Ostuda - co to jest i jak się jej pozbyć? Przyczyny, leczenie, zabiegi
Ostuda to choroba skóry, która objawia się w postaci plam naskórka. Najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi, ale nie tylko. Zobaczcie, jak leczyć ostudę oraz jakie kosmetyki i zabiegi będą najbardziej skuteczne.

Ostuda to rodzaj przebarwienia chorobowego, który możemy usunąć za pomocą terapii rozjaśniająco-złuszczającej. Dobór odpowiednich kosmetyków, np. Cosmelanu lub zabiegów, np. mezoterapii czy krioterapii powinien być skonsultowany z dermatologiem. Niezwykle ważna jest również wysoka ochrona przeciwsłoneczna, zarówno przy zapobieganiu, jak i po pojawieniu się melasmy (ostudy).
Spis treści:
- Ostuda - co to jest?
- Przyczyny ostudy
- Ostuda hormonalna
- Ostuda ciążowa
- Jak pozbyć się ostudy?
- Leczenie ostudy
Ostuda - co to jest?
Ostuda, inaczej melasma jest częstą chorobą skóry, która jednak nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm, a jest bardziej problemem estetycznym. Objawia się ona w formie jasnobrązowych, ciemnobrązowych szarych plam/przebarwień na skórze. Przebarwienia dotyczą głównie naskórka, czyli wierzchniej warstwy skóry, jednak skóra właściwa również bierze udział w rozwoju ostudy. Niektóre zmiany skórne przypominają piegi lub płaskie znamiona. Najczęściej melasma pojawia się na policzkach, nad ustami i na czole, ale może też pojawić się w innych miejscach na ciele.
Ostuda jest schorzeniem typowo przewlekłym i trwa miesiącami, a nawet latami. W niektórych przypadkach przebarwienie utrzymuje się przez całe życie. Wyjątkiem jest tutaj ostuda tymczasowa, np. u kobiet w ciąży.
Przyczyny ostudy
Ostuda rozwija się, gdy w danym obrębie skóry występuje nadmiar melaniny. Nazywana jest bardzo często "maską ciążowe", ze względu na to, że jest to schorzenie, które najczęściej występuje u kobiet w ciąży. Według badań problem może dotykać nawet połowy kobiet ciężarnych. Melasma najczęściej pojawia się u kobiet w wieku rozrodczym, dużo rzadziej u mężczyzn. Jej pośrednią przyczyną są zmiany hormonalne, a więc między innymi ciąża, zaburzenia hormonalne czy też przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub hormonów. Plamy mogą świadczyć również o chorobach wątroby lub stanach zapalnych układu rozrodczego. Powiązane są z nieprawidłową pracą tarczycy oraz nadnerczy. Rzadsze przyczyny to niedobór witamin oraz zaburzenia metaboliczne.
Ostuda najczęściej występuje u osób z większą ilością melaniny, czyli przy średniej lub ciemnej karnacji. Problem pojawia się zdecydowanie rzadziej u osób z jasną lub porcelanową skórą.
Ostuda hormonalna
Rozwój ostudy jest najczęściej powiązany z nadmiarem hormonów estrogenowych, dlatego właśnie jest to choroba, która najczęściej dotyka kobiety. U mężczyzn z kolei pojawia się ona zazwyczaj genetycznie. Bardzo często melasma powiązana jest z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, gdyż wpływają one na hormony.
Ostuda ciążowa
Kobiety w ciąży mają podwyższony poziom dwóch hormonów: estrogenu i progesteronu. To właśnie te hormony mają bardzo duży wpływ na powstawanie ostudy. Ostuda zazwyczaj zdecydowanie blednie po ciąży, jednak nie zawsze znika całkowicie.
Jak pozbyć się ostudy?
Zapobieganie powstawaniu ostudy jest niesamowicie ważne, dlatego że nie łatwo jest usunąć tego rodzaju plamy. Przede wszystkim postawmy na odpowiednią ochrona skóry przed promieniami UVA i UVB. Podstawą są tutaj kremy z filtrem SPF50, które stosujemy nie tylko latem, ale przez cały rok. Warto również ograniczyć ekspozycję na promieniowanie. Pamiętajmy, że niektóre leki, zioła czy kosmetyki mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce.
Jeśli chcemy pozbyć się plam na skórze, musimy dobrać odpowiednią pielęgnację i zabiegi. Pamiętajmy jednak, że kluczowe jest wyeliminowanie przyczyny pojawiania się ostudy, w innym przypadku problem ciągle będzie nawracał.
Leczenie ostudy
W leczeniu ostudy, a raczej jej usuwaniu, możemy postawić na dwie metody lub je ze sobą połączyć. Jednym sposobem jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, drugim skuteczne zabiegi na usuwanie przebarwień. Wszystkie preparaty i inne metody usuwania ostudy powinny zostać skonsultowane z dermatologiem.
W pielęgnacji sięgamy po kosmetyki o dwóch właściwościach - rozjaśniające i złuszczające. Pierwsze z nich stopniowo rozjaśnią przebarwienia, dzięki czemu będą one zdecydowanie mniej widoczne. Świetnie sprawdzi się tutaj Cosmelan i Dermamelan. Drugie złuszczą wierzchnie warstwy naskórka, czyli usuną częściowo plamy i wzmocnią procesy regeneracji skóry. W tym przypadku szukajmy produktów z kwasami złuszczającymi, np. kwasem azelainowy, kojowym, glikolowym. Czas pełnego usunięcia zmian skórnych może być różny w zależności od tego, jak rozległe i głębokie są plamy.
Najskuteczniejsze zabiegi na ostudę to:
- laseroterapia,
- krioterapia,
- peelingi chemiczne,
- peelingi kwasowe,
- mezoterapia mikroigłowa,
- Dermapen 4,
- mikrodermabrazja,
- Yellow Peel.
W przypadku, kiedy codzienna pielęgnacja rozjaśniająco-złuszczająca nie jest wystarczające, dermatolog może uzupełnić ją odpowiednimi zabiegami. Działają one zdecydowanie szybciej i są bardziej efektywne.
Kosmetyki odpowiednie do każdego rodzaju cery kupisz ze sporą zniżką, wykorzystując do Body Shop kod rabatowy. Sprawdź ;)