Reklama

Pajączki na nogach to niebieskie lub brunatnoczerwone żyłki, których siatka pojawia się zwykle na udach, podudziach, łydkach i w okolicach kostek. Są to poszerzone do średnicy około milimetra naczynka włosowate, zlokalizowane tuż pod skórą. Choć kojarzymy je raczej z podeszłym wiekiem, nabawić ich mogą się także młode osoby. Wystarczy, że będą do tego miały wrodzoną skłonność lub sobie na to "zapracują".

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny powstawania pajączków na nogach
  2. Jak zapobiec powstawaniu pajączków na nogach?
  3. Pajączki na nogach w ciąży
  4. Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Przyczyny powstawania pajączków na nogach

Na powstawanie pajączków na nogach bardziej narażone są osoby, w których rodzinach występowały choroby żył. Do osłabienia żyły i naczyń włosowatych mogą jednak przyczynić się także gwałtowne zmiany hormonalne, dlatego właśnie na powstawanie pajączków na nogach szczególnie narażone są kobiety w ciąży i po menopauzie. Ściany naczyń włosowatych stają się także słabsze z wiekiem, co oznacza, że pajączki na nogach to dolegliwość dotycząca większości osób w podeszłym wieku.

Ale pajączki na nogach można mieć - w pewnym sensie - na własne życzenie. Wystarczy unikać ruchu i spędzać całe dni na siedząco. Pojawienia się pajączków na nogach mogą także spodziewać się osoby otyłe. Zarówno siedzący tryb życia, jak i zwykle towarzysząca mu nadwaga powodują nadmierne obciążenie żył w kończynach dolnych. Popękane naczynka i pajączki na nogach pojawiają się także u osób chorych na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze.

Zobacz także: Naczynka na twarzy - przyczyny, domowe sposoby, zabiegi

Jak zapobiec powstawaniu pajączków na nogach?

Chcąc zapobiec powstawaniu pajączków na nogach (zwłaszcza jeżeli mamy do nich skłonność) powinniśmy:

  • jak najwięcej się ruszać, a przynajmniej nie unikać chodzenia,
  • nie mieć nadwagi,
  • zrezygnować z kładzenia nogi na nogę podczas siedzenia,
  • po całym dniu, zwłaszcza jeżeli odczuwamy "ciężkość" nóg, poleżeć z nimi uniesionymi do góry i opartymi o ścianę,
  • myć się chłodniejszą wodą, a zwłaszcza polewać nią miejsca najbardziej narażone na powstawanie pajączków,
  • unikać opalania i nie korzystać z sauny,
  • przyjmować suplementy diety z witaminą C (uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, stymuluje ich regenerację) i witaminą K (usprawnia krążenie krwi),
  • smarować miejsca narażone na pojawianie się pajączków kremami i żelami wzmacniającymi naczynka.

Pajączki na nogach w ciąży

W trakcie ciąży przepływ krwi z kończyn dolnych do serca jest utrudniony, dlatego krew zalega w naczyniach. Własnie dlatego powstają naczynka. Wraz z ich pojawieniem, możesz zaobserwować uczucie ciężkości, obrzęk, skurcze i mrowienienie. Najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży.

huseyintuncer/iStock

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Chcąc usunąć z nóg sieć poszerzonych naczynek, powinniśmy zgłosić się do lekarza zajmującego się chorobami układu żylnego - flebologa lub chirurga naczyniowego. Specjalista, czasami wspierając wynikami badania USG, wybierze odpowiednią metodę usuwania pajączków.

Laserowe usuwanie pajączków na nogach

Jedną z popularniejszych metod usuwania pajączków jest zastosowanie lasera frakcyjnego. Za pomocą wiązki termicznie uszkadza się pajączka, co powoduje jego bliznowacenie i stopniowe zanikanie. Uszkodzone naczynia krwionośne zostają wchłonięte przez organizm.

Wypalanie pękających naczynek prądem

Metoda elektrokoagulacji polega na wypalaniu naczynek prądem o wysokiej częstotliwości. Pozwala na skuteczne usunięcie pajączków na nogach.

Maść na pajączki na nogach z apteki

Aby zapobiec powstawaniu na nogach pajączków, warto stosować zapobiegawczo kosmetyki apteczne. Dostępne są przede wszystkim w formie aptecznych maści i kremów, które mają bogate działanie. Ich składy zazwyczaj opierają się na działaniu kasztanowca lub miłorzębu. Poza maściami, warto stosować również żele, które pozwolą przynieść twoim nogom ulgę.

Krem na pajączki na nogach z Rossmanna

Co prawda produkty na pajączki na nogach są domeną aptek, ale w Rossmannie równiez możecie znaleźć odpowiednie kosmetyki. Co jakiś czas pojawiają się także nowości, które zdecydowanie warto przetestować! Jedną z nich jest krem do ciała REDBLOCKER, który dedykowany jest skórze wrażliwej i naczynkowej. Zawarte w formule ekstrakty z kasztanowca i skrzypu polnego uelastyczniają i wzmacniają kruche naczynia krwionośne, tym samym chroniąc je przed pękaniem. W uszczelnianiu naczynek pomaga także olej z pestek winogron.

mat. prasowe

- napisała o nim

Reklama

Producent obiecuje, że regularne stosowanie produktu do skóry naczynkowej pomoże odbudować i zregenerować naczynia krwionośne.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane