Olej z krokosza barwierskiego - właściwości i zastosowanie
Olej z krokosza barwierskiego wykorzystuje się w pielęgnacji cery trądzikowej i skóry pokrytej bliznami. Olej krokoszowy poprawia też stan włosów i... zapobiega ich wrastaniu po depilacji. Dla tych i innych cudownych właściwości warto mieć go w kuchni i na półce z kosmetykami. Zobacz, kiedy jeszcze warto go zastosować!

- Sylwia Przygoda
Olej z krokosza barwierskiego pozyskiwany jest z nasion tej rośliny i jest on bogaty w składniki mające genialny wpływ na zdrowie i urodę. Olej może służyć jako dodatek do kremów lub jako samodzielny składnik do olejowania twarzy. Zobacz, dlaczego warto go wykorzystać w swojej pielęgnacji!
Spis treści:
- Krokosz barwierski - pochodzenie
- Właściwości oleju z krokosza barwierskiego
- Olej z krokosza barwierskiego na twarz
- Jak stosować olej z nasion krokosza barwierskiego na twarz
- Olej z krokosza barwierskiego na porost włosów
- Olej z krokosza na wrastające włoski po depilacji
- Olej z krokosza barwierskiego w diecie
- Olej krokoszowy - cena
Krokosz barwierski - pochodzenie
Przypominający trochę oset krokosz barwierski to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jej charakterystyczne pomarańczowe kwiaty wykorzystywane były do produkcji barwnika (tak zwanej hiszpańskiej czerwieni) i często używano ich jako zamiennika bardzo podobnego, ale znacznie droższego, szafranu. W pielęgnacji wykorzystywane są jego nasiona, z których wytwarzany jest olej. Jest on bogaty w składniki, które mają dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie, jak i urodę.
Właściwości oleju z krokosza barwierskiego
Olej krokoszowy jest bezbarwny i bezwonny, a jego cenne właściwości wynikają z obecności silnych składników aktywnych. Należą do nich między innymi:
- witamina A, która jest silnym przeciwutleniaczem,
- witamina E, czyli silny antyoksydant,
- kwas oleinowy, który należy do jednonienasyconych kwasów,
- kwas linolowy, czyli nienasycony kwas tłuszczowy.
Olej z krokosza barwierskiego na twarz
Dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym, olej z krokosza barwierskiego sprzyja gojeniu się ran i stanów zapalnych. Za to zawarta w nim w witamina A przyspiesza złuszczanie się naskórka oraz reguluje wydzielanie sebum. To wszystko powoduje, że olej krokoszowy to idealny sojusznik w walce z trądzikiem i łuszczycą. Zawarta w nim witamina E spowalnia starzenie się skóry, przywracając jej elastyczność i jędrność, oraz spłycając zmarszczki. Olej krokoszowy zmniejsza też widoczność blizn.

Jak stosować olej z nasion krokosza barwierskiego na twarz
Olej krokoszowy można stosować na dwa różne sposoby:
- bezpośrednio na skórę, do zabiegu olejowania twarzy,
- jako dodatek do kremu nawilżającego albo serum.
Jeśli chcecie go stosować jako dodatek do już istniejących produktów, warto przeanalizować skład produktu. Najlepiej będzie się komponować w produktach stworzonych na olejowej bazie. W przypadku produktów żelowych, wodnistych, może się słabiej mieszać i nie być łatwy w aplikacji.
Zobacz także: To masło leczy trądzik, przebarwienia, pachnie jak karmelki, a kosztuje zaledwie 11 zł
Olej z krokosza barwierskiego na porost włosów
Zawarte w oleju krokoszowym witaminy A i E świetnie działają na skórę głowy i włosy. I dlatego dobrze jest kilka razy w miesiącu go w nie wmasować. Pozostawiony na co najmniej godzinę (a najlepiej na całą noc), a następnie zmyty delikatnym szamponem, olej z krokosza barwierskiego sprawi, że skóra na głowie będzie odżywiona i nawilżona, a włókna włosów wygładzone, miękkie i błyszczące. Sprawdzi się w metodzie olejowania włosów na mokro, na podkład i na sucho.
Olej z krokosza na wrastające włoski po depilacji
Przeciwzapalne, złuszczające i nawilżające właściwości oleju krokoszowego sprawiają, że używać warto go nie tylko z myślą o włosach na głowie, ale też ze względu na te porastające nasze nogi. Wsmarowany w skórę zaraz po jej ogoleniu, zapobiega jej wysuszeniu, powstawaniu na niej krostek i wrastaniu odrastających włosków.
Zobacz także: Wrastające włoski po depilacji? Nigdy więcej! Wystarczy, że zastosujesz ten trik (nie peeling)
Olej krokoszowy - cena
Czysty olej krokoszowy, tłoczony na zimno, w opakowaniu o pojemności typowej dla kosmetyków, zazwyczaj kosztuje około 10 zł. W takiej postaci dostępny jest w drogeriach oraz aptekach. Natomiast na kuchennym dziale znajdziemy butelki o dużych pojemnościach. Ich ceny wahają się od 15 do 25 zł.
A wy jak go będziecie używać – jako składnik diety czy element pielęgnacji?