Potówki – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Potówki, które pojawiają się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, to skutek zatkania ujścia gruczołów potowych. Drobne pęcherzyki widoczne na skórze powstają w miejscach najbardziej narażonych na przegrzanie i gromadzenie się potu. Sprawdźcie, jak wyglądają i co robić, żeby im zapobiec.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Potówki, nazywane też wysypką cieplną, występują w większych skupiskach, nieraz wywołują dokuczliwy świąd, pieczenie i kłucie. Są niegroźne, dopóki nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego bądź uszkodzenia kanałów potowych. W ich zwalczaniu pomocne będą domowe metody, takie jak kąpiel w krochmalu, ale czasem konieczne może być zastosowanie specjalnej kuracji.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania potówek
- Potówki u niemowląt i dzieci
- Jak wyglądają potówki?
- Gdzie występują potówki?
- Domowe sposoby na potówki
- Leczenie potówek
- Jak zapobiegać potówkom?
Przyczyny powstawania potówek
Przyczyna powstawania potówek zawsze jest taka sama. Jest nią nadmierne wydzielanie potu, który gromadzi się na skórze. Dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów potowych, a wytwarzany przez nie pot zatrzymuje się pod powierzchnią skóry. Efektem są widoczne na niej pęcherzyki i krostki. Często towarzyszy im uczucie swędzenia i pieczenia, a dyskomfort psychiczny jest nasilany również przez fakt, że bardzo licznie nagromadzone grudki wyglądają nieestetycznie.
Nadmierne wydzielanie potu i zatkanie gruczołów potowych może mieć z kolei takie przyczyny jak:
- przegrzanie organizmu związane z wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza – dlatego potówki najczęściej pojawiają się latem podczas upałów, ale mogą też powstawać zimą, w przypadku zbyt mocnego nagrzewania pomieszczenia;
- zaburzenia hormonalne i choroby takie jak cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroby nowotworowe;
- noszenie ubrań ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów;
- niewystarczająca higiena osobista oraz stosowanie kosmetyków zapychających pory skóry;
- intensywny wysiłek fizyczny;
- przewlekły stres;
- infekcje ogólnoustrojowe przebiegające z gorączką;
- nadwaga i otyłość – często idą w parze z nadpotliwością, dodatkowo sprzyjają powstawaniu potówek w fałdach skórnych.
Potówki u niemowląt i dzieci
To właśnie u noworodków i małych dzieci potówki występują najczęściej. Podłoże ich powstawania jest takie samo jak u dorosłych, a więc nadmierne wydzielanie i gromadzenie potu. Przyczyną jest jednak najczęściej przegrzewanie organizmu, związane z zakładaniem dziecku zbyt wielu warstw ubrań. Nie bez znaczenia jest również fakt, że niemowlęta nie chodzą, lecz większość czasu spędzają w pozycji leżącej – ciągły kontakt skóry z podłożem sprzyja jej drażnieniu i przepoceniu.
Powstawaniu potówek u dzieci sprzyja także zbyt częste stosowanie oliwek, które mogą utrudniać skórze oddychanie, odprowadzanie i odparowanie potu. Potówki najczęściej zlokalizowane są w miejscach, które sprzyjają zawilgoceniu, szczególnie w okolicy pieluszki, w pachwinach i na pośladkach. Ogromne znaczenie ma również to, że u niemowląt nie jest jeszcze w pełni rozwinięta termoregulacja organizmu, który bardzo łatwo może ulec przegrzaniu.
Potówki, szczególnie u dzieci, łatwo pomylić z innymi schorzeniami dermatologicznymi. Mogą przypominać trądzik noworodkowy, zapalenie mieszków włosowych, wyprysk atopowy czy wysypki związane z chorobami wirusowymi, takimi jak ospa czy bostonka. Dzieci mają również skłonność do drapania swędzących zmian, co może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Niełatwo więc rozpoznać potówki u niemowlaka. Dlatego wszelkie zmiany skórne wymagają konsultacji z pediatrą.
