Olej z pestek winogron na twarz i na włosy – właściwości i zastosowanie
Olej z pestek winogron ma działanie nawilżające i odżywcze. Świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej oraz w pielęgnacji włosów. Podpowiemy wam, jak stosować olej z winogron na twarz i na włosy.

- Dominika Zabost
Olej z pestek winogron możemy wykorzystać na kilka sposobów. W pielęgnacji twarzy zastąpi odżywcze serum, sprawdzi się również w metodzie OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami. Jeśli chodzi o nasze włosy, olej z pestek winogron możemy wykorzystać do olejowania włosów lub zabezpieczenia końcówek. Ten naturalny kosmetyk ma nie tylko właściwości nawilżające, ale również natłuszczające, kojące, przeciwzapalne. Sprawdźcie, jak go używać.
Spis treści:
- Skład olejku z pestek winogron
- Właściwości oleju z pestek winogron w pielęgnacji
- Gdzie kupić olej z pestek winogron?
- Jak stosować olej z pestek winogron na twarz
- Olej z pestek winogron na włosy
- Czy olej z pestek winogron nadaje się do spożycia?
Skład olejku z pestek winogron
W składzie oleju z pestek winogron znajdziemy następujące składniki:
- tłuszcze,
- kwas linolowy,
- kwas stearynowy,
- kwas oleinowy,
- kwas alfa-linolenowy.
Olej z pestek winogron jest bogaty w sporą ilość witaminy E i kwasy omega 3. Ich obecność sprawia, że olej ma spowolniony proces oksydacji, czyli pogarszania się jakości tłuszczów.

Właściwości oleju z pestek winogron w pielęgnacji
Olej z pestek winogron:
- nawilża i natłuszcza skórę,
- zapobiega utracie wody ze skóry i włosów,
- domyka łuski włosa,
- wzmacnia barierę lipidową naskórka,
- opóźnia procesy starzenia się skóry,
- łagodzi stany zapalne,
- koi podrażnienia i swędzenie skóry.
Olej z pestek winogron zawiera wiele cennych składników aktywnych. Ze względu na niekorzystny stosunek kwasów omega-3 do omega-6, nie jest jednak polecany do spożywania. Na szczęście bez przeszkód może być wykorzystywany w naturalnych kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Szczególnie dobrze sprawdza się u posiadaczek cery wrażliwej, suchej, dojrzałej i odwodnionej.
Gdzie kupić olej z pestek winogron?
Olej z pestek winogron kupicie w większości marketów i drogerii internetowych czy stacjonarnych. Ceny są naprawdę różne, ponieważ w sklepach dostępne są oleje w dużych, jak i małych pojemnościach. Olej z pestek winogron o pojemności 100 ml kosztuje około 15-20 zł, a produkty 500 ml to cena rzędu 20-30 zł. Pamiętajcie, aby przed zakupem zapoznać się ze składem i oleju i sprawdzić, jak możemy stosować olej. Pamiętajcie, że olej nie znajdzie swojego zastosowania w kuchni, ponieważ nie nadaje się do smażenia mimo wysokiej temperatury dymienia. Jeśli więc nigdy nie stosowałyście oleju z pestek winogron, zalecamy na początek zakup mniejszej pojemności.

Jak stosować olej z pestek winogron na twarz
Olej winogronowy jako serum do twarzy
Olej nakładamy na twarz podczas wieczornej pielęgnacji. Przed zastosowaniem kremu, jednak po demakijażu, oczyszczaniu i tonizowaniu. Na całą skórę twarzy wystarczy tylko kilka kropel produktu. Jeśli nie lubimy wieloetapowej pielęgnacji, możemy dodać olej winogronowy do naszego ulubionego kremu, aby wzmocnić jego działanie.
Olej z winogron do oczyszczania twarzy
Ten rodzaj oleju nadaje się również do metody OCM, czyli oczyszczania skóry olejami. Naturalny kosmetyk nakładamy na twarz i wmasowujemy okrężnymi ruchami przed 2-3 minuty. Po tym czasie zmywamy olej ciepłą wodą i przechodzimy do tonizowania. Olej z winogron nie nadaje się do demakijażu i oczyszczania twarzy. W tym przypadku lepiej zastosować płyn micelarny lub płyn do demakijażu.
Olej z pestek winogron na włosy
Olej z winogron do olejowania włosów
1-2 łyżki oleju wcieramy we włosy na ich długości, omijając okolice skalpu. Włosy przeczesujemy, spinamy w kok i pozostawiamy na minimum 2 godziny lub całą noc. Następnie dokładnie myjemy włosy oraz nakładamy nawilżająco odżywkę. Olej z pestek winogron możemy nakładać zarówno na suche, jak i na mokre włosy. Najlepiej się sprawdzi na włosach wysokoporowatych, zniszczonych, farbowanych.
Olej winogronowy do końcówek
Kilka kropel oleju wcieramy w końcówki, aby je nawilżyć i uchronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po około 15 minut olej powinien wchłonąć się w końcówki i je zdyscyplinować. Tego sposobu nie powinno się używać na włosach rzadkich i cienkich, gdyż może je dodatkowo obciążyć.
Czy olej z pestek winogron nadaje się do spożycia?
Olej z pestek winogron niestety nie sprawdzi się do smażenia. Powodem jest skład kwasów tłuszczowych. Wielonienasycone kwasy reagują źle, gdy mają kontakt z powietrzem i wysoką temperaturą. W takiej sytuacji utleniają się i mają niekorzystny wpływ dla zdrowia. Olej z pestek winogron możemy jedynie wykorzystać jako dodatek do sałatek na zimno. Jeśli spożyjemy niewielką ilość oleju, to nie powinien on odbić się na naszym zdrowiu.
Stosowałyście już ten olej w codziennej pielęgnacji?