Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego. Kiedy NIE powinnaś go wykonywać
Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego są dość nieoczywiste, dlatego warto się zapoznać z listą zanim zapiszesz się na zabieg. Od jego wykonania powinny się wstrzymać między innymi osoby karmiące piersią i w ciąży. Zobacz pełną listę!

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego to krótka lista, ale bardzo znacząca. Liczy się nie tylko kondycja Twojego organizmu, ale również pora roku, w której chcesz wykonać zabieg. Warto wziąć też pod uwagę swoje plany i ważniejsze wydarzenia, w których chcesz uczestniczyć. Na część wątpliwości odpowiada nam dr Łukasz Preibisz.
Spis treści:
- Na co zwrócić uwagę umawiając się na zabieg peelingu kawitacyjnego?
- Peeling kawitacyjny wskazania i przeciwwskazania
- Peeling kawitacyjny a ciąża i karmienie piersią
- Peeling kawitacyjny a choroby tarczycy
- Peeling kawitacyjny a zakażenia skóry
- Peeling kawitacyjny a aktywny trądzik
- Peeling kawitacyjny a padaczka
- Peeling kawitacyjny a osteoporoza
- Peeling kawitacyjny a choroby nowotworowe
Na co zwrócić uwagę umawiając się na zabieg peelingu kawitacyjnego?
Peeling kawitacyjny uważany jest za bezpieczny zabieg, który polecany jest do wielu typów cery. Doskonale oczyszcza skórę, pomaga pozbyć się niedoskonałości i zwiększyć wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Jednak jest kilka rzeczy o których powinno się pamiętać przed umówieniem się na zabieg lub wykonaniem peelingu kawitacyjnego w domu. Należą do nich:
- Pora roku. Peeling kawitacyjny lepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, co pozwoli ograniczyć ekspozycję na promienie słoneczne. Zabieg ten zwiększa wrażliwość skóry przez co lepiej nie narażać jej na kontakt z mocnym słońcem.
- Ważne wydarzenia. Jeśli jesteś tuż przed ważnym wydarzeniem, warto zrezygnować z peelingu kawitacyjnego lub wykonać go odpowiednio wcześnie. Peeling może powodować zaczerwienienia na skórze i łuszczenie naskórka. Z pewnością nie warto ryzykować i przełożyć zabieg na bardziej sprzyjający, spokojny okres.
Peeling kawitacyjny wskazania i przeciwwskazania
Peeling kawitacyjny powszechnie uważany jest za bardzo delikatny, ale skuteczny sposób na usunięcie martwego naskórka i oczyszczenie skóry. Polecany jest dla niemalże każdego typu cery. Chociaż peeling kawitacyjny daje świetne efekty, odblokowuje zatkane pory i hamuje rozwój bakterii, to nie sprawdzi się u każdego. Zabieg ten wykorzystuje działanie ultradźwięków, które mogą wpływać negatywnie na organizm w przypadku niektórych osób.
Peeling kawitacyjny a ciąża i karmienie piersią
Przeciwwskazaniem do wykonania peelingu kawitacyjnego jest ciąża oraz karmienie piersią. Do tej pory nie zbadano dokładnie wpływu ultradźwieków na płód, dlatego zaleca się wstrzymanie od wykonania zabiegu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, przełóż wizytę w gabinecie kosmetycznym na inny termin.
Peeling kawitacyjny a choroby tarczycy
W przypadku zaburzenia pracy tarczycy wykonanie peelingu kawitacyjnego może być niewskazane. To, czy jest to zabieg bezpieczny, należy rozważyć u każdej osoby indywidualnie.
W przypadku chorób tarczycy, to głównym problemem jest gorsze gojenie ze względu na suchość, która towarzyszy zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Dlatego wykonanie peelingu lub jakichkolwiek zabiegów wymaga starannego przeanalizowania każdego konkretnego pacjenta i jego skóry w związku z zaburzeniami czynności tarczycy - wyjaśnia dr Łukasz Preibisz.
Zatem, jeśli chorujesz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan skóry i zdecyduje, czy wykonanie peelingu kawitacyjnego jest bezpieczne.
Peeling kawitacyjny a zakażenia skóry
Jeśli posiadasz aktywne zakażenie skóry wywołane grzybami, bakteriami lub wirusami, należy zacząć od wyleczenia zakażenia. Peeling kawitacyjny w tym przypadku może doprowadzić do rozsiania zakażenia na większy obszar skóry.
Peeling kawitacyjny a aktywny trądzik
Wykonanie peelingu kawitacyjnego w przypadku osób z aktywnym trądzikiem może być ryzykowne, dlatego przed zabiegiem warto udać się na konsultację. Podobnie, jak w przypadku chorób tarczycy, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, gdyż wszystko zależy od stanu skóry, zaognienia zmian, a także tego, jaki obszar zajmują.
Wykonanie lub nie wykonanie peelingu u osoby z aktywnym trądzikiem wymaga bardzo dużej wiedzy kosmetologicznej, żeby nie zaszkodzić pacjentowi zabiegiem. Dlatego do każdego pacjenta trzeba podchodzić indywidualnie z oferowaniem tego typu zabiegów - tłumaczy dr Łukasz Preibisz.
Aktywny trądzik zatem może, ale nie musi być przeciwwskazaniem do wykonania peelingu kawitacyjnego. Przed jego wykonaniem wystarczy zasięgnąć opinii specjalisty, który będzie w stanie polecić odpowiednie zabiegi.
Peeling kawitacyjny a padaczka
Padaczka może również być wykluczeniem do wykonania peelingu kawitacyjnego. Jednak wszystko zależy od aktualnego stanu zdrowia i skóry. W niektórych przypadkach lekarz lub kosmetolog może dopuścić osobę chorą na padaczkę do zabiegu. Dlatego warto udać się na konsultację, podczas której specjalista oceni, czy możesz wykonać peeling.
Peeling kawitacyjny a osteoporoza
W przypadku osteoporozy pojawia się sporo sprzecznych informacji, dlatego postanowiłyśmy zapytać o to, czy ta choroba wyklucza wykonanie peelingu kawitacyjnego. Dr Łukasz Preibisz rozwiał nasze wątpliwości:
W przypadku osteoporozy nie widzę związku.
Peeling kawitacyjny a choroby nowotworowe
Leczenie chorób nowotworowych ma ogromny wpływ na stan skóry. Z pewnością każdy przypadek jest inny i wymaga konsultacji ze specjalistą. Dr Łukasz Preibisz wyjaśnił także, że w przypadku wykonania peelingu kawitacyjnego u osób chorych na nowotwór dochodzą także względy etyczne:
Z nowotworami sytuacja jest łatwiejsza po prostu. Po pierwsze z etycznego względu trzeba najpierw wyleczyć chorobę podstawową, czyli nowotwór, a dopiero później zająć się czymkolwiek innym.