Olejek geraniowy – jak działa i jak stosować?
Olejek geraniowy to olejek eteryczny, który wygładza, ujędrnia i regeneruje skórę. Przy regularnym stosowaniu zniweluje trądzik, rozstępy, cellulit i przebarwienia. Sprawdźcie, jak stosować geranium i jakie są przeciwwskazania do jego używania.

Olejek geraniowy to naturalny składnik, który możemy dodawać do ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych lub domowych produktów do twarzy i ciała. Można go także wykorzystać do domowych kąpieli relaksacyjnych lub aromaterapii. Nie sprawdzi się jednak u każdego, olejków eterycznych nie powinny stosować na przykład kobiety w ciąży.

Jak działa olejek geraniowy?
Olejek geraniowy to olejek eteryczny pozyskiwany z pelargonii wonnej o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Wyróżnia go silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz regenerujące. Geranium najlepiej sprawdzi się w przypadku cery problematycznej, tłustej i dojrzałej. Zdecydowanie powinny go stosować osoby, które mają większe problemy skórne, takie jak trądzik, opryszczka, egzema.Olejek geraniowy stosowany na skórę:
- ujędrnia i wygładza,
- regeneruje naskórek,
- niweluje zmarszczki,
- poprawia owal twarzy,
- zmniejsza blizny,
- niweluje przebarwienia,
- usuwa zmiany skórne,
- zmniejsza widoczność cellulitu i rozstępów.
Dodatkowo świetnie sprawdza się w domowej aromaterapii. Ma działanie relaksujące i rozluźniające, a ponadto pomaga pozbyć się stresu i napięcia mięśni. Ze względu na dość intensywny, przyjemny zapach, często wykorzystywany jest również w perfumach i dezodorantach.
Jak stosować olejek geraniowy?
Olejków eterycznych nie powinno się stosować bezpośrednio na skórę, gdyż mogą ją podrażnić. Wystarczy dodać 1-2 krople geranium do ulubionego kremu lub maski na noc, dzięki czemu działanie produktu będzie wzmocnione. Ze względu na to, że olejek ma tłustą konsystencję, taki trik najlepiej zastosować podczas wieczornej pielęgnacji. Olejek geraniowy możemy również dodawać do domowych kosmetyków. Świetnie się sprawdzi na przykład w naturalnym toniku do twarzy o działaniu regenerującym i przeciwzapalnym. Taki tonik czy hydrolat może pomóc na dość popularny ostatnio problem, czyli maskne (trądzik od maseczki).Możemy go również dodawać do relaksującej kąpieli lub aromaterapii. Wystarczy kilka kropel olejku dodać do ciepłej, lecz nie gorącej kąpieli. Świetnym uzupełnieniem domowego spa będzie mieszanka olejku geraniowego, lawendowego i pomarańczowego. Taka kąpiel nie tylko zadziała relaksująco, ale także pozytywnie wpłynie na kondycję naszej skóry. Pamiętajcie tylko, że nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Alternatywą jest wlanie kilku kropel geranium do kominka do aromaterapii i podgrzanie go do momentu, aż uspakajający zapach rozniesie się po pomieszczeniu.
Olejek geraniowy - przeciwwskazania
Olejek geraniowy, podobnie jak większość olejków eterycznych, nie powinien być używany przez:
- kobiety w ciąży i podczas laktacji,
- dzieci do 6 roku życia,
- osoby uczulone na geranium.
Zobacz także: 5 zastosowań olejku lawendowego.