Reklama

Olejek pichtowy przez wielu będzie kojarzony głównie z działaniem leczniczym. Stosowany doustnie, wzmacnia odporność organizmu i reguluje pracę układu trawiennego. Używany podczas inhalacji leczy zatoki w infekcji górnych dróg oddechowych, a stosowany do płukania jamy ustnej leczy choroby dziąseł, likwiduje nieprzyjemny zapach i łagodzi ból gardła, chrypkę i kaszel. Ale olejek pichtowy bardzo dobrze sprawdza się także w leczeniu problemów skórnych i jest w tym lepszy niż znacznie od niego popularniejszy olejek herbaciany.

Reklama

Spis treści:

  1. Olejek pichtowy - skład i właściwości
  2. Olejek pichtowy zastosowanie na skórę
  3. Olejek pichtowy właściwości i zastosowanie na włosy i skórę głowy
  4. Olejek pichtowy na zmarszczki na twarzy
  5. Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania olejku pichtowego

Olejek pichtowy - skład i właściwości

Olejek pichtowy pozyskuje się z jodły syberyjskiej. Pozyskiwany z igieł i młodych pędów olejek eteryczny ma intensywny zapach i rzadką konsystencję. Olejek pichtowy rozkłada się pod wpływem promieni słonecznych i powietrza, dlatego powinien być przechowywany w ciemnym miejscu, w dobrze zakręconej buteleczce z ciemnego szkła.

Karisssa/iStock

Olejek pichtowy zawiera wiele cennych składników! Najważniejszym składnikiem olejku pichtowego jest octan bornylu. To właśnie jemu olejek pichtowy zawdzięcza swój charakterystyczny, intensywny zapach oraz działanie bakteriobójcze, antywirusowe, grzybobójcze i antyoksydacyjne. W skład olejku pichtowego wchodzą także:

  • działające bakteriobójczo fitocydy,
  • wykazujące właściwości przeciwzapalne kadinen i bisabolen oraz
  • działający rozgrzewająco, antyseptyczne i moczopędnie alfa-pinen.

Olejek pichtowy zastosowanie na skórę

Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, olejek z jodły syberyjskiej jest polecany do leczenia oparzeń, trudno gojących się ran, odleżyn, liszajów i łuszczycy. Jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne może być także wykorzystane w walce z trądzikiem. Stosowany punktowo na krostki, olejek pichtowy przyspieszy ich gojenie, a dodanie kilku jego kropel do serum nawilżającego czy toniku do twarzy zapobiegnie powstawaniu nowych pryszczy.

Olejek pichtowy właściwości i zastosowanie na włosy i skórę głowy

Dzięki swojemu działaniu antydrobnoustrojowemu, olejek pichtowy z syberyjskiej jodły stosowany w pielęgnacji skóry głowy pomoże wyleczyć łupież. A pobudzając krążenie krwi w skórze, przyczyni się do jej lepszego dotlenienia i odżywienia, i co za tym idzie - szybszego wzrostu włosów oraz ich lepszego stanu. Olejek pichtowy ma dobroczynny wpływ na skórę głowy, a także same włosy, które pod jego wpływem stają się silniejsze i bardziej lsniące. Wystarczy, że będziesz go wmasowywać w skórę głowy, wykonując przy okazji odprężający masaż.

Deepak Sethi/iStock

Olejek pichtowy na zmarszczki na twarzy

Olejek pichtowy właściwości i zastosowanie posiada również w zakresie pielęgnacji skóry z oznakami starzenia. Działanie antyoksydacyjne i regenerujące olejku pichtowego warto także wykorzystać w pielęgnacji cery dojrzałej. Dodanie tego olejku do kremu nawilżającego czy serum poskutkuje przywróceniem skórze elastyczności. Olejek pichtowy świetnie ochroni ją także przed przyspieszającymi starzenie się wolnymi rodnikami. Wystarczy kilka kropli olejku, aby osiągnąć zadowalające wyniki!

Zobacz także: Olejek lawendowy na sen, na skórę i na włosy! Sprawdź, jak działa!

Reklama

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania olejku pichtowego

Olejek pichtowy działa na skórę intensywnie, dlatego może ją podrażnić. Przed jego użyciem dobrze jest wykonać próbę uczuleniową. Jeśli skóra nie wykaże nieporządanej reakcji, możemy stosować olejek pichtowy bez przeszkód. Osobom z cerą wrażliwą radzimy nie nakładać go bezpośrednio na skórę, tylko dodawać go do innych kosmetyków, aby uniknąć aplikacji silnej, skoncentrowanej formuły. Natomiast w przypadku braku uczulenia czy dużej wrażliwości i reaktywności skóry, bez przeszkód można stosować ten bogaty, intensywny olejek do pielęgnacji. Skład olejku jest co prawda intensywny, ale w pełni bezpieczny!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane