Cera trądzikowa potrafi przysporzyć wielu problemów, a nieodpowiednio pielęgnowana płata figle i zaostrza swój zły stan - zaskórniki i pryszcze roznoszą się w ekspresowym tempie. Podpowiadamy, jakich zasad warto się trzymać, gdy mamy cerę trądzikową, a także jakie kosmetyki wybierać, aby przywrócić jej zdrowy wygląd.

Reklama

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa to tak naprawdę stan chorobowy, a nie rodzaj cery jak sucha czy wrażliwa, choć wielu osobom trądzik i cera skłonna do trądziku towarzyszy przez większą część ich życia. Często idzie ona w parze z nadmiernym przetłuszczaniem się, szczególnie w strefie T. Cechami charakterystycznymi dla cery trądzikowej są rozszerzone pory, zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte, a przy zaostrzonej fazie trądziku ropne zmiany. Na posiadanie tego rodzaju cery najbardziej narażeni są nastolatkowie, a także dorośli, który mają skórę mieszaną i tłustą.

Trądzik na czole

Trądzik na czole to jeden z najpopularniejszych typów cery trądzikowej. Niewielkie ropne czerwone krostki i białe zaskórniki zamknięte na czole są typowym objawem trądziku pospolitego, czyli takiego, który występuje u nastolatków i zwykle mija z wiekiem. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się tego trądziku na całą twarz, trzeba oczywiście odpowiednio zadbać o taką cerę trądzikową.

Trądzik u dorosłych

Trądzik u dorosłych wygląda nieco inaczej niż u nastolatków i najczęściej przybiera formę bolesnych, ropnych gulek w okolicach policzków, żuchwy i brody. Przy tym ma wszelkie cechy charakterystyczne dla cery trądzikowej, w szczególności przetłuszczanie skóry. Bolesne podskórne pryszcze powstają w wyniku zapchania gruczołów łojem, które w okolicy brody są o wiele bardziej zwężone, niż w strefie T. Takiej cerze trądzikowej sprzyjają głównie zaburzenia hormonalne.

Wyróżniamy także cerę trądzikową, która ma sporą skłonność do zaskórników otwartych, czyli charakterystycznych czarnych kropek na nosie czy brodzie. W takim trądziku kluczowe jest złuszczanie i oczyszczanie cery, aby nie dopuścić do powstania wgłębień i blizn.

Zobacz także

Przyczyny trądziku

Przyczyny trądziku są różne i zależą od jego rodzaju. Możemy jednak powiedzieć, że ogólnie cerze trądzikowej sprzyja niedostateczne oczyszczanie i złuszczanie cery. Co ciekawe, zaostrzać trądzik mogą ostre przyprawy i spożywanie nabiału, ale nieodpowiednia dieta z reguły nie jest główną przyczyną trądziku.

Zobacz także: Dieta na trądzik - co jeść, żeby nie mieć krostek i zaskórników

Za trądzik odpowiedzialne są m.in.:

  • kłopoty hormonalne (w tym dojrzewanie),
  • cera tłusta i mieszana, skłonna do zapychania.
  • zła pielęgnacja (przesuszenie, stosowanie komedogennych olejów).
  • niedokładny demakijaż,
  • niezłuszczanie naskórka.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Istnieją uniwersalne zasady, jak dbać o cerę trądzikową, niezależnie od tego czy na naszej skórze wciąż pojawiają się bolesne ropne zmiany, czy pozostało nam jedynie zaleczyć blizny potrądzikowe. Warto stosować je również wtedy, gdy nasza cera się unormuje, ale wiemy, że mamy skłonności do cery trądzikowej.

Te 5 zasad pomoże pożegnać i uniknąć trądziku w przyszłości:

  1. Stosuj dokładny demakijaż. Myj, najlepiej dwukrotnie, twarz delikatną pianką lub żelem do twarzy.
  2. Często zmieniaj ręcznik, którym wycierasz buzię.
  3. Tonizuj i nawilżaj skórę po każdym oczyszczeniu - wybierz jeden z lekkich kremów nawilżających.
  4. Złuszczaj skórę raz w tygodniu peelingiem z enzymami lub kwasami.
  5. Stosuj kosmetyki z kwasami, serum z retinolem i niacynamidem.

Kosmetyki na trądzik

Mając cerę trądzