Picie odtłuszczonego mleka powoduje trądzik?
Każdy, komu przyszło walczyć z trądzikiem, prawdopodobnie usłyszał, że przyczyną problemu może być nabiał. Zwykle wolimy wybierać kolejne, polecane przez znajomych diety-cud, których efekt nierzadko jest po prostu znikomy. Innym razem słyszymy, że nabiał nie ma tutaj nic do rzeczy. Chociaż kwestia nie jest do końca rozstrzygnięta, ostatnie badania dają nam pewną wskazówkę.

- Monika Orzechowska
Jak wynika z badań opublikowanych w „Journal of the American Academy of Dermatology”, picie odtłuszczonego mleka może być przyczyną trądziku u nastolatków. Andrea Zaenglein, profesor dermatologii i dermatologii dziecięcej z Penn State College of Medicine w Hershey (Pensylwania) i zarazem współautorka badań tłumaczy, że przyjrzała się 225 nastolatkom w wieku od 14 do 19 lat, którzy mieli umiarkowany trądzik lub nie mieli go wcale. Okazało się, że dzieci z umiarkowanym trądzikiem piły więcej mleka odtłuszczonego, a dzieci bez trądziku – mleka pełnotłustego.Czytaj też: O czym świadczy stan Twojej cery? Oto wpływ diety na wygląd twarzyJak można wytłumaczyć taką zależność? Andrea Zaenglein twierdzi, że w trakcie odtłuszczania mleka usuwanego są z niego dobroczynne witaminy i składniki odżywcze, np. kwasy tłuszczowe wykazujące działanie przeciwzapalne. Dermatolog dochodzi więc do wniosku, iż w swoich staraniach o uczynienie posiłków zdrowszymi zbyt mocno ingerujemy w to, co naturalne.Czytaj też: 5 pokarmów, które niszczą twoją skórę i powodują trądzik!Niestety, badania nie dają pewności, że rezygnacja z chudego mleka na rzecz tłustego zredukuje trądzik. Nie da się jednak nie zauważyć, że nasza dieta ma związek ze zmianami skórnymi.

Amerykańscy lekarze tłumaczą, że odtłuszczone mleko ma wyższe stężenie niektórych hormonów. Inne badania wykazują ponadto, że picie pełnotłustego mleka wiąże się z mniejszym ryzykiem występowania cukrzycy i nadwagi.Niewykluczone więc, że z częstością występowania trądziku związana jest insulina, która może powodować namnażanie się komórek odpowiedzialnych za wydzielanie sebum.Czytaj też: Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłychJako że wciąż brakuje jednoznacznych badań dających konkretne i pewne odpowiedzi, można przyjąć, że jedną z bezpośrednich przyczyn trądziku są stany zapalne w organizmie. W interesie wszystkich, którzy z tym problemem walczą, jest więc zapobiec ich powstawaniu.