Zaskórniki powstają, gdy ujścia mieszków włosowych zostaną zablokowane przez sebum, zrogowaciałe komórki naskórka i zbierające się na skórze zanieczyszczenia. Jest to problem dotyczący w zasadzie każdego rodzaju cery, ale szczególnie dotkliwy jest w przypadku skóry tłustej. Zaskórniki mogą pojawiać się na wielu partiach ciała – nie tylko na twarzy, lecz także klatce piersiowej i na twarzy. Jeśli nie wiedziałaś, że istnieją dwa typy zaskórników: otwarte i zamknięte oraz zastanawiasz się, jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu, powinnaś przeczytać ten tekst!

Reklama

Spis treści:

  1. Zaskórniki otwarte i zamknięte
  2. Głębokie zaskórniki
  3. Zaskórniki na nosie
  4. Zaskórniki na czole i zaskórniki na brodzie
  5. Zaskórniki na plecach
  6. Zaskórniki na twarzy - jak im zapobiegać?
  7. Jak pozbyć się zaskórników?
  8. Skuteczne kosmetyki na zaskórniki
  9. Zaskórniki. Wyciskanie jest skuteczne?
  10. Odkurzacz do zaskórników
  11. Plastry na zaskórniki
  12. Peeling na zaskórniki
  13. Maseczka na zaskórniki
  14. Kwasy na zaskórniki
  15. Maść na zaskórniki
  16. Domowe sposoby na zaskórniki

Zaskórniki otwarte i zamknięte

Zacznijmy od przedstawienia dwóch typów zaskórników. Pierwszy z nich to charakterystyczne czarne kropki na skórze, czyli zaskórniki otwarte. Na środku mają otwór, przez który z mieszka włosowego wydobywa się tak zwana masa rogowo-łojowa. Utlenienie keratyny i gromadzenie się w tym miejscu melaniny skutkuje ich czarnym zabarwieniem. Najwięcej zaskórników otwartych powstaje na mocno przetłuszczającej się skórze nosa i czoła.

Zaskórniki zamknięte to drobne, białe kropki. Te grudki wypełnione kremową masą rogowo-tłuszczową najczęściej pojawiają się na brodzie, ale mogą być też na policzkach i czole.

Głębokie zaskórniki

Kolejnym terminem, który warto znać w kontekście zaskórników, są głębokie zaskórniki, inaczej nazywane trądzikiem zaskórnikowym. Powstaje on przez zablokowanie gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do powstawania wykwitów na skórze. W przypadku trądziku zaskórnikowego, jeśli zawiodą wszystkie domowe sposoby, warto skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który ustali leczenie.

Zobacz także

Zaskórniki na nosie

Wągry najczęściej pojawiają się na nosie, ponieważ to na nim znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Dodatkowo nos znajduje się w problematycznej dla wielu z nas strefie T, czyli w miejscach, które najczęściej się przetłuszczają. Nos to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce występowania tego typu niedoskonałości. Zaskórniki na nosie ma niemalże każdy z nas.

RyanKing999

Zaskórniki na czole i zaskórniki na brodzie

Czyli dwa kolejne miejsca należące do problematycznej strefy T, które można wymienić jako jedne z najczęstszych miejsc powstawania zaskórników. Na brodzie występują głównie w postaci niewielkich białych plamek, czyli zaskórników zamkniętych.

Zaskórniki na plecach

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, podobnie jak w przypadku trądziku, zaskórniki bardzo często pojawiają się na plecach. Przyczyny ich powstawania są dokładnie takie same, jak w przypadku twarzy: duża aktywność gruczołów łojowych i nieprawidłowa pielęgnacja tego obszaru.

Zaskórniki na twarzy - jak im zapobiegać?

Żeby zmniejszyć ilość zaskórników pojawiających się na twarzy, trzeba ją przede wszystkim dokładnie oczyszczać. Demakijaż oraz usunięcie ze skóry nadmiaru łoju to podstawa. Przy dużej skłonności do robienia się zaskórników, dobrze, żeby takiemu oczyszczeniu przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem) towarzyszyło delikatne złuszczenie naskórka. Pamiętaj, aby w pielęgnacji nie stosować produktów komedogennych! Zapychające kosmetyki zaostrzą problem!

Jak pozbyć się zaskórników?

Jeśli chcesz pozbyć się zaskórników, pamiętaj o pierwszej i najważniejszej zasadzie: bądź systematyczna i regularnie pielęgnuj cerę. Tylko regularne stosowanie pielęgnacji jest w stanie ustrzec Cię przed zapychaniem gruczołów łojowych i utlenianiem się masy rogowo-łojowej. W efekcie poprawi to kondycję skóry i sprawi, że zaskórniki przestaną się pojawiać.

Zobacz także: Jak pozbyć się zaskórników? Popularność zdobywa trik z TikToka

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki

Wyżej wspomniałyśmy o tym, że w pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania zaskórników powinno się unikać kosmetyków komedogennych. Istnieje kilka składników aktywnych, które powinnaś wyeliminować ze swojej pielęgnacji. Są to:

  • ekstrakt z alg,
  • karagen (zagęstnik),
  • alkohol cetylowy (emulgator zmiękczający naskórek),
  • olej kokosowy,
  • lanolina,
  • stearynian izocetylu (Isocetyl Stearate to suchy emolient).

Dodatkowo unikaj podkładów oraz baz pod makijaż z silikonami – mogą one zapychać i pogarszać stan Twojej cery.

Zaskórniki. Wyciskanie jest skuteczne?

Wyciskanie jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych metod pozbywania się zaskórników. Czemu? Ponieważ jest ona nieskuteczna, a może prowadzić do podrażnień oraz powstania stanu zapalnego. Jeśli musisz skorzystać z ręcznego usuwania zaskórników, najlepiej oddać się w ręce specjalisty, który odpowiednio oczyści i rozpulchni skórę.

Odkurzacz do zaskórników

Poruszmy także kolejną budzącą wiele emocji kwestię, jaką są odkurzacze do zaskórników. Nie są one polecane przez specjalistów – silne zasysanie skóry jest niekorzystne dla jej kondycji, a odkurzacz bardzo podrażnia cerę i wbrew pozorom zamiast pomóc pozbyć się problemu, może go tylko zaostrzyć. Co więcej, może nasilać pojawianie się naczynek. Niemniej jednak, urządzenie przez zasysanie, wyciąga zaskórniki z porów.

Plastry na zaskórniki

Plastry na zaskórniki to chyba jedna z najbardziej powszechnych metod, po które sięga wiele z nas. Jednakże nie są one uważane za skuteczne. Działają jedynie powierzchniowo, usuwając płytkie zanieczyszczenia oraz czubki wągrów. Po ich zastosowaniu skóra wygląda lepiej tylko przez chwilę, a zbyt częste stosowanie ich pogarsza stan skóry.

Jakie zatem metody są skuteczne i zalecane? Przedstawiamy Wam kilka sposobów, które przyniosą długoterminowe efekty.

Peeling na zaskórniki

Zacznijmy od pierwszej zasady: aby pozbyć się zaskórników, należy regularnie oczyszczać cerę. Pomocne w tym będzie wykonywanie peelingu 2 lub 3 razy w tygodniu. Peeling mogą wykonywać zarówno posiadaczki suchej, jak i tłustej cery. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu kosmetyku do typu swojej cery. W przypadku suchych i wrażliwych typów skóry warto postawić na łagodne peelingi enzymatyczne. Peelingi nie tylko zapobiegną powstawaniu nowych zaskórników, ale też zmniejszą ilość tych już istniejących.

Jednym z najchętniej ocenianych peelingów w KWC jest Tołpa, Dermo Face, Sebio. Peeling 3 enzymy zyskał ocenę 4,3 na 5 gwiazdek i stał się Kosmetykiem Wszech Czasów.

Maseczka na zaskórniki

W usunięciu z twarzy nadmiaru łoju i gruntownym jej oczyszczeniu bardzo pomocne są także maseczki glinkowe. Powstawaniu zaskórników najskuteczniej zapobiega wykonywana raz w tygodniu maska z zielonej glinki. Wrażliwcym cerom polecamy jednak zastąpić ją, stosowaną dwa razy w tygodniu maseczką z glinką różową.

Jeśli szukacie kosmetyku dla siebie, jednym z ulubieńców Wizażanek jest produkt marki FaceBoom. Detoksykująco-kojąca maseczka z różową glinką jest przeznaczona do wszystkich typów cery. Mogą ją stosować nawet posiadaczki skóry skłonnej do podrażnień!

Kwasy na zaskórniki

Doskonałymi sojusznikami w walce z zaskórnikami oraz przyczyniającymi się do ich powstawania nadmierną produkcją łoju i rogowaceniem naskórka są kwasy. Polecamy zwłaszcza kwas salicylowy lub peeling z kwasami BHA i AHA. Dobrze jest też, w miarę możliwości, raz w miesiącu udać się do kosmetyczki na peeling kawitacyjny lub wykonać go w domu.

Niekwestionowanym ulubieńcem w kategorii kwasów BHA i AHA jest produkt marki The Ordinary. Czerwony Peeling Solution to jeden z klasyków pielęgnacji. To intensywna kuracja złuszczająca, która reguluje odnowę komórek skóry.

Reklama

Domowe sposoby na zaskórniki

Najskuteczniejszym domowym sposobem na zaskórniki jest wykonanie parówki, która pomoże rozszerzyć pory, a następnie usunąć z nich zanieczyszczenia. Wystarczy, że pochylisz się nad miską z gorącą wodą, zachowując od tafli odstęp około 30 cm, a następnie przykryjesz głowę ręcznikiem, aby stworzyć „namiot”. Wystarczy posiedzieć w takiej parówce około 5 minut, a następnie zastosować oczyszczanie twarzy, ulubioną maseczkę oraz tonik. Do wykonania domowego zabiegu można użyć też urządzeń określanych jako sauny na twarz.

Reklama
Reklama
Reklama