Reklama

Zbyt często stosowana okluzja może doprowadzić do zapychania skóry i powstawania zaskórników. Jeśli jednak będziemy stosować ją z rozwagą, nasza skóra będzie dogłębnie nawilżona i miękka. Istnieją substancje, na przykład czysty kwas hialuronowy, które zastosowane bez okluzji mogą zasiać spustoszenie na naszej twarzy! Sprawdźcie, na czym polega okluzja ciągła i nieciągła.

Reklama

Czym jest okluzja w kosmetyce?

Okluzja w kosmetyce to stworzenie na skórze powłoki przez zastosowanie odpowiedniego kosmetyku. Dzięki niej składniki odżywcze łatwiej wchłaniają się w głąb skóry oraz zapobiegamy utracie wody z naskórka. Niektóre substancje nałożone na twarz bez okluzji, na przykład czysty kwas hialuronowy, wyciągają wodę ze skóry i mogą prowadzić do skrajnego przesuszenia. W kosmetyce rozróżniamy dwa rodzaje okluzji.

Okluzja ciągła

Okluzja ciągła - mówimy o niej w przypadku, kiedy kosmetyk nałożony na twarz tworzy film, który utrzymuje się dłużej niż kilkanaście minut. Taki rodzaj okluzji tworzymy na przykład poprzez nakładanie masek całonocnych lub olejków, które pozostawiają film na twarzy, zamiast się całkowicie wchłonąć.

Taki zabieg wykonywany kilka razy w tygodniu może pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry. Z drugiej strony wykonywany zbyt często może zaszkodzić. W momencie, kiedy okluzja jest na twarzy, organizm dostaje informacje, że jest ona odpowiednio nawilżona, zawiesza więc czynności, które mają zabezpieczyć skórę przed utratą wody. Stosowanie zbyt często okluzji ciągłej może więc prowadzić do przesuszenia.

Okluzja nieciągła

Ten rodzaj okluzji wytwarzany jest naturalnie przez płaszcz hydrolipidowy skóry. Działa to nieco inaczej, gdyż jest to półprzepuszczalna powłoka. Oznacza to, że mimo tej powłoki, woda może częściowo odparowywać z powierzchni skóry.

Zobacz także: Zatkane pory - co zapycha i co działa komedogennie?

Jak zrobić okluzję na twarzy?

Do wykonania okluzji w kosmetyce stosuje się substancje hydrofobowe, czyli takie, które odpychają od siebie cząsteczki wody. Jeśli nałożymy na twarz okluzję, cząsteczki wody, które wytrącają się skóry, są ponownie przez nią wchłaniane.

Do substancji, które tworzą okluzję stałą, zaliczamy między innymi:

Substancje te mogą mieć właściwości komedogenne, czyli mogą zapychać skórę. Okluzji stałej nie poleca się więc w przypadku skóry tłustej i problematycznej, gdyż może to doprowadzić do powstania jeszcze większych problemów skórnych.

Możemy również zastosować okluzję niestałą, czyli powłokę półprzepuszczalną. Do tego niezbędne będą produkty z zawartością takich składników, jak:

  • kwasy tłuszczowe, na przykład kwas palmitynowy, linolowy,
  • silikony - Dimethicone lub Cyclemethicone,
  • woski naturalne - wosk pszczeli, lanolina, wosk Candelilla i inne,
  • woski syntetyczne, m.in: mirystynian izopropylu, palmitynian cetylu,
  • alkohole tłuszczowe - alkohol cetylowy i stearylowy.

Wykonanie okluzji jest bardzo prostym zabiegiem. Tak naprawdę wykonujemy ją bardzo często, choć czasami zupełnie nieświadomie. Jeśli na przykład wieczorem nakładamy na twarz serum, a na nie nakładamy krem lub maskę, która zawiera na przykład parafinę, właśnie wykonaliśmy okluzję. Tak więc okluzja to nic innego jak nałożenie na skórę kosmetyku z określonym składem. Pod ten kosmetyk najczęściej nakłada się lżejsze produkty, które zawierają substancje pielęgnacyjne, przede wszystkim te o działaniu nawilżającym.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane