Reklama

Pryszcz w uchu to często pojawiający się problem. Małżowina uszna jest tak skonstruowana, że zbiera zanieczyszczenia, woskowinę i tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii. Najskuteczniejsze domowe sposoby na pozbycie się pryszcza z ucha to woda utleniona oraz olejek z drzewa herbacianego.

Reklama
  1. Pryszcz w uchu - przyczyny powstawania
  2. Dlaczego pryszcz w uchu boli?
  3. Zaskórniki w uchu - jak sobie z nimi radzić?
  4. Jak i czy można wycisnąć pryszcza w uchu?
  5. Jak pozbyć się pryszcza z ucha?
    1. Woda utleniona
    2. Olejek z drzewa herbacianego

Pryszcz w uchu - przyczyny powstawania

Powstawanie pryszczy w uchu to najczęściej skutek nieprawidłowej higieny. Ucho ma budową sprzyjająco rozwojowi bakterii. Zbiera się w nich nie tylko woskowina, ale także zanieczyszczenia i kurz.

Aby zapobiec rozwojowi bakterii i powstawaniu krost w uchu, należy codziennie dokładnie myć uszy wodą z mydłem. Pamiętajmy również o tym, by wysuszyć małżowinę uszną, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Nigdy nie używajcie patyczków higienicznych do wewnętrznej części ucha. Profilaktycznie, raz w tygodniu, można przetrzeć małżowinę wodą utlenioną.

Krosty w uchu najczęściej mają postać gulki z ropą. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być również bolesne, swędzące i ograniczać słuch.

Zobacz także: Pryszcz na ustach - domowe sposoby na pozbycie się bolesnych krostek

Dlaczego pryszcz w uchu boli?

Pryszcze w uchu zazwyczaj są dosyć bolesne. Są to zazwyczaj pryszcze podskórne, które mocno naciskają na skórę i powodują dyskomfort. Wokół krosty robi się także często stan zapalny, który może wzmagać ból. Czasami dochodzi również do zapalania mieszka włosowego, które może być nieco bolesne, a całe miejsce również podrażnione i zaczerwienione.

Getty Images

Zaskórniki w uchu - jak sobie z nimi radzić?

Bardzo częstym rodzajem pryszczy w uchu są zaskórniki otwarte i zamknięte. To zatkane ujścia gruczołów łojowych w postach czarnych kulek - wągrów lub białych kulek, czyli zaskórników zamkniętych. Takie niedoskonałości są dużo bardziej uporczywe i mogą się utrzymywać przez całe miesiące. Co powoduje powstawanie zaskórników wewnątrz ucha? Oczywiście nieprawidłowe oczyszczanie, ale również może to wynikać z problemów hormonalnych czy uwarunkowań genetycznych. Niezbędne w tym przypadku będzie oczywiście codzienna higiena uszu, ale również dokładne oczyszczanie małżowiny, np. za pomocą żelu do mycia twarzy.

Jak i czy można wycisnąć pryszcza w uchu?

Pryszcza w uchu nie powinno się wyciskać. Może to bowiem doprowadzić do dostania się ropy do kanalika słuchowego oraz powiększenia się stanu zapalnego. Zazwyczaj również bardzo ciężko pozbyć się całej wydzieliny z krosty, dlatego możemy przedłużyć żywotność niedoskonałości nawet o kilka tygodni. Pomocne mogą być również preparaty do czyszczenia uszu, które rozpuszczają zanieczyszczenia.

Getty Images

Jak pozbyć się pryszcza z ucha? Domowe sposoby

Jak pozbyć się pryszczy? Istnieje jednak kilka skutecznych i przede wszystkim bezpiecznych sposobów, dzięki którymi krostka szybciej zniknie. Te produkty możecie nawet mieć w domu, a jeśli nie, to kosztuję zaledwie kilka złotych i szybko uporają się z problemem.

Woda utleniona

To jeden z najłatwiejszych sposób na pozbycie się pryszcza z ucha. Wystarczy kilka razy dziennie przecierać małżowinę uszną wodą utlenioną. Płatek kosmetyczny lub patyczek higieniczny zwilżamy roztworem i przecieramy miejsce ze stanem zapalnym. Czynność powtarzamy, aż do momentu zniknięcia krostki.

Reklama

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego nie tylko zabija bakterie, ale również ma bardzo silne działanie przeciwzapalne. Pomaga przy bólu i stanach zapalnych ucha. Jego skład jest skoncentrowany, a działanie bardzo silne, dlatego nie należy go nakładać bez wcześniejszego rozcieńczenia. Najlepiej dodać kilka kropel olejku herbacianego do łyżeczki innego oleju bazowego. Taką mieszanką należy przecierać ucho dwa razy dziennie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane