Przebarwienia skórne zwane są inaczej zaburzeniami barwnikowymi skóry. Objawiają się plamami o różnym kolorze, kształcie oraz fakturze. Mogą być płaskie lub odstające. Występują w formie przebarwień lub odbarwień, a to znaczy, że da się je albo nabyć, albo po prostu otrzymać w genach. Niestety często są wynikiem nie tylko działania promieni słonecznych, ale również chorób.

Reklama

Jakie są rodzaje przebarwień skórnych?

Zmiany kolorystyczne skóry dzielimy na dwie podstawowe grupy - przebarwienia i odbarwienia. W każdej z nich znajdują się kolejne dwie i takim sposobem możemy wyróżnić przebarwienia uogólnione, przebarwienia organiczne oraz odbarwienia uogólnione i odbarwienia pozapalne.

Co to są przebarwienia uogólnione?

Ten rodzaj przebarwień powstaje z powodu zaburzeń hormonalnych, które wynikają z kolei z nieprawidłowej pracy tarczycy lub kory nadnerczy. W skrajnie problematycznych przypadkach winowajcą są również choroby wątroby, nerek, a nawet nowotwory.

Do powstawania przebarwień uogólnionych przyczyniają się również wrodzone choroby - na przykład ochronoza. Objawia się to tym, że nasza skóra nie jest w stanie poradzić sobie z prawidłowym przetworzeniem poszczególnych faz syntezy oraz transportu melaniny.

Co to są przebarwienia organiczne?

Zaliczamy do nich przebarwienia naskórkowe, za których powstawanie odpowiadają melanocyty. Te z kolei wytwarzają melaninę w za dużej ilości i efektem są charakterystyczne plamki na skórze. Zaliczamy do nich:

Zobacz także
  • Piegi - jak wyglądają piegi tłumaczyć chyba nie trzeba. Te liczne i bardzo dobre plamki mają jasnobrązowy lub ciemnobrązowy kolor. Powstają wskutek działania promieni słonecznych. Zwykle pojawiają się we wczesnych latach dziecięcych i z biegiem czasu przybywa ich coraz więcej. W dodatku powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie.
  • Ostudę (melasma) - zmiany te mają dość nieregularny kształt i pojawiają się na twarzy. Mogą zauważyć je u siebie kobiety, które przekroczyły 30. rok życia. Ostuda występuje często w okresie ciąży, ale jest też efektem ubocznym zaburzeń endokrynologicznych. Takie przebarwienia mogą powstać też po uszkadzających skórę zabiegach (np. kosmetycznych).
  • Plamy soczewitowate starcze - nazwa doskonale oddaje wygląd tych plam. Są okrągłe lub owalne i wystają poza poziom skórny. Wypukłość ma kolor jasnego brązu lub jest niemalże czarna. Najczęściej pojawia się na odsłoniętej i niechronionej przed promieniami ultrafioletowymi skórze. Pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia.
  • Plamy typu kawy z mlekiem - zazwyczaj pojawiają się już przy urodzeniu lub we wczesnym dzieciństwie. Mają jasnobrunatny odcień i zazwyczaj występują w okolicy tułowia. Jeśli jest to pojedyncza zmiana, można mówić o defekcie kosmetycznym. Ich zwiększona ilość powinna być jednak monitorowana, gdyż często mogą sugerować nerwiakowłókniakowatość.

Co to są odbarwienia uogólnione?

W tym przypadku mamy do czynienia z brakiem pigmentu w skórze - miejscowo lub całościowo. Możemy więc wyróżnić:

  • Bielactwo wrodzone (albinizm) - to choroba genetyczna. Powoduje ją nieprawidłowe funkcjonowanie enzymu biorącego udział w syntezie melaniny, której brakuje lub w ogóle nie ma w komórkach skóry. Dlatego też Albinosów charakteryzuje skóra w kolorze mlekalub delikatnie zaróżowiona oraz bardzo jasna tęczówka i niemal przezroczyste włosy.
  • Bielactwo nabyte - przez uszkodzenie komórek barwnikowych, dochodzi do zahamowania syntezy melaniny. Efektem są jasne plamy na ciele. Odbarwienia najczęściej występują na grzbietach rąk, stóp, nadgarstkach, w okolicy kolan czy łokci. Mogą się pogłębiać w wyniku stresu lub częstej ekspozycji na słońce.

Co to są odbarwienia pozapalne?

Jak sama nazwa wskazuje, odbarwienia pozapalne powstają w wyniku stanu zapalnego skóry. Jaśniejsze plamy mogą być więc spowodowane również chorobami - mniej lub bardziej poważnymi. Są to:

  • Łuszczyca
  • Łupież biały i łupież pstry
  • Wyprysk rąk
  • Gruźlica
  • Sarkoidoza
  • Ziarniak grzybiasty

Co to jest hiperpigmentacja?

W kontekście przebarwień bardzo często słyszy się i mówi o hiperpigmentacji. Mimo że brzmi jak zupełnie nowa choroba, termin ten w gruncie rzeczy nie różni się od określeń „przebarwienia” czy „plamy na skórze”.

Pamiętajcie, że w każdym przypadku odkrycia na ciele przebarwień, należy ustalić przyczynę powstałych zmian, aby mieć pewność, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama