Reklama

Opadająca powieka zwykle związana jest z postępującą wraz z wiekiem utratą jędrności skóry i osłabieniem napięcia mięśnia tzw. dźwigacza. Nie bez powodu kojarzy się więc głównie z osobami starszymi. Przyczyny opadnięcia powieki lub powiek są jednak bardzo różne, a wśród nich również te groźne dla zdrowia. Pilna konsultacja z lekarzem jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy nagle doszło do opadnięcia jednej z powiek.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda opadająca powieka (ptoza)?
  2. Objawy towarzyszące opadającej powiece
  3. Opadająca powieka – przyczyny
  4. Opadająca powieka u dziecka
  5. Kremy na opadającą powiekę
  6. Plastry na opadające powieki
  7. Makijaż dla opadającej powieki
  8. Ćwiczenia na opadającą powiekę
  9. Zabiegi na opadające powieki

Jak wygląda opadająca powieka (ptoza)?

Opadająca powieka to schorzenie, w którym fałd nadmiaru skóry nasuwa się na ruchomą część powieki górnej. Stopień opadania może być bardzo różny: od ledwo dostrzegalnego, widocznego zwykle tylko dla osoby, u której występuje, po znacznie nasilony, a w rezultacie powodujący następstwa nieraz utrudniające codzienne funkcjonowanie. W tym drugim przypadku fałd naciska na powiekę tak, że obniżeniu ulega dolny brzeg rzęsowy powieki górnej, co prowadzi z kolei do przysłonięcia fragmentu rogówki.

Choć określenie „ptoza” stosowane jest zwykle do każdego przypadku opadania powieki, to z medycznego punktu widzenia przyjęte jest kryterium, według którego jest ono słuszne wtedy, gdy brzeg powieki górnej jest obniżony o 2 mm w stosunku do górnego brzegu rogówki.

Objawy towarzyszące opadającej powiece

Przy nieznacznym opadaniu powieki przypadłość ma charakter głównie defektu natury estetycznej, który staje się powodem kompleksów i obniżonej samooceny, zwłaszcza jeśli występuje u osób w wieku nastoletnim. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane znaczne przysłonięcie oka przez brzeg powieki (zmniejszenie szpary powiekowej) niesie poważne konsekwencje, a przede wszystkim wiąże się ze znacznym pogorszeniem komfortu widzenia. Jakie to mogą być skutki?

  • drażnienie gałki ocznej i łzawienie,
  • utrudnione pełne zamykanie oka,
  • trudności w unoszeniu i opuszczaniu powieki,
  • ograniczenie pola widzenia,
  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • podwójne widzenie,
  • bóle karku i szyi (dochodzi do utrzymywania wymuszonej pozycji głowy w celu poprawy widzenia).
Getty Images@sdominick

Opadająca powieka – przyczyny

Możliwych przyczyn opadania powieki jest bardzo dużo. Zazwyczaj jest to skutek procesu starzenia, w wyniku którego dochodzi do degradacji kolagenu, a w efekcie do utraty jędrności skóry i jej wiotczenia. Skóra powiek i okolic oczu jest na te zmiany szczególnie podatna, ponieważ już z natury jest wyjątkowo cienka. Równie cienką ma podskórną warstwę tkanki tłuszczowej, która w dodatku wraz z wiekiem ulega jeszcze większemu ścieńczeniu. Sytuację pogarsza fakt, że u osób starszych naturalnemu osłabieniu ulega też mięsień dźwigacz powieki. Skutek jest taki, że powstaje wiotki fałd skórny, który stopniowo obniża się i opada ku dołowi.

Do opadania powiek przyczynia się też częste ich pocieranie, podczas którego skóra jest naciągana, co sprzyja jej wiotczeniu. Niekorzystnie działa także noszenie źle dobranych szkieł kontaktowych, a przede wszystkich ich nieprawidłowe zakładanie i wyjmowanie, co może prowadzić do uszkodzenia wspomnianego mięśnia unoszącego powiekę. Nie bez znaczenia jest też przewlekły stres oraz długotrwała praca przed komputerem, która również zaburza funkcjonowanie dźwigacza. Górna powieka może zacząć opadać także na skutek urazu mechanicznego czy w konsekwencji zabiegów przeprowadzanych w obrębie oczu (np. operacja zaćmy).

Wymienione czynniki są niegroźne dla zdrowia, jednak istnieje długa lista przyczyn chorobowych (w tym poważne schorzenia neurologiczne) opadania powieki, które również trzeba mieć na uwadze. Jest to istotne dlatego, że mogą stanowić one nawet zagrożenie dla życia. Możliwe przyczyny chorobowe to:

  • zmiany nowotworowe (guzy),
  • porażenie nerwu okoruchowego,
  • zespół Hornera (przerwanie połączenia nerwowego między okiem na ośrodkiem w pniu mózgu),
  • cukrzyca,
  • udar mózgu,
  • miastenia.

Opadająca powieka u dziecka

Wymienione powyżej przyczyny opadania powieki wskazują na nabyty charakter schorzenia. Ptoza to może być również wrodzone opadanie powieki, a więc występujące od narodzin, choć zwykle dopiero w późniejszych latach zaczyna być bardziej widoczne. Za taki stan rzeczy często odpowiadają po prostu geny. Problemu jednak nie należy lekceważyć, ponieważ może się nasilać z czasem, powodując pogorszenie wzroku u dziecka, a przede wszystkim stać się źródłem kompleksów i trudności w kontaktach społecznych. Schorzenie to zawsze powinno skłonić do konsultacji z pediatrą i okulistą.

Kremy na opadającą powiekę

Obniżenie powieki to przypadłość, z którą niełatwo się uporać. Domowa pielęgnacja może opierać się na kremach liftingujących, czyli zawierających składniki, które pobudzają syntezę włókien kolagenowych, zwiększając w ten sposób gęstość i napięcie skóry. Musicie jednak liczyć się z tym, że kremy nie usuną nadmiaru fałdu skórnego, mogą go jedynie lekko unieść. Będą one też pomocne wyłącznie wtedy, gdy opadanie powieki jest konsekwencją procesu starzenia się skóry.

Plastry na opadające powieki

W sklepach dostępne są niewielkich rozmiarów przezroczyste plasterki przeznaczone do przyklejenia na powiekę górną. Działają one natychmiastowo, unosząc fałd skórny, co jest ich niewątpliwą zaletą. Plasterek jest niewidoczny i można na nim wykonać makijaż. Minus jest jednak taki, że jest to działanie doraźne: po odklejeniu powieka powraca do pierwotnego kształtu.

Makijaż dla opadającej powieki

Makijaż wprawdzie nie pozwala na podniesienie opadającej powieki, ale w szybki sposób umożliwia zamaskowanie tego defektu kosmetycznego, sprawiając, że oko wydaje się bardziej otwarte i większe. Makijaż dla opadającej powieki może opierać się na trzech odcieniach cienia do powiek: jasnym, średnim i ciemnych, najlepiej w brązie, beżu czy brzoskwini. Ich odpowiednie rozmieszczenie pozwala na wizualne powiększenie oka. Najjaśniejszy odcień należy rozprowadzić w wewnętrznym kąciku oka, średni – na środku powieki ruchomej, a najciemniejszy – przy zewnętrznym kąciku. Możecie również wykonać kreskę. Kreska na opadającej powiece w żadnym razie nie może być skierowana w dół, co jeszcze bardziej spotęguje wrażenie opadania i nada twarzy smutny i zmęczony wygląd.

Niezawodnym sposobem na wizualne powiększenie i otwarcie oka jest mocne wytuszowanie rzęs! Warto nawet skusić się na doklejenie kępek (zwłaszcza przy makijażu wieczorowym), skupiając się na zewnętrznym kąciku oka. Spójrzcie, że naprawdę nie potrzeba wiele, żeby zniwelować wrażenie opadania. Czasem wystarczy eyeliner, jasny cień w wewnętrznym kąciku i tusz do rzęs.

Ćwiczenia na opadającą powiekę

Ćwiczenia mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśnia dźwigacza powieki górnej, ale też usprawnienie krążenia krwi i limfy, co w rezultacie zwiększa odżywienie i dotlenienie komórek skóry. Pamiętajcie, żeby podczas wykonywania ćwiczeń nie naciągać skóry i nie pocierać jej zbyt mocno. Jak może wyglądać taki „trening”?

  • Spróbujcie naprzemiennie mocno zaciskać i szeroko otwierać oczy, ale pilnując, żeby w tym czasie nie marszczyć czoła.
  • Przyłóżcie opuszek palca wskazującego do powieki górnej i lekko dociśnijcie. Teraz próbujcie unosić i opuszać powiekę.
  • Palec wskazujący przyłóżcie pod łukiem brwiowym, na środku, a palec środkowy pod okiem, również na środku, na granicy oczodołu. Równocześnie dociśnijcie oba punkty, przytrzymajcie przez kilkanaście sekund i puśćcie. Powtórzcie kilka razy.

Ciekawą propozycją, która również wzmocni mięśnie, ureguluje jego napięcie i poprawi krążenie, jest taping twarzy. Polega na naklejaniu specjalnych taśm to kinezjologicznych w określonych miejscach. Na kilka pierwszych zabiegów najlepiej udać się do fizjoterapeuty, a kiedy już będziecie wiedzieć, w jaki sposób używać taśm, możecie robić to samodzielnie w domu.

Zobacz także: Joga twarzy – jak ją wykonywać i jakie daje efekty?

Zabiegi na opadające powieki

Leczenie opadającej powieki, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, może polegać na przeprowadzeniu profesjonalnych zabiegów. Należą do nich:

Reklama
  • blefaroplastyka, czyli plastyka powiek górnych – jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru skóry (w znieczuleniu miejscowym) u pacjenta poprzez jej wycięcie, istnieją jednak przeciwwskazania do plastyki powiek takie jak nadczynność tarczycy, niewydolność gruczołów łzowych, nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca;
  • laser frakcyjny – laser powoduje niewielkie uszkodzenia skóry, przez co aktywuje procesy gojenia się i regeneracji oraz przyspiesza produkcję nowych włókien kolagenowych, laser wykorzystuje się przede wszystkim u osób, u których problem opadającej powieki jest naturalną konsekwencją starzenia się skóry;
  • plazma – skierowane na skórę wiązki plazmy prowadzą do odparowania wierzchnich warstw naskórka, co z kolei skutkuje poprawą napięcia skóry powiek i ich uniesieniem;
  • fale radiowe – oddziałując na skórę, pobudzają do pracy fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane