosów, długotrwały stres bądź reakcja na leki i kosmetyki. Bywa też tak, że problem ten jest uwarunkowany genetycznie lub pojawia się w podeszłym wieku. W tym przypadku skóra jest zazwyczaj bardzo cienka i widoczne są naczynia krwionośne. W takiej sytuacji bardzo ciężko jest pozbyć się podkrążonych oczu, możemy je zatuszować makijażem lub częściowo zmniejszyć cienie i worki domowymi sposobami . Niekiedy bywa tak, że podkrążone oczy to poważniejszy problem. Mogą być one objawem poważnych chorób . Często jest to symptom alergicznego zapalenia błon śluzowych lub atopowego zapalenia skóry. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy lub wątroby również często objawiają się obrzękiem oczu i zasinieniem. Jeśli objawowi temu towarzyszą osłabienie czy zawroty głowy, może być to oznaka anemii lub cukrzycy. Zobacz także: Opuchnięte oczy rano - jak zniwelować opuchliznę? Sposoby na podkrążone oczy Najlepszym sposobem na pozbycie się podkrążonych oczu jest unikanie czynników, którymi są spowodowane. Ważna jest odpowiednia ilość odpoczynku, zbilansowana dieta, brak stresu i unikanie używek. Jeśli jest to niemożliwe lub efekt jest niewystarczający, możemy zastosować domowe sposoby na podkrążone oczy. Warto zainwestować w kremy lub żele pod oczy, które zawierają składniki rozświetlające...

Podkrążone oczy – co je powoduje i jak się ich pozbyć?
LittleBee80
Pielęgnacja
Podkrążone oczy – co je powoduje i jak się ich pozbyć?
Podkrążone oczy postarzają i odbierają blask całej twarzy. Niestety, są popularnym i trudnym do usunięcia problemem, na który często sami „zapracowujemy”. Zobacz, co powoduje ciemne podkówki i opuchnięcia pod oczami i co możesz z nimi zrobić.

Podkrążone oczy to zmora wielu z nas. U niektórych pojawiają się okazjonalnie, w okresie stresu lub po nieprzespanej nocy, a u wielu są codziennym mankamentem. „Taka uroda” słyszymy często. Problem jest szczególnie dotkliwy dla osób o jasnej karnacji, u których kontrast między kręgami pod oczami i cerą wokół jest największy. Czy jednak naprawdę musisz pogodzić się z losem i liczyć na to, że korektor przykryje problem? Spis treści: Podkrążone oczy – przyczyny Podkrążone oczy – jak się ich pozbyć? Krem na podkrążone oczy - czym się kierować przy wyborze? Sposób na podkrążone oczy – dobry korektor Zabieg na podkrążone oczy, co wybrać w gabinecie kosmetycznym Domowe sposoby na podkrążone oczy Co na podkrążone oczy zrobi masaż? Podkrążone oczy – jakie witaminy są ważne, by je zniwelować? Podkrążone oczy – przyczyny Zawsze warto rozpocząć od źródła problemu – skąd bierze się problem podkrążonych oczu? Niekiedy opuchlizna i ciemne półkola pod oczami są oznaką choroby, w większości przypadków jednak powstają one  w wyniku niezdrowych przyzwyczajeń lub nawyków żywieniowych Dieta i lifestyle a podkrążone oczy Wszyscy znamy efekt pandy po nieprzespanej nocy – niedobór snu, długotrwały stres, przepracowanie, długie godziny spędzone przed ekranem komputera – wszystkie te czynniki mogą powodować powstanie ciemnej obwódki wokół oczu. Także błędy dietetyczne, jak odwodnienie , niedobór witamin lub nadmiar soli potęgują problem. Oczy mogą także wyglądać na bardziej zmęczone podczas przyjmowania niektórych leków – na przykład tych rozszerzających naczynia krwionośne – lub tabletek antykoncepcyjnych. Choroby...

opuchlizna pod oczami
robertprzybysz
Pielęgnacja
Opuchlizna pod oczami – przyczyny powstawania i sposoby leczenia
Opuchlizna pod oczami to sygnał, że należy przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia i własnemu organizmowi. Obrzęki i worki mogą sugerować, że zbyt mało czasu przeznaczacie na sen czy aktywność fizyczną, ale mogą też wskazywać na poważniejsze problemy ze zdrowiem. Wskazujemy wam możliwe przyczyny opuchlizny pod oczami i sposoby na pozbycie się jej.

Jeśli opuchlizna pod oczami jest skutkiem niezdrowego trybu życia, rozwiązanie jest dość proste – pomoże zmiana nawyków, wklepywanie kremów na worki pod oczami i stosowanie domowych metod na obrzęki. W składzie kosmetyków należy szukać substancji, które przede wszystkim pobudzają krążenie krwi i limfy. Obrzęki skutecznie zmniejszają również zimne okłady. Jeśli natomiast źródłem problemu jest alergia bądź problemy z nerkami, konieczna będzie wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Spis treści: Opuchlizna i zaczerwienienia pod oczami – przyczyny Co oznacza opuchlizna pod oczami u dzieci? Domowe sposoby na opuchliznę pod oczami Kremy i płatki na opuchliznę pod oczami Jak zlikwidować opuchliznę pod oczami? Skuteczne zabiegi Opuchlizna i zaczerwienienia pod oczami  – przyczyny Przyczyną worków pod oczami i opuchlizny mogą być codzienne nawyki, które sprawiają, że organizm nie może wypocząć, gromadzi się w nim nadmiar wody, powstają zastoje limfy. Głównym winowajcą jest najczęściej niedobór snu, nierzadko poprzedzony wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem czy telefonem. Nie pomaga też brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia zaburza przepływ limfy. Źródeł problemu trzeba także szukać w diecie, a zwłaszcza w zbyt dużej ilości spożywanej soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Obrzęki pod oczami mogą mieć jednak bardziej złożone przyczyny, również w postaci chorób ogólnoustrojowych. Opuchlizna i worki mogą wskazywać między innymi na: choroby nerek, choroby układu krążenia, nieprawidłową pracę tarczycy. Opuchlizna może pojawić się też tylko pod jednym okiem. W takim przypadku musicie przyjrzeć się swoim powiekom, czy nie...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost