Piegi obecne są głównie na twarzy, ale też ramionach, dekolcie i plecach, zdarza się również, że pokrywają ręce i nogi. Nie są groźne, jednak – jak każde przebarwienia – należy je chronić przed słońcem. O ile u niektórych osób stanowią źródło kompleksów, o tyle część kobiet dostrzega w nich wyjątkowy urok i decyduje się na samodzielne rysowanie piegów, a nawet na piegi permanentne.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym są piegi?
  2. Przyczyny powstawania piegów
  3. Czy naturalne piegi znikają?
  4. Jak dbać o skórę z piegami?
  5. Jak ukryć piegi na twarzy makijażem?
  6. Jak pozbyć się piegów?
  7. Domowe sposoby na piegi
  8. Usuwanie piegów – zabiegi
  9. Jak mieć piegi?

Czym są piegi?

Piegi to jasnobrązowe, brązowe lub ciemnopomarańczowe niewielkie plamki na skórze o średnicy od 1 do 5 mm. Są to przebarwienia skórne, a więc w przeciwieństwie do pieprzyków nie wystają ponad jej powierzchnię. Mają raczej nieregularny kształt i nawet u jednej osoby mogą różnić się między sobą odcieniem: w niektórych miejscach na ciele mogą więc być jaśniejsze, a w innych ciemniejsze. Rzadko kiedy występują pojedynczo, zwykle tworzą większe skupiska.

Piegi mogą pojawić się niemal na każdej części ciała, choć zdecydowanie najczęściej pokrywają twarz, ramiona, dekolt, plecy, zdarza się, że obecne są też na całych rękach i nogach. Piegi nie występują nigdy na podeszwach stóp i na wewnętrznej stronie dłoni.

Przyczyny powstawania piegów

Piegi powstają u osób, które mają genetycznie uwarunkowane nierównomierne rozłożenie naturalnego barwnika melaniny w skórze. Bardzo często osoby te mają jasną skórę, jasne włosy (blond, rude) i jasne oczy (niebieskie, zielone). Jednak piegi mogą tak naprawdę pojawić się u każdego – także u kogoś z oliwkową karnacją i ciemnymi włosami, są wówczas po prostu mniej widoczne i słabiej odznaczają się na ciemniejszym tle niż u osoby z bardzo jasną karnacją.

Zobacz także

Piegów nie zobaczycie natomiast u niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich skóra nie produkuje wystarczającej ilości melaniny. Jeśli występują predyspozycje genetyczne, to zwykle piegi pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, ok. 7. roku życia. Zdarza się, że zanikają w wieku dorosłym, jednak zwykle pokrywają skórę przez całe życie.

Za powstawanie piegów odpowiadają nie tylko geny, ale też promieniowanie UV, które pobudza melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny. U osób, u których piegi są obecne, ekspozycja na słońce sprawia, że stają się one bardziej widoczne. Promienie słoneczne mogą też doprowadzić do uwidocznienia się piegów również wtedy, gdy predyspozycje genetyczne nie występują. Są to wówczas tzw. piegi od słońca.

Dimitri Otis

Zobacz także: Przebarwienia na twarzy. Przyczyny powstawania oraz skuteczne sposoby na ich usunięcie

Czy naturalne piegi znikają?

To, czy piegi samoistnie znikają, uzależnione jest od przyczyny ich powstania. Jeśli są one skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce, mogą z czasem zblednąć na tyle, że staną się niewidoczne. Natomiast piegi uwarunkowane genetycznie są zawsze obecne na skórze, mogą jedynie ciemnieć i stawać się bardziej wyraźne latem, a blaknąć zimą, kiedy ciało jest osłonięte ubraniami, a słońce rzadko kiedy wychodzi zza chmur.

Jak dbać o skórę z piegami?

W przypadku piegów, zarówno tych od słońca, jak i o podłożu genetycznym, najważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem UV. Dotyczy to przede wszystkim twarzy z piegami, która wystawiona jest na działanie promieniowania słonecznego w zasadzie przez cały rok. Ostrożność należy zachować szczególnie w przypadku osób o jasnej cerze i jasnych włosach, które są bardziej narażone nie tylko na powstawanie przebarwień, ale też na oparzenia słoneczne.

Kluczowe jest przestrzeganie podstawowych zaleceń takich jak:

  • latem unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach, w których operuje najmocniej, czyli między 10 a 15.
  • stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, a więc kremu z filtrem na odsłonięte partie ciała przez cały rok, zmieniając jedynie wysokość ochrony; latem radzimy sięgać po kremy z filtrem SPF 50, zimą natomiast mogą to być kosmetyki SPF20 lub 30.
  • w przypadku fototypu I i II najlepiej w ogóle zrezygnować z opalania, jednak jeśli całkowite unikanie słońca nie jest możliwe, chrońcie skórę również za pomocą przewiewnych ubrań i kapelusza z szerokim rondem.
Westend61

Jak ukryć piegi na twarzy makijażem?

Jeśli nie lubisz widocznych na skórze piegów, możesz ukryć je pod makijażem. Z ich zamaskowaniem poradzą sobie podkłady kryjące. Warto nakładać je za pomocą palców lub gąbeczki, „dociskając” kosmetyk do skóry. W przypadku bardzo ciemnych, brązowych piegów konieczne może być również dodatkowe pokrycie ich warstewką korektora. Twarz przyprószcie sypkim pudrem dla utrwalenia makijażu.

Jeśli natomiast nie chcecie, żeby piegi stały się całkowicie niewidoczne, a jedynie delikatnie przysłonięte, możecie użyć lżejszych podkładów czy kremów BB.

Zobacz także: Dobry podkład kryjący bez efektu maski – TOP 6 hitów z KWC

Jak pozbyć się piegów?

Tak jak wspomniałyśmy, piegi są rodzajem przebarwień, dlatego można spróbować je rozjaśnić za pomocą wybielających kremów na przebarwienia. Prawda jest jednak taka, że w ten sposób możecie jedynie zmniejszyć ich widoczność, natomiast całkowite usunięcie za pomocą kosmetyku nie jest możliwe.

Po krem na przebarwienia i piegi warto również sięgać w przypadku plamek pokrywających mniejsze partie ciała, np. samą skórę twarzy. Pamiętajcie też, że najważniejsza jest systematyczność, a pierwszych efektów możecie spodziewać się po co najmniej kilku tygodniach stosowania wybranego preparatu. Substancje o działaniu rozjaśniającym, których należy szukać w składzie takich kremów, to:

Zobacz także: Serum na przebarwienia [ranking]. Które działa najlepiej?

Domowe sposoby na piegi

Stosowanie kremu wybielającego piegi uzupełnią domowe sposoby, które bazują na naturalnych składnikach znanych z właściwości rozjaśniających. Możecie przygotować:

  • tonik z cytryny – wystarczy wycisnąć sok z cytryny i przecierać nim twarz, możecie przechowywać go przez ok. 2-3 dni w lodówce; za właściwości rozjaśniające odpowiada zawarty w soku kwas cytrynowy oraz witamina C; jeśli działanie toniku będzie zbyt mocne, możecie rozcieńczyć go wodą, ale w przypadku wystąpienia podrażnień, zrezygnujcie z niego.
  • maseczka z ogórka – ogórek również ma działanie wybielające, dlatego warto go zetrzeć na tarce, wymieszać z łyżką jogurtu naturalnego, dodać kilka kropli soku z cytryny i taką domową maseczkę nałożyć na ok. 15 minut, a następnie spłukać twarz wodą.
  • maseczka z natki pietruszki – podobne właściwości ma natka pietruszki, więc w maseczce ogórek możecie zastąpić posiekaną natką pietruszki.

Zobacz także: Domowe maseczki na twarz – TOP 9 przepisów na maski odmładzające, oczyszczające, nawilżające, na trądzik

Usuwanie piegów – zabiegi

Najskuteczniejsze w wybielaniu piegów są profesjonalne zabiegi, którym możecie poddać się w gabinecie medycyny estetycznej. Ich działanie rozjaśniające opierają się na intensywnym złuszczaniu naskórka lub na rozbiciu nagromadzonej melaniny. Zabiegi na przebarwienia i piegi, które przynoszą najlepsze efekty, to:

  • peelingi chemiczne, a więc złuszczanie za pomocą kwasów, np. glikolowego, salicylowego, trójchlorooctowego (TCA);
  • laseroterapia – skóra naświetlana jest wiązką lasera, a promieniowanie pochłaniane jest przez melaninę, co prowadzi do jej rozpadu.

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy – które są najlepsze i jak je stosować?

Jak mieć piegi?

Dla niektórych osób piegi są źródłem kompleksów, podczas gdy inne marzą o drobnych plamkach na twarzy, które niewątpliwie są bardzo oryginalną ozdobą skóry i dodają dziewczęcego uroku. Istnieje kilka sposobów na to, żeby wyczarować na skórze sztuczne piegi. Są to zarówno metody tymczasowe, nietrwałe, które pozwalają cieszyć się brązowymi plamkami przez jeden dzień, jak i metody bardziej trwałe, dające efekt utrzymujący się nawet przez kilka lat.

Zobacz także: Piegi – 7 makijażowych sztuczek dla ich podkreślenia (nie ukrycia!)

Piegi możecie samodzielnie narysować za pomocą:

  • kredki lub cienia do powiek w brązowych odcieniach – kredka powinna być miękka, natomiast do nakładania cieni użyjcie cienkiego pędzelka; pamiętajcie, że piegi nie są idealnie okrągłe, różnią się rozmiarami i nasyceniem koloru, dlatego unikajcie rysowania perfekcyjnych plamek, którym będzie daleko do naturalnego wyglądu.
  • henny do brwi i rzęs – do punktowego nakładania henny możecie użyć patyczka kosmetycznego, wykałaczki czy zapałki; podobnie jak w przypadku rysowania piegów kredką czy cieniem dbajcie o to, żeby wyglądały jak najbardziej naturalnie; hennę pozostawcie na skórze na ok. 30 minut, a następnie zmyjcie ją za pomocą namoczonego wacika; efektami możecie cieszyć się przez około tydzień;
  • sprayu do odrostów – to dość oryginalny sposób, z którym można spotkać się głównie w mediach społecznościowych; najpierw przetestujcie spray np. na papierze, żeby wiedzieć, z jakiej odległości spryskać twarz dla uzyskania naturalnego efektu.
Reklama

Jeśli marzą wam się takie plamki, ale nie macie ochoty na codzienne rysowanie piegów za pomocą kredki czy wykonywanie henny, możecie zdecydować się na piegi permanentne. Taka usługa oferowana jest przez gabinety medycyny estetycznej, a jej cena uzależniona jest od „zagęszczenia” plamek. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem od ok. 400 zł do nawet 1000 zł.

Reklama
Reklama
Reklama