klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
zaskórniki usuwanie zapobieganie
Pielęgnacja

Zdradzamy, skąd biorą się zaskórniki i jak z nimi walczyć!

Zaskórniki sprawiają, że skóra sprawia wrażenie brudnej i zaniedbanej. Dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu oraz regularnie i ostrożnie je usuwać.
Matylda Nowak
grudzień 18, 2019

Zaskórniki powstają, gdy ujścia mieszków włosowych zostaną zablokowane przez sebum, zrogowaciałe komórki naskórka i zbierające się na skórze zanieczyszczenia. Jest to problem dotyczący w zasadzie każdego rodzaju cery, ale szczególnie dotkliwy jest w przypadku skóry tłustej.

Zaskórniki dzielimy na otwarte i zamknięte. Te pierwsze to charakterystyczne czarne kropki na skórze. Pośrodku mają otwór, przez który z mieszka włosowego wydobywa się tak zwana masa rogowo-łojowa. Utlenienie keratyny i gromadzenie się w tym miejscu melaniny skutkuje ich czarnym zabarwieniem.

Najwięcej zaskórników otwartych powstaje na mocno przetłuszczającej się skórze nosa i czoła. Natomiast zaskórniki zamknięte to drobne, białe kropki. Te grudki wypełnione kremową masą rogowo-tłuszczową najczęściej pojawiają się na brodzie, ale mogą być też na policzkach i czole.

Fot.: iStock

Pozbądź się wągrów raz na zawsze! Zrobisz to sama w domu - za grosze!

Zaskórniki - jak im zapobiegać?

Żeby zmniejszyć ilość zaskórników pojawiających się na twarzy, trzeba ją przede wszystkim dokładnie oczyszczać. Demakijaż oraz usunięcie ze skóry nadmiaru łoju to podstawa. Przy dużej skłonności do robienia się zaskórników, dobrze, żeby takiemu oczyszczeniu przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem) towarzyszyło delikatne złuszczenie naskórka. Polecamy do tego uwielbianą przez Brytyjki metodę "hot cloth". Można też stosować złuszczające pudry myjące z enzymami albo pasty z glinkami lub ścierającymi drobinkami.

W usunięciu z twarzy nadmiaru łoju i gruntownym jej oczyszczeniu bardzo pomocne są także maseczki glinkowe. Powstawaniu zaskórników najskuteczniej zapobiega wykonywana raz w tygodniu maska z zielonej glinki. Wrażliwcom polecamy jednak zastąpić ją stosowaną dwa razy w tygodniu maseczką z glinką różową.

Zaskórników na skórze będzie także mniej, jeżeli będziemy unikać zapychających produktów kosmetycznych. Warto szukać podkładów bez silikonów oraz kremów, które nie zawierają mocno komedogennych:

  • ekstraktu z alg,
  • karagenu (zagęstnik),
  • alkoholu cetylowego (emulgator zmiękczający naskórek),
  • oleju kokosowego,
  • lanoliny,
  • stearynianu izocetylu (Isocetyl Stearate to suchy emolient).

Zaskórniki - jak się ich pozbyć?

Chcąc pozbyć się zaskórników, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wybierać raczej łagodne metody! Brutalne wyduszanie wągrów może bowiem skończyć się nie tylko podrażnieniem skóry, ale też wywołaniem stanu zapalnego. Ewentualną ekstrakcję zaskórników poprzedzić powinno oczyszczenie skóry i jej rozpulchnienie z pomocą sauny kosmetycznej. Odradzamy też używania kontrowersyjnych odkurzaczy do zaskórników.

Regularnie stosowane peelingi nie tylko zapobiegną powstawaniu nowych zaskórników, ale też zmniejszą ilość tych już istniejących. Doskonałymi sojusznikami w walce z zaskórnikami oraz przyczyniającymi się do ich powstawania nadmierną produkcją łoju i rogowaceniem naskórka są kwasy. Polecamy zwłaszcza kwas salicylowy lub peeling z kwasami BHA i AHA. Dobrze jest też, w miarę możliwości, raz w miesiącu udać się do kosmetyczki na peeling kawitacyjny lub wykonać go w domu.

Zobacz także: Peeling enzymatyczny - jak działa i kto powinien go używać?

Podzieliśmy się z wami naszymi sprawdzonymi patentami na zaskórniki. A wy jak zapobiegacie powstawaniu wągrów lub usuwacie je z twarzy?

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte zaskórniki zamknięte leczenie kosmetyki usuwanie mikrodermabrazja peeling kawitacyjny kwas salicylowy kwas glikowlowt
Pielęgnacja Zaskórniki zamknięte – co to jest i jak się ich pozbyć
Zaskórniki zamknięte to grudki wypełnione masą rogowo-tłuszczową. Najczęściej pojawiają się na brodzie, ale można je mieć również również na policzkach i czole.
Matylda Nowak
kwiecień 14, 2020

Zaskórniki (inaczej wągry) powstają na skutek zablokowania ujść mieszków włosowych mieszaniną zrogowaciałych komórek naskórka, łoju i zebranych na skórze zanieczyszczeń . Pojawiają się jako objaw trądziku i towarzyszących im zaburzeń złuszczania skóry oraz łojotoku . Ale mają je też osoby z naturalnie cerą tłustą. Fot.: iStock Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników – otwarte i zamknięte. Te pierwsze to charakterystyczne czarne kropki, pojawiające się zwykle w największym zagęszczeniu na nosie. Tymczasem zaskórniki otwarte są białe i widać je po naprężeniu skóry . Najwięcej jest ich zwykle na brodzie, ale można je mieć także na policzkach i czole.  Mechanizmy powstawania zarówno zaskórników otwartych, jak i zaskórników zamkniętych są zasadniczo takie same. Na skutek zburzenia rogowacenia naskórka i nadmiernej produkcji sebum dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu łojowego, który znajduje się w mieszku włosowym . W przypadku zaskórników otwartych, blokujący mieszek włosowy czop wydostaje się na powierzchnię skóry. Tam dochodzi do utlenienia keratyny (białka, z którego zbudowany jest zrogowaciały naskórek), która ciemnieje, nadając wągrowi charakterystyczny wygląd czarnej kropki.  Za to zaskórniki zamknięte te białe mikrogrudki, które powstają, gdy  czop łojowo-rogowy blokujący mieszek włosowy, nie wydostanie się na powierzchnię skóry. I ta ich specyficzna budowa sprawia, że zaskórniki zamknięte są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. Zaskórniki zamknięte – leczenie Usuwanie zaskórników jest dość ryzykowne i wymaga cierpliwości, powściągliwości i zachowania zasad higieny. Bo nieprawidłowe wyduszanie wągra może doprowadzić do powstania stanu zapalnego . Tradycyjne manualne oczyszczanie cery, czyli wyciskanie z niej zanieczyszczeń, sprawdza się tylko w przypadku zaskórników...

Przeczytaj
trądzik zaskórnikowy
iStock
Pielęgnacja Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Nieestetyczne, czarne kropki na nosie to objaw trądziku zaskórnikowego. Sprawdź, jak powstają zaskórniki i wągry i jak się ich pozbyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 07, 2020

Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne. Trądzik zaskórnikowy - czym jest? Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego: trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny, trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych. Trądzik zaskórnikowy - przyczyny Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają: hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum, nieodpowiednia pielęgnacja - nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów, brak higieny, dieta, styl życia, palenie papierosów . Trądzik zaskórnikowy - jak się go pozbyć? Pielęgnacja przy...

Przeczytaj
cera
Pielęgnacja Dzięki temu urządzeniu będziesz mieć gładką i czystą cerę!
Sauna kosmetyczna pozwoli ci między innymi głęboko oczyścić cerę. Uwaga, możesz zastąpić zwykłym garnkiem!
Matylda Nowak
wrzesień 30, 2019

O zaletach parówek słyszał chyba każdy. Para wytworzona przez zagotowaną wodę lub ziołowy napar od dawna stosowana jest w celach zdrowotnych i kosmetycznych. Kąpiele parowe docenią zwłaszcza  posiadaczki skóry suchej i mocno zanieczyszczonej . Dzięki nim łatwiej będzie im mechanicznie oczyścić cerę i w pełni wykorzystać potencjał pielęgnacyjny nakładanych na nią kosmetyków. Po parówce skóra na twarzy będzie nie tylko czystsza, ale też nawilżona. Dlaczego warto robić kąpiele parowe? Gorąca para przede wszystkim powoduje poszerzenie porów skóry, co zdecydowanie ułatwia ich mechaniczne oczyszczenie, czyli...  wyciśnięcie zalegających w nich zanieczyszczeń  - głównie złuszczonych komórek naskórka i łoju. W moc pary wodnej wierzy między innymi Sandra Lee, czyli słynna Dr. Pimple Popper. Ta dermatolog, która swoją światową rozpoznawalność zawdzięcza wyciskaniu wągrów i pryszczy oraz usuwaniu czyraków zaleca, żeby własnoręczną  walkę z zanieczyszczeniami poprzedzić... wzięciem prysznica . Oblewając się gorącą wodą w zamkniętej prysznicowej kabinie "produkujemy" mnóstwo pary wodnej. Rozpulchniona działaniem pary skóra nie tylko łatwiej "oddaje" blokujące jej pory zanieczyszczenia, ale także chętniej przyjmuje nakładane na nią kosmetyki. Ponadto  gorąca para usprawnia mikrokrążenie w skórze , poprawiając w ten sposób jej dotlenienie i odżywienie oraz - co za tym idzie - koloryt i ogólne zdrowie. Do zrobienia sobie parówki wystarczy garnek z podgrzaną do wrzenia wodą i ręcznik, który - pochylając się nad garnkiem - nakładamy na głowę. Jednak taka kąpiel parowa jest ryzykowna - można się poparzyć. Zdecydowanie  bardziej bezpieczne i wygodne jest używanie automatycznej sauny do twarzy , która zwykle pozwala na regulowanie strumienia pary. Przed skorzystaniem z sauny, należy dokładnie umyć twarz. Po 10 minutach wystawiania skóry na działanie pary,...

Przeczytaj
Zaskórniki na nosie
Pielęgnacja Zaskórniki na nosie - jak je usunąć? Tanie i skuteczne metody
Zaskórniki na nosie najlepiej usunąć przy użyciu kosmetyków z aktywnym węglem, glinką i witaminą B3 w składzie. Najważniejsze jest jednak oczyszczanie.
Marta Średnicka
kwiecień 10, 2020

Zaskórniki to nieestetyczny problem, który może dotyczyć każdego rodzaju cery. Zarówno otwarte (czarne) jak i zamknięte (jasne) powstające w newralgicznej strefie T, a zwłaszcza na nosie, są wynikiem nadmiernej produkcji sebum i złuszczania się naskórka, które to zapychają ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki na nosie wymagają więc szczególnej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie jest nią jednak samodzielne wyciskanie wągrów . Robiąc to w domowych warunkach, niewłaściwie oczyszczamy skórę i możemy przyczynić się do zaognienia problemów skórnych. Istnieją jednak inne sposoby! Zobacz także: Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny? Sposoby radzenia sobie z zaskórnikami na nosie Podstawą dla usunięcia i zapobiegania powstawania zaskórników na nosie jest prawidłowe oczyszczenie skóry (w tym prawidłowy demakijaż ), stosowanie lekkich kosmetyków oraz unikanie produktów komedogennych .  Chcąc trwale pozbyć się zaskórników na nosie warto zadbać o przygotowanie skóry do oczyszczania, a mianowicie otwarcie porów. Można to zrobić dzięki tzw. parówce, czyli poddaniu cery działaniu pary wodnej. Żeby ją przygotować, należy podgrzać wodę w garnku i pochylić nad nią twarz. Dla lepszego efektu możemy nakryć głowę ręcznikiem, by skierować parę wprost na newralgiczne miejsca. Przy przeprowadzaniu zabiegu należy być jednak ostrożnym. Parówkę wzbogacić możemy również dodając do wody np. szałwię, czy rumianek. Tak przygotowana cera jest gotowa na maseczki i oczyszczanie. Domowe maseczki na zaskórniki na nosie O oczyszczenie twarzy i pozbycie się zaskórników pomogą zadbać domowe maseczki, których koszt nie przekracza kilku złotych, a które stworzyć można m.in. z produktów spożywczych dostępnych w kuchni. Każdą z nich zaleca się nakładać po tzw. parówce, czyli otwarciu porów dzięki parze.  Maseczka na zaskórniki z cytryną Działanie: Maseczka...

Przeczytaj