Opuchnięte powieki – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Opuchnięte powieki to zwykle skutek nieprzespanej nocy, wielu godzin spędzonych przed komputerem czy braku ruchu. Czasem jednak obrzęk górnej lub dolnej powieki może świadczyć o poważnych chorobach zarówno w obrębie oczu, jak i ogólnoustrojowych. Sprawdźcie, jakie mogą być przyczyny opuchlizny i w jaki sposób ją leczyć.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Opuchnięte mogą być powieki tylko jednego oka bądź obu równocześnie. Zarówno lokalizacja opuchlizny, jak i towarzyszące jej objawy, takie jak świąd, łzawienie, zaczerwienienie gałki ocznej, mogą sugerować źródło problemu. W zmniejszeniu obrzęku pomocne będą domowe metody, takie jak zimne okłady, czasem jednak niezbędne będzie stosowanie leczniczej maści.
Spis treści:
- Opuchnięte powieki – przyczyny
- Opuchnięte powieki u dziecka
- Co pomoże na opuchnięte powieki?
- Domowe sposoby na opuchnięte powieki
- Jak zapobiegać opuchniętym powiekom?
Opuchnięte powieki – przyczyny
Opuchlizna w obrębie powiek może być spowodowana błahymi przyczynami, związanymi ze stylem życia. Pojawia się na skutek niewystarczającej ilości snu, braku aktywności fizycznej, długich godzin spędzanych przed ekranem komputera czy telefonu. Może być wynikiem nieprawidłowej diety, w której jest za dużo soli, sprzyjającej obrzękom, a za mało wody.
Jeśli powieki są opuchnięte rano, mimo dobrze przespanej nocy, to może być sygnał świadczący o zaburzonym krążeniu limfatycznym. Ten z kolei jest zazwyczaj skutkiem wspomnianych niezdrowych nawyków. Tego typu opuchlizna może dotyczyć zarówno górnych powiek, jak i dolnych, przyjmując wówczas postać dobrze znanych worków pod oczami.
W przypadku gdy opuchliźnie towarzyszą również inne objawy, takie jak swędzenie, zaczerwienienie zarówno powiek, jak i gałki ocznej, łzawienie czy ból, przyczyna jest zwykle bardziej skomplikowana i może świadczyć o chorobie oczu bądź schorzeniu dotyczącym całego organizmu. Jedną z takich przyczyn jest alergia, która może być związana zarówno z alergenami znajdującymi się w powietrzu, jak i z kontaktem z określonym kosmetykiem.
Jeśli opuchnięte są powieki jednego oka, występuje też silny świąd, możliwe, że przyczyną jest ugryzienie przez owada. Opuchlizna, zaczerwienienie, ból mogą także świadczyć o obecności ciała obcego w oku.
Inne możliwe przyczyny opuchniętych powiek to:
- stany zapalne i infekcje w obrębie oczu – zapalenie spojówek, gradówka (przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego), jęczmień (infekcja bakteryjna), zapalenie brzegów powiek, w tym również zapalenie oczodołów, wirusowa infekcja w postaci półpaśca ocznego;
- ogólnoustrojowe infekcje wirusowe przebiegające z katarem, bólem głowy, zapalenie zatok, mononukleoza;
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
- choroby serca i układu krążenia;
- choroby nerek;
- niewydolność wątroby;
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby reumatologiczne, takie jak zapalenie skórno-mięśniowe;
- cukrzyca.
Jak widać, możliwych przyczyn opuchlizny powieki górnej czy dolnej bądź obu równocześnie jest bardzo dużo. Dlatego jeśli problem pojawił się nagle, nie zmniejsza się, towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból, świąd, zaburzenia widzenia, konieczna jest wizyta u lekarza.
Zobacz także: Opuchlizna pod oczami – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Opuchnięte powieki u dziecka
Podpuchnięte oczy u dziecka to często skutek płaczu czy zatarcia oczu brudnymi rękami. Do oka może się wówczas dostać ciało obce, takie jak drobinka piasku, która drażni powiekę, powoduje łzawienie i dyskomfort u dziecka. Rzadziej źródłem problemu są zaburzenia limfatyczne i związane z nimi obrzęki po przebudzeniu.
Przyczyną opuchniętych powiek u dzieci często jest alergia, jęczmień czy zapalenie spojówek, które może mieć podłoże zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Zapaleniu spojówek towarzyszy zwykle zaczerwienienie oczu, świąd i ropna wydzielina, gromadząca się głównie rano. Opuchlizna dolnej powieki bywa jednym z objawów atopowego zapalenia skóry.
Może się zdarzyć również, że dojdzie u dziecka, zwykle niemowlaka, do zatkania kanalików łzowych i zapalenia woreczka łzowego, które też może objawiać się w formie opuchlizny.
Co pomoże na opuchnięte powieki?
Najważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, od czego puchną powieki. Niezbędne mogą się okazać badania zlecone przez lekarza. W przypadku infekcji w obrębie oczu mogą zostać przepisane miejscowe maści czy krople do oczu z antybiotykiem. Jeśli opuchlizna jest skutkiem alergii, konieczne jest ustalenie, który alergen jest za to odpowiedzialny. Warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom, szczególnie w przypadku, gdy obrzęk pojawił się po użyciu nowego produktu.
Jeśli opuchlizna dotyczy powieki dolnej i przyjmuje postać worków pod oczami, można na stałe włączyć do pielęgnacji odpowiedni krem. Kremy na worki pod oczami zawierają w składzie substancje, które pobudzają mikrokrążenie i niwelują w ten sposób opuchliznę. Podczas ich nakładania wykonujcie delikatny, „oklepujący” masaż okolic oczu. Możecie też kupić w aptece bez recepty zwykły żel ze świetlikiem, np. żel do powiek i pod oczy Floslek.
Domowe sposoby na opuchnięte powieki
Domowe sposoby będą skuteczne w przypadku opuchlizny związanej z zaburzeniami limfatycznymi. Jeśli więc budzicie się rano z obrzękiem powiek, pomogą wam okłady na oczy. Do ich wykonania możecie użyć:
- plastrów ogórka – pokrójcie schłodzone w lodówce warzywo na plasterki i połóżcie je na zamkniętych oczach na ok. 20 minut.
- herbaty – sprawdzi się zarówno czarna, jak i zielona herbata; przygotujcie napar, schłodźcie go w lodówce, namoczcie w nim waciki i przyłóżcie je do powiek.
- schłodzonej w lodówce łyżki – wystarczy przyłożyć ją do opuchniętej powieki i delikatnie dociskać.
- ziół o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, ściągającym – przygotujcie napar z rumianku, lipy, chabra bławatna lub świetlika, schłodźcie go, namoczcie waciki i przyłóżcie do powiek.
- kostek lodu – nie przykładajcie ich bezpośrednio do skóry, lecz owińcie szmatką czy gazą i dopiero wtedy masujcie nimi okolice oczu; ten sposób polecają też Wizażanki na forum w wątku poświęconym opuchniętym powiekom.
- żelowych okularów – kupione żelowe okulary należy po prostu schłodzić i założyć.
Zobacz także: Domowe sposoby na worki pod oczami
Jak zapobiegać opuchniętym powiekom?
Jeśli spuchnięte powieki są rezultatem niezdrowego trybu życia, możecie podjąć działania, które wyeliminują problem i zapobiegną pojawianiu się go w przyszłości. Podstawa to zdrowa dieta z ograniczoną ilością soli, która zatrzymuje płyny w organizmie i prowadzi do obrzęków. Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody oraz regularna aktywność fizyczna, która usprawnia krążenie krwi i limfy.
Dbajcie o wystarczającą liczbę przespanych godzin, a przed snem unikajcie wpatrywania się w komputer czy telefon. Na stałe wprowadźcie do rutyny pielęgnacyjnej zimne okłady i wklepywanie kremu do okolic oczu. Jeśli sięgacie po nowy kosmetyk, nie tylko krem, ale też cień, kredkę czy tusz, obserwujcie reakcję organizmu. Możecie wybierać produkty przeznaczone dla alergików i bezpieczne dla wrażliwych oczu.