Piekące usta – przyczyny, kosmetyki i domowe metody
Suche i piekące usta to często efekt nieprawidłowych nawyków i zaniedbań pielęgnacyjnych. Nierzadko zdarza się jednak, że obecne na nich podrażnienia i drobne ranki są skutkiem infekcji czy alergii. Dowiedz się, co zrobić, żeby odżywić i zregenerować delikatny naskórek warg.

Spękane i piekące usta mogą sprawiać spory dyskomfort. Każdy ruch spierzchniętych i poranionych warg nasila ból, utrudniając mówienie czy jedzenie. W takim przypadku konieczne jest przywrócenie naskórkowi odpowiedniego poziomu nawilżenia, a przede wszystkim – natłuszczenie go. Pomogą w tym zarówno gotowe kosmetyki, które kupicie w aptece czy drogerii, jak i domowe metody.
Spis treści:
- Piekące usta – co to oznacza?
- Piekące usta – jakie mogą być przyczyny?
- Zespół piekących ust
- Co pomoże na piekące usta?
- Domowe sposoby na piekące usta
Piekące usta – co to oznacza?
Z pewnością znacie to uczucie pojawiające się głównie zimą. Elastyczny i różowy naskórek warg zaczyna być szorstki w dotyku, pokrywa się nieestetycznymi, odstającymi skórkami. Jeśli nie zareagujecie w odpowiednim momencie, problem pogłębia się. Pojawiają się bolesne pęknięcia, nieraz nawet krwawiące ranki. Jakby tego było mało, może dołączyć się pieczenie otaczającej wargi skóry i pękające kąciki ust (tzw. zajady).
Piekące usta – jakie mogą być przyczyny?
Usta wymagają wyjątkowo troskliwej pielęgnacji z uwagi na specyficzne właściwości pokrywającego je naskórka. Jest on bardzo cienki i delikatny. A co szczególnie ważne – nie posiada gruczołów łojowych. Gruczoły te wydzielają sebum, które tworzy na skórze ciała i twarzy ochronną powłoczkę. Naskórek warg jest go pozbawiony, co sprawia, że jest wyjątkowo podatny na działanie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, promieniowanie UV, mróz, suche powietrze w ogrzewanych czy klimatyzowanych pomieszczeniach.
Problem suchych i popękanych ust dodatkowo potęgują nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, a w zasadzie… ich brak. Jeśli zapominacie o stosowaniu nawilżających balsamów i systematycznym złuszczaniu martwego naskórka, usta szybko mogą stać się spierzchnięte i piekące. Problem nasila oblizywanie i przygryzanie warg, które są wówczas dodatkowo narażone na działanie znajdujących się w ślinie enzymów trawiennych. Jeśli jednak dbacie o usta, a mimo to ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, przyczyną mogą być problemy zdrowotne, takie jak:
- niedobory składników odżywczych, np. witamin z grupy B, żelaza
- odwodnienie organizmu
- alergie
- cukrzyca
- zaburzenia hormonalne
- stan zapalny warg, tzw. zapalenie czerwieni wargowej
- oddychanie przez usta podczas snu, związane np. z chorymi zatokami

Zespół piekących ust
Jedną z możliwych chorobowych przyczyn jest zespół piekących ust. Schorzenie to objawia się nieprzyjemnym i dokuczliwym uczuciem pieczenia nie tylko samych warg, ale również jamy ustnej – języka, podniebienia, a nawet wewnętrznych stron policzków. Niestety, nie jest do końca poznane podłoże tej dolegliwości. Możliwe, że objawy związane są z zaburzeniami neurologicznymi, problemami hormonalnymi bądź nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Jeśli więc odczuwacie uciążliwe i przewlekłe pieczenie ust i jamy ustnej, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Co pomoże na piekące usta?
W przypadku piekących i spierzchniętych ust najważniejsze jest regularne usuwanie martwego naskórka i zapewnienie im ochronnej warstewki lipidowej, a więc natłuszczanie. Idealnie sprawdzą się gotowe peelingi do ust zamknięte w słoiczku lub w formie sztyftu. W waszej torebce nie może zabraknąć ochronnej pomadki, po którą warto sięgać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Pomocne preparaty kupicie również w aptece. W tej roli doskonale sprawdzą się regenerujące maści na piekące usta, takie jak maść propolisowa czy maść z witaminą A.
Domowe sposoby na piekące usta
Alternatywą dla gotowych kosmetyków mogą być te, które przygotujecie samodzielnie. Domowy peeling do ust uzyskacie, łącząc cukier i oliwę z oliwek. Taką mieszanką masujcie wargi przez 2-3 minuty i zmyjcie ciepłą wodą. Do masażu ust możecie wykorzystać… miękką szczoteczkę do zębów. Ważne jednak, aby używać innej niż ta, którą na co dzień myjecie zęby. Nie wykonujcie peelingu, jeśli wargi są mocno podrażnione, widoczne są na nich krwawiące ranki czy obecna jest opryszczka.
Natłuszczenie zapewni olejek na suche usta. Wystarczy rozprowadzić na wargach odrobinę masła shea, olejku jojoba czy olejku ze słodkich migdałów. Raz, dwa razy w tygodniu możecie nałożyć odżywczą maseczkę na usta. W tym celu miód połączcie z zawartością kapsułki witaminy A+E. Miód działa odżywczo, przeciwzapalnie, zmiękczająco, a nawet antybakteryjnie. Z kolei witaminy A i E natłuszczają, regenerują i mają właściwości antyoksydacyjne.