Jak wyglądają potówki?
Potówki mogą przybierać różną postać w zależności od ich rodzaju. Z kolei postać ta wynika z głębokości, jaką obejmują powstałe zmiany, stopnia ich zaawansowania, a przede wszystkim z faktu, czy rozwinął się stan zapalny. Wszystkie rodzaje potówek łączy jednak to, że występują w większych skupiskach.
Wyróżnia się potówki:
- zwykłe – występują najczęściej, mają postać drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem, łatwo pękają, dotyczą zewnętrznych warstw naskórka.
- czerwone – dotyczą głębszych warstw naskórka, są większe niż potówki zwykłe, mają czerwone zabarwienie, które wskazuje na stan zapalny, zwykle mocno swędzą i pieką.
- głębokie – najrzadziej spotykane, obejmują głębsze warstwy skóry, mają postać większych grudek, nierzadko prowadzą do uszkodzenia kanałów potowych.
Gdzie występują potówki?
Potówki mogą pojawić się tak naprawdę w dowolnym miejscu na ciele, jednak najczęściej występują tam, gdzie gruczoły potowe występują najliczniej. Problemem są więc zwykle potówki na twarzy, szczególnie u dzieci, pod pachami, na plecach, dekolcie i szyi, na pośladkach, w pachwinach, na brzuchu, u kobiet pod piersiami.
W przypadku nadwagi i otyłości występują także w obrębie fałdów skórnych, a więc tam, gdzie utrudnione jest odprowadzanie i odparowanie potu. Nierzadko potówki „zdobią” też nogi, gromadząc się w miejscu, gdzie uda stykają się ze sobą. Potówkom mogą wtedy towarzyszyć bolesne obtarcia skóry.
Zobacz także: Krosty na udach – skąd się biorą i jak je usunąć?
Potówki mogą też pokrywać stopy, dłonie, zgięcia łokciowe i kolanowe czy skórę głowy. Zdarza się, że potówki są skutkiem zatkania ujść gruczołów tuszem umieszczanym w skórze podczas wykonywania tatuażu.
Domowe sposoby na potówki
Wskazane jest nakładania żelu aloesowego, który łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Twarz warto przemywać naparami ziołowymi, np. z nagietka, rumianku czy szałwii.
Jeśli potówki licznie występują na ciele, np. mają postać krostek na plecach czy krostek na nogach, warto przygotować kąpiel z krochmalem, którą z powodzeniem można stosować również u dzieci.
Niezbędne jest zwracanie uwagi, aby nie przegrzewać organizmu, unikać kosmetyków natłuszczających, zapychających pory, oraz „wietrzenie” skóry. Nie należy niczym zaklejać miejsc z potówkami czy owijać gazą.
Leczenie potówek
Domowe sposoby zwykle pomagają uporać się z potówkami. Czasem jednak może dojść do nasilenia problemu, np. w wyniku rozdrapywania krostek. Rozwija się wówczas infekcja bakteryjna i stan zapalny. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ w konsekwencji może doprowadzić do zniszczenia kanałów i gruczołów potowych, a nawet do zaburzenia procesu termoregulacji.
Dlatego jeśli domowe metody nie przynoszą poprawy, potówki są bardzo liczne, czerwone i swędzą, należy wybrać się do lekarza.
Jak zapobiegać potówkom?
Jeśli potówki pojawiają się u was często, warto postarać się wyeliminować czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu. Nie macie wpływu na letnie upały, jednak można spróbować zmniejszyć ryzyko przegrzewania i blokowania gruczołów potowych. Pamiętajcie o:
- noszeniu luźniejszych ubrań z „oddychających” materiałów, takich jak bawełna czy len;
- przestrzeganiu zasad higieny, pomocne będą chłodniejsze prysznice;
- unikaniu kosmetyków ze składnikami komedogennymi;
- regularnym używaniu peelingów, co zmniejszy ryzyko zapchania ujść gruczołów;
- wykonaniu badań, żeby wykluczyć chorobowe podłoże nadmiernej potliwości.