Podrażnienia po goleniu - jak im zapobiegać i je złagodzić
Podrażnienia po goleniu towarzyszą niemal każdej z nas i to bez znaczenia, jaka jest pora roku. Czerwone kropki na przykład na nogach nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również często szczypią i ściągają skórę. Jeśli też zmagasz się z podrażnieniami po goleniu, to w tym mini poradniku znajdziesz kilka trików, jak im zapobiegać i złagodzić. Pierwszą i jedną z najważniejszych rad jest to, abyś sprawdziła swoją maszynkę. Tępa i nie do końca czysta ląduje do kosza!

- Katarzyna Dobrzyńska
Podrażnienia po goleniu najczęściej spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją przed i po „zabiegu”. Chociaż wydaje się to całkiem prostą sprawą, to jest wiele etapów, o których zapominamy, przez co czerwone kropki na kogach czy podrażnienia miejsc intymnych pojawiają się coraz częściej i są bardziej intensywne. Czas na „rachunek sumienia”. Sprawdź, czy pamiętasz o wszystkich tych etapach.
Jak zapobiegać podrażnieniom po goleniach?
Kiedy się golimy, często zapominamy o kilku zasadach, przez co nie tylko usuwamy włoski, ale również część naskórka. To właśnie przez to nasza skóra jest zaczerwieniona, szczypie i wygląda nieestetycznie. Aby temu zapobiegać i pozbyć się podrażnień pamiętaj o:
- Ostrej i czystej (!) maszynce do golenia. Polecamy wybierać takie, które mają wymienne ostrza - nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również oszczędzimy matce naturze kolejnej dawki plastiku.
- Oczyszczeniu skóry przed użyciem maszynki - wybierz do tego produkty, które nie wysuszają i dodatkowo nie podrażniają skóry. Świetnie sprawdzi się do tego żel z aloesu albo żel pod prysznic z olejkami.
- Pamiętaj o peelingu. Złuszczenie naskórka nie tylko w delikatniejszy sposób usunie martwy naskórek, ale również regularne używanie tego produktu zapobiegnie wrastaniu włosków. Wybierz delikatniejszy peeling - taki o mniejszych drobinkach. Radzimy zrezygnować też z peelingów solnych przed depilacją - skóra będzie szczypać.
- Używaj kosmetyków przeznaczonych do golenia. Chociaż może wydawać ci się, że metoda „na wodę” będzie dobra, to jest wręcz przeciwnie. Pianki i balsamy do golenia zmiękczają skórę i ułatwiają golenie, a także łagodzą podrażnienia po goleniu. To bardzo ważne, żeby zabezpieczyć skórę w ten sposób, a jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na dodatkowe kosmetyki, to użyj odżywki do włosów, która ułatwi prowadzenie maszynki i rozmiękczy twardy zarost.
- Nie gól pod włos. Owszem ta metoda wydaje się szybsza, ale nie o czas, a o efekty tu chodzi. Kiedy będziesz prowadzić maszynkę zgodnie ze wzrostem włosków, unikniesz podrażnień po goleniu.
- Balsam po goleniu. Dbanie o siebie powinno przynosić radość i satysfakcję. Nałożenie balsamu po goleniu będzie ulgą dla twojej skóry, nawilży ją i ukoi. Sięgaj raczej po produkty nawilżające i regenerujące niż te perfumowane. Dodatkowo bardziej nawilżona skóra będzie łatwej się golić.

Zobacz także: Genialnie prosty trik na golenie nóg jesienią! Dzięki niemu zapomnisz o suchej skórze na łydkach
Ukojenie podrażnień po goleniu
Kiedy skóra nadal jest podrażniona i usiana czerwonymi krostkami, sięgaj po produkty, które złagodzą stany zapalne. Idealne będą balsamy i kremy z pantenolem i alantoiną. Wybieraj też produkty bogate w aloes, olejki. Możesz też spróbować okładów z czarnej herbaty, która bogata jest w kwas taninowy - ten świetnie działa na podrażnienia. Innym domowym sposobem na ukojenie podrażnień może być okład z kostek lodu owiniętych w ręcznik czy kąpiel z olejkami na przykład z drzewa herbacianego.
Zobacz także: Depilacja czy golenie pach – która metoda jest lepsza?