klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
cera trądzikowa
Pielęgnacja

Cera trądzikowa - jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki stosować, aby pozbyć się wyprysków

Cera trądzikowa ma skłonność do niedoskonałości, takich jak zaskórniki i pryszcze, jej struktura jest nierówna, a koloryt poszarzały. Odpowiednią pielęgnacją lub leczeniem u dermatologa możemy skutecznie pozbyć się tego rodzaju cery.
Laura Osakowicz
maj 04, 2021

Cera trądzikowa potrafi przysporzyć wielu problemów, a nieodpowiednio pielęgnowana płata figle i zaostrza swój zły stan - zaskórniki i pryszcze roznoszą się w ekspresowym tempie. Podpowiadamy, jakich zasad warto się trzymać, gdy mamy cerę trądzikową, a także jakie kosmetyki wybierać, aby przywrócić jej zdrowy wygląd.

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa to tak naprawdę stan chorobowy, a nie rodzaj cery jak sucha czy wrażliwa, choć wielu osobom trądzik i cera skłonna do trądziku towarzyszy przez większą część ich życia. Często idzie ona w parze z nadmiernym przetłuszczaniem się, szczególnie w strefie T. Cechami charakterystycznymi dla cery trądzikowej są rozszerzone pory, zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte, a przy zaostrzonej fazie trądziku ropne zmiany. Na posiadanie tego rodzaju cery najbardziej narażeni są nastolatkowie, a także dorośli, który mają skórę mieszaną i tłustą. 

Trądzik na czole

Trądzik na czole to jeden z najpopularniejszych typów cery trądzikowej. Niewielkie ropne czerwone krostki i białe zaskórniki zamknięte na czole są typowym objawem trądziku pospolitego, czyli takiego, który występuje u nastolatków i zwykle mija z wiekiem. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się tego trądziku na całą twarz, trzeba oczywiście odpowiednio zadbać o taką cerę trądzikową.

trądzik na czole

Trądzik u dorosłych

Trądzik u dorosłych wygląda nieco inaczej niż u nastolatków i najczęściej przybiera formę bolesnych, ropnych gulek w okolicach policzków, żuchwy i brody. Przy tym ma wszelkie cechy charakterystyczne dla cery trądzikowej, w szczególności przetłuszczanie skóry. Bolesne podskórne pryszcze powstają w wyniku zapchania gruczołów łojem, które w okolicy brody są o wiele bardziej zwężone, niż w strefie T. Takiej cerze trądzikowej sprzyjają głównie zaburzenia hormonalne.

trądzik u dorosłych

Wyróżniamy także cerę trądzikową, która ma sporą skłonność do zaskórników otwartych, czyli charakterystycznych czarnych kropek na nosie czy brodzie. W takim trądziku kluczowe jest złuszczanie i oczyszczanie cery, aby nie dopuścić do powstania wgłębień i blizn. 

Przyczyny trądziku

Przyczyny trądziku są różne i zależą od jego rodzaju. Możemy jednak powiedzieć, że ogólnie cerze trądzikowej sprzyja niedostateczne oczyszczanie i złuszczanie cery. Co ciekawe, zaostrzać trądzik mogą ostre przyprawy i spożywanie nabiału, ale nieodpowiednia dieta z reguły nie jest główną przyczyną trądziku. 

Zobacz także: Dieta na trądzik - co jeść, żeby nie mieć krostek i zaskórników

Za trądzik odpowiedzialne są:

  • kłopoty hormonalne (w tym dojrzewanie),
  • cera tłusta i mieszana, skłonna do zapychania.
  • zła pielęgnacja (przesuszenie, stosowanie komedogennych olejów).
  • niedokładny demakijaż,
  • niezłuszczanie naskórka.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Istnieją uniwersalne zasady, jak dbać o cerę trądzikową, niezależnie od tego czy na naszej skórze wciąż pojawiają się bolesne ropne zmiany, czy pozostało nam jedynie zaleczyć blizny potrądzikowe. Warto stosować je również wtedy, gdy nasza cera się unormuje, ale wiemy, że mamy skłonności do cery trądzikowej.

Te 5 zasad pomoże pożegnać i uniknąć trądziku w przyszłości:

  1. Stosuj dokładny demakijaż. Myj, najlepiej dwukrotnie, twarz delikatną pianką lub żelem do twarzy.
  2. Często zmieniaj ręcznik, którym wycierasz buzię.
  3. Tonizuj i nawilżaj skórę po każdym oczyszczeniu - wybierz jeden z lekkich kremów nawilżających.
  4. Złuszczaj skórę raz w tygodniu peelingiem z enzymami lub kwasami.
  5. Stosuj kosmetyki z kwasami, serum z retinolem i niacynamidem.

cera trądzikowa przed i po zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji

Kosmetyki na trądzik 

Mając cerę trądzikową nie powinniśmy rozstawać się z dobrym żelem do twarzy, który dokładnie oczyści skórę, ale nie naruszy jej naturalnej bariery hydrolipidowej. Ponieważ cera trądzikowa również potrzebuje nawilżenia, nigdy nie powinniśmy rezygnować z kremu nawilżającego, nawet jeśli po umyciu nie pojawia się uczucie ściągnięcia. Warto wybrać kosmetyk w formie żelu lub lekkiego kremu. Przyjacielem cery trądzikowej są kwasy, w szczególności kwas salicylowy, kwas glikolowy oraz azelainowy. Pomagają odblokować pory, zmniejszyć wydzielanie sebum, a nawet zredukować powstałe blizny. 

Czym myć twarz trądzikową

Do mycia twarzy trądzikowej najlepiej wybierać żele i pianki bez drobinek peelingujących, bezzapachowe i hipoalergiczne produkty, które mają łagodne środki myjące. Szczególnie lubianym żelem do mycia wśród posiadaczy cery trądzikowej jest CeraVe, Żel do mycia dla skóry normalnej i tłustej. Dokładnie oczyszcza cerę, ale nie powoduje jej przesuszenia i ściągnięcia. Jest delikatny dla płaszcza lipidowego, ale jednocześnie pozbywa się nadmiaru sebum. 

Krem nawilżający do cery trądzikowej

Wybierając krem nawilżający do cery trądzikowej warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera on parafiny i olejów, które mogłyby spowodować nowe niedoskonałości. Taki krem musi skutecznie nawilżać i zmiękczać cerę, ale nie może zostawiać wyczuwalnego filmu.  Dobrze, jeśli przy okazji posiada substancje aktywne, które działają antybakteryjnie i od razu zapobiegają zaskórnikom i pryszczom. Ponieważ dla cery trądzikowej  rekomendujemy stosowanie kwasów, nawilżający krem powinien zawierać także filtr przeciwsłoneczny o faktorze SPF 30 lub więcej. 

Jaki kwas na trądzik?

Do domowego stosowania kwasu na trądzik polecamy szczególnie toniki z kwasem glikolowym i salicylowym, na przykład The Ordinary, Glicolic Acid Toning Solution i Paula's Choice, Skin Perfecting 2% BHA. Hitem do złuszczania cery trądzikowej są peelingi chemiczne z kwasami. My polecamy szczególnie zamiennik kultowego czerwonego peelingu The Ordinary, czyli Eveline, Glycol Therapy z 30 proc. stężeniem kwasów AHA i 2 proc. kwasu salicylowego. Hitowym kwasem na trądzik jest kwas azelainowy - redukuje przebarwienia i zmniejsza przetłuszczanie cery, ale w przeciwieństwie do kwasów AHA i BHA nie uwrażliwia skóry na szkodliwe działanie promieni UV. Najtańsza maść z kwasem azelainowym to AcneDerm

Leki na trądzik 

Ponieważ pozbycie się trądziku nie należy do najłatwiejszych zadań, a nieumiejętne obchodzenie się z cerą trądzikową może przysporzyć wiele blizn, warto zgłosić się do dermatologa i poprosić o plan leczenia trądziku. Lekarz dysponuje wieloma lekami na trądzik, które stosowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie pomogą na dobre rozprawić się z tym problemem. 

Najpopularniejsze leki na trądzik przepisywane przez dermatologów to preparaty z pochodną witaminy A, na przykład kremy i maści z retinolem, ale i izotretynoina, którą przyjmuje się doustnie. Każdy przypadek lekarz rozpatruje indywidualnie, dlatego nigdy nie powinniśmy korzystać z leków na trądzik na własną rękę. 

 

Komentarze
trądzik u dorosłych
Pielęgnacja Trądzik u dorosłych - lekarz obala popularne mity 
Trądzik u dorosłych występuje równie często co u nastolatków. Ekspert od skóry wyjaśnia, jakie są jego najczęstsze przyczyny, jak dbać o skórę trądzikową u dorosłych, a przy okazji odpowiada na popularne mity dotyczące tej choroby skóry.
Laura Osakowicz
grudzień 07, 2020

Trądzik to problem, który wcale nie dotyczy tylko nastolatków. Do gabinetów lekarskich coraz częściej zgłaszają się także dorośli, którzy mają problem z wypryskami na twarzy, dekolcie i plecach. Zapytałyśmy dr Łukasz Preibisz z kliniki Preibisz SkinDoctors o to, co powoduje i zaostrza trądzik u dorosłych oraz jak go leczyć. Zobacz także:  Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja Jak powstaje trądzik u dorosłych? Trądzik u dorosłych to choroba skóry będąca następstwem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych . W wyniku nadmiernego wydzielania łoju skóra zapycha się, w efekcie czego  powstają grudki, zaskórniki i bolące ropne torbiele . Najczęściej dotyczy to strefy T, jednak nie tylko. Trądzik u dorosłych często występuje także na policzkach i linii żuchwy. Ma to związek z tym, że ujścia gruczołów łojowych są w tym miejscu bardzo wąskie, przez co łatwo może dojść do zatkania i powstania bolącej cysty. Trądzik dorosłych , podobnie jak trądzik młodzieńczy może występować także na plecach, dekolcie i pośladkach .  Trądzik, szczególnie ten u osób po 25 roku życia najczęściej ma podłoże hormonalne. Brak równowagi hormonalnej sprzyja wydzielaniu się łoju. Przyczyną może być też nadmierny stres i nieodpowiednia dieta . Wiele osób ma też predyspozycje genetyczne do powstawania trądziku, nie bez znaczenia jest więc rodzaj cery - tłusta będzie miała o wiele większą skłonność do trądziku niż normalna czy sucha.  Czy ciąża leczy trądzik u dorosłych? Z zaburzeniami hormonalnymi ma związek jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących trądziku u dorosłych. Wiele osób uważa, że trądzik dorosły w przypadku kobiet mija wraz z zajściem w...

Przeczytaj
kosmetyki do cery trądzikowej
Instagram/pullingraviity
Pielęgnacja Kosmetyki dla cery trądzikowej, czyli idealny zestaw do walki z pryszczami 
Kosmetyki dla cery trądzikowej nie tylko sprawią, że istniejące krostki będą się szybciej goiły, ale też zmniejszą prawdopodobieństwo pojawienia się nowych. Ale źle dobrane produkty do pielęgnacji skóry z trądzikiem pogorszą jej stan.
Matylda Nowak
wrzesień 08, 2020

Kosmetyki dla cery trądzikowej najlepiej wybierać po zidentyfikowaniu swojego rodzaju trądziku i konsultacji z kosmetologiem lub lekarzem dermatologiem . Może się  bowiem okazać, że nasze problemy ze skórą są wywołane przez zaburzenia hormonalne, są skutkiem alergii pokarmowej albo zostały wywołane przez drożdżaki . Inaczej będziemy też pielęgnować skórę z trądzikiem grudkowo-krostkowym , a inaczej tę z trądzikiem różowatym . Niezależnie jednak od diagnozy, szukając kosmetyków dla cery trądzikowej, trzeba zachować umiar i rozsądek.  Kosmetyki dla cery trądzikowej – kroki pielęgnacyjne i najważniejsze składniki Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry z trądzikiem jest jej oczyszczanie i złuszczanie. Ale taka cera wymaga także nawilżania czy ochrony przeciwsłonecznej ... W kosmetykach do cery trądzikowej powinno się szukać składników delikatnie myjących, nawilżających, łagodzących, działających przeciwzapalnie, regulujących wydzielanie sebum, złuszczających oraz zapobiegających namnażaniu się bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum oraz drożdżopodobnych grzybów Malassezia furfu. Kosmetyki do cery trądzikowej – oczyszczanie i złuszczanie Wybierają żel czy piankę do mycia skóry z trądzikiem dobrze jest szukać w niej łagodniejszych substancji myjących (np.   Disodium Laureth Sulfosuccinate), nawilżających i działających przeciwzapalnie (np. Ksylitolu) oraz złuszczających (np. kwasu mlekowego ).   Ze złuszczaniem skóry z trądzikiem nie wolno przesadzać, dlatego polecamy używać peelingu nie częściej niż 3 razy w tygodniu (i to też w zależności od rodzaju kosmetyku złuszczającego i rodzaju trądziku). Zasadniczo jednak radzimy "polubić" się z kwasami,...

Przeczytaj
kremy z kwasem azelainowym
iStock
Pielęgnacja Krem z kwasem azelainowym - jak działa i jak stosować? [Ranking]
Krem z kwasem azelainowym fenomenalnie działa na trądzik oraz przebarwienia. Jego główne właściwości opierają się na złuszczaniu martwego naskórka oraz hamowaniu aktywności barwników w skórze. Przygotowałyśmy dla was ranking najlepszych kremów z kwasem azelainowym od 15 do 200 zł!
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 08, 2020

Krem z kwasem azelainowym jest delikatny i bezpieczny dla skóry. Efekty jego stosowania możemy zobaczyć już po około miesiącu. Przy regularnym stosowaniu twarz jest gładsza i promienna, a trądzik czy przebarwienia skórne zniwelowane. Jak działa krem z kwasem azelainowym? Kremy z kwasem azelainowym stosowane są przede wszystkim w przypadku trądziku lub nadmiernego wydzielania sebum . Świetnie zadziałają również na zaskórniki i wągry. Tego typu kosmetyki są równie świetnym wyborem w przypadku przebarwień skóry . Kwas azelainowy przede wszystkim: rozpuszcza zrogowaciały naskórek, wykazuje właściwości antybakteryjne, działa przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu zaskórników i wągrów i usuwa je, niweluje przebarwienia , wyrównuje kolory cery. Jak stosować krem z kwasem azelainowym? Kwas azelainowy jest kwasem bezpiecznym, który podrażnia skóry. Z tego względu poleca się go stosować codziennie . W przypadku silnego łojotoku i dużym problemów skórnych nawet 2 razy dziennie. Pierwsze efekty stosowaniu kosmetyku zauważalne są po około miesiącu. Jedynym ograniczeniem co do stosowania tego kwasu, jest zalecenie, by nie używać go dłużej niż 6 miesięcy. Krem, podobnie jak inne tego typu kosmetyki, nakładamy na umytą i suchą skórę twarzy. Nie trzeba dodatkowo nakładać kremu nawilżającego . Krem z kwasem azelainowym można łączyć z innymi składnikami aktywnymi , jednak nie podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej. Najlepsze kremy z kwasem azelainowym z KWC W rankingu znajdziecie najlepsze kremy z kwasem azelainowym, które zbierają świetne opinie od Wizażanek. Wszystkie te kosmetyki mają średnią ocenę powyżej 4/5 i są naprawdę skuteczne! Dermomedica, Azelaic Cream, Krem terapeutyczny z kwasem...

Przeczytaj
Toniki Pixi
mat. prasowe
Pielęgnacja Tonik Pixi - efekty, stosowanie, opinie, zamienniki
Toniki do twarzy Pixi nie tylko przywracają naturalne pH skóry, ale również znacząco poprawiają jej kondycję. Najpopularniejszym produktem jest zdecydowanie Pixi Glow tonik z kwasem glikolowym, jednak to nie jedyny kosmetyk firmy, który ma świetne opinie w KWC. Warto również przetestować toniki z wodą różaną, witaminą C czy retinolem!
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 14, 2020

Tonik Pixi Glow rewelacyjnie rozświetla i wygładza skórę oraz usuwa zaskórniki. Niestety jego cena jest dość wysoka, dlatego warto sięgnąć po zamienniki marek Miya i The Ordinary. Kwas glikolowy nie sprawdzi się jednak u wszystkich. Do cery dojrzałej szczególnie polecamy tonik Pixi z retinolem, do wrażliwej z wodą różaną lub tonik z witaminą C, który sprawdzi się do każdego rodzaju skóry! Uwaga, pamiętajcie, że połączenie takich składników jak witamina C, kwasy i retinol w jednej rutynie pielęgnacyjnej nie jest zalecane! Jak działa Pixi Glow Tonic? Pixi Glow Tonic to najpopularniejszy produkt marki Pixi, który zyskał miano kultowego! Niesamowicie napina, ujędrnia i wyrównuje teksturę skóry. Ma delikatne działanie złuszczające , dzięki któremu pomaga usunąć martwe komórki i pozostawia zdrowszą skórę. Przy regularnym stosowania nasza skóra będzie rozświetlona, a zaskórniki i niedoskonałości zniwelowane. W jego składzie znajdziemy 3 substancje aktywne: 5% kwas glikolowy, aloes i żeń-szeń . Dodatkowo zawiera także wyciąg z oczaru amerykańskiego, który ujędrnia i wygładza skórę oraz wyciąg z kasztanowca , który stymuluje krążenie.  Jak stosować tonik złuszczający Pixi Glow? Tonik złuszczający Pixi Glow to kosmetyk na bazie kwasu salicylowego, dlatego trzeba go stosować według kilku zasad, aby nie podrażnić skóry i nie pogorszyć jej kondycji !  Przede wszystkim zawsze nakładamy go na oczyszczoną i suchą skórę, a następnie nakładamy krem nawilżający. Stosujemy go podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z kwasami, powinniśmy go stosować nie więcej niż 1-2 razy w tygodniu. Po 2-3 tygodniach można nieco...

Przeczytaj