Reklama

Tłoczony na zimno z nasion lnu (nasion siemienia lnianego) olej to produkt wszechstronny, znajdujący zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w łazience. Bogaty w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowej olej lniany można pić, dodawać do potraw lub aplikować na skórę i włosy. Sprawdzi się zarówno przy chorobach układu pokarmowego, jak i przy regulowaniu produkcji sebum czy pielęgnacji suchych włosów.

Reklama

Fot.: iStock

Olej lniany - właściwości

Największą zaletą oleju lnianego jest duża zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) - kwasów omega-6 i omega-3. Kwasy te są budulcem błon komórkowych, zmniejszają poziom tak zwanego złego cholesterolu (LDL), regulują poziom trójglicerydów we krwi, pomagają zachować organizmowi równowagę hormonalną i wpływają na stan skóry oraz jej wytworów (włosów i paznokci).Oprócz NNKT, olej lniany zawiera także:

  • duże ilości witaminy E, która jest silnym antyoksydantem oraz
  • lignany, czyli fitoestrogeny hamujące produkcję wolnych rodników oraz regulują pracę układu hormonalnego.

Olej lniany - zastosowaniePicie i jedzenie oleju lnianego (nie podgrzewanego, ale dodawanego na przykład do sałatek) zaleca się osobom:

  • narażonym na choroby układu krążenia,
  • z nadciśnieniem,
  • chorującym na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz stany zapalne jelit
  • cierpiącym na torbiele jajników.

Olej lniany na twarz

Olej lniany świetnie sprawdzi się też w pielęgnacji cery odwodnionej i przetłuszczającej się. Zawarta w nim witamina E neutralizuje wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry, wygładza ją, nawilża oraz działa przeciwzapalnie. Ponadto, natłuszczając cerę, witamina E sprawia, że zaczyna ona wydzielać mniejsze ilości sebum. Olej lniany można stosować zamiast kremu nawilżającego (po nałożeniu na skórę serum), albo dodawać kilka jego kropel do swojego ulubionego kosmetyku.

Olej lniany na włosy

Olej lniany polecany jest do pielęgnacji skóry głowy przy łupieżu. Nakładany na włosy uelastycznia je, nawilża, zapobiega ich łamaniu i puszeniu się. Można stosować go do olejowania włosów lub nakładać go na ich końcówki - po umyciu i osuszeniu ręcznikiem, ale przed użyciem suszarki.Zobacz także: Olej konopny stał się kosmetycznym hitem. Pomoże nawet na pryszcze i egzemę!Olej lniany zimnotłoczony kupimy zarówno w sklepie spożywczym, jak i w aptece. Za jego litr zapłacimy około 30 zł.

Reklama

Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane