Nadmierne wydzielanie się sebum w strefie T oraz niedokładny demakijaż to częste przyczyny pryszczy na czole. Aby szybko się ich pozbyć, wykonujcie dwuetapowe oczyszczanie twarzy, a także stosujcie delikatne peelingi i kosmetyki punktowe o działaniu antybakteryjnym.

Reklama

Pryszcze na czole - przyczyny

Pryszcze na czole mogą pojawiać się z naprawdę wielu przyczyn. Przykładem może być tutaj nieodpowiednia pielęgnacja. Dlaczego w tym przypadku pojawiają się tylko na czole? Odpowiedzią może być tutaj nieodpowiednia dbałość o dość problematyczną strefę T, szczególnie w przypadku cery mieszanej. U dużej ilości osób strefa T, czyli nos, broda, czoło wydzielają nadmierną ilość sebum, co powoduje zatkanie porów skóry i powstawanie pryszczy. To jednak nie jest jedyna kwestia, która prowadzi do pojawienia się pryszczy na czole.

Pryszcze na czole mogą się pojawiać również w przypadku:

  • problemów hormonalnych, wtedy pojawiają się w postaci małych krostek,
  • alergii, która może powodować pojawienie się kaszki,
  • potówek, czyli podskórnych pryszczy, które pojawiają się od potu,
  • nieodpowiedniej diety,
  • stresu,
  • odwodnienia,
  • niedokładnego demakijażu twarzy przy linii włosów,
  • problemów z układem pokarmowym.

Krostki na czole są częstym objawem trądziku. W zależności od ich wyglądy może być to trądzik pospolity, zaskórnikowy, krostkowy, grudkowo, ropowiczy oraz inne rodzaje trądziku. Bardzo często występuje one w obrębie twarzy czy samego czoła.

Jak pozbyć się pryszczy na czole?

Podstawą powinna być tutaj odpowiednia pielęgnacja, a szczególnie oczyszczanie twarzy. Przede wszystkim trzeba wykonywać dokładny demakijaż oraz umyć twarz za pomocą żelu lub pianki. Zdecydowanie powinniśmy unikać olejków, które mogą działać komedogennie na skórę. Warto minimum raz w tygodniu wykonywać peeling twarzy enzymatyczny lub chemiczny. Dzięki temu nasza skóra będzie dogłębnie oczyszczona, ale nie rozniesiemy bakterii na resztę twarzy jak w przypadku peelingu mechanicznego.

Zobacz także

Nie należy również zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Przesuszona skóra produkuje więcej sebum, które może powodować zatkanie porów skóry. Ponadto na odwodnionej skórze może pojawiać się kaszka. Najlepiej sprawdzą się tutaj lekkie żele i kremy z kwasem hialuronowym lub witaminą E, które mają silne działanie nawilżające.

Świetnie sprawdzą się tutaj również kosmetyki, które nakładamy punktowo. Może być to na przykład przeciwbakteryjne żel do twarzy. Jeśli chcemy postawić na naturalną pielęgnację, najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości antybakteryjne.

Jeśli odpowiednia pielęgnacja nie zadziała, a pryszcze na czole nadal będą się pojawiać, należy zgłosić się do dermatologa. Może się bowiem okazać, że jest to trądzik lub inne problemy zdrowotne i niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Reklama

Apteczne produkty do walki z niedoskonałościami w najlepszych cenach zapewni Ci w doz pl kod rabatowy.

Reklama
Reklama
Reklama