Piaskowanie zębów - co to jest? Opis zabiegu, wskazania, cena
Piaskowanie zębów to podstawa w higienie jamy ustnej. Powinno się je wykonywać dwa razy w roku. Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów w profilaktyce i higienie jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie nie wystarczy, aby dokładnie oczyścić zęby. Resztki jedzenia tworzą osady i przebarwienia, które następnie prowadzą do próchnicy i innych chorób zębów oraz dziąseł. Sprawdź, kiedy należy wykonywać piaskowanie, jak wygląda zabieg oraz jaki jest jego koszt.

Paskowanie zębów - co to jest?
Piaskowanie zębów jest zabiegiem oczyszczającym, który ma za zadanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i przestrzeni. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie pozbyć się osadu i nieestetycznych przebarwień z zębów. Jest to zabieg profilaktyczny, wykonuje się go tylko w momencie, gdy na zębach widoczny jest osad. Zaleca się by wykonywać go dwa razy w roku. Piaskowanie często wykonywane jest jako zabieg uzupełniający do skalingu lub przygotowanie zębów do wybielania, np. paskami wybielającymi. Po wykonaniu skalingu i piaskowania zalecane jest przeprowadzenie fluoryzacji zębów, która zabezpiecza szkliwo przed próchnicą.W resztkach pokarmu, które powodują zabarwienie zębów i osad, zawarte są również bakterie wywołujące próchnicę, zapalenie dziąseł oraz paradontozę. Ponieważ szczoteczką nie jesteśmy w stanie oczyścić zębów z wszystkich osadów, aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej i zdrowe uzębienie należy regularnie piaskować zęby. Trzeba jednak pamiętać, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień, takich jak przebarwienia po antybiotykach czy plamy próchnicowe.Przeczytaj także: Paski wybielające - czy mogą niszczyć szkliwo?
Piaskowanie zębów - dla kogo?
Piaskowanie zębów to zabieg, który powinien być regularnie wykonywany przez każdą osobę, która chce zadbać o higienę jamy ustnej. Szczególnie zalecany jest osobom, które palą papierosy, piją dużo kawy, herbaty czy wina. Drugą grupą docelową są osoby, które noszą aparaty ortodontyczne lub posiadają wady zgryzu. Wynika to z faktu, iż trudniej jest im dokładnie oczyścić zęby z osadów i resztek pokarmu.Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania:
- alergia na sodę
- stan zapalny dziąseł lub jamy ustnej
- owrzodzenie narządów układu pokarmowego
- astma
- rany lub obrzęk błon śluzowych jamy ustnej
Piaskowanie zębów - jak wygląda zabieg?
Opis zabieguPiaskowanie zębów to zabieg całkowicie bezbolesny, ale niektórzy pacjenci po zabiegu odczuwają lekki dyskomfort i podrażnienie dziąseł. Trwa on około pół godziny. Jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia stomatologicznego o nazwie piaskarka. Urządzenie to wypuszcza pod wysokim ciśnieniem aerozol wodny, który zawiera piasek dentystyczny. Wysokie ciśnienie sprawia, że preparat dociera do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych, usuwając osad i przebarwienia.Następnie używany jest ssak, który usuwa resztki piasku z jamy ustnej. Po piaskowaniu zęby są polerowane za pomocą specjalnej pasty lub gumki. Ostatnim etapem jest nałożenie preparatu z fluorem, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo.Zalecenia po zabieguPo zabiegu piaskowania pacjent nie powinien przez minimum 3 godziny palić papierosów oraz spożywać pokarmów i napojów barwiących zęby, takich jak wino, kawa czy czarna herbata. Przez jakiś czas zalecane jest również unikanie cytrusów oraz bardzo gorących i zimnych potraw ze względu na możliwość wystąpienia czasowej nadwrażliwości. Efekty zabiegu warto podtrzymać za pomocą past wybielających.

Piaskowanie zębów - cena
Piaskowanie zębów można wykonać w każdym gabinecie stomatologicznym. Jego cena zwykle waha się w przedziale od 60 do 100 zł. Dużo bardziej opłacalne jest wykupienie pakietu na trzy zabiegi: skaling, piaskowanie i fluoryzację. Zazwyczaj ich ceny rozpoczynają się od 100 zł wzwyż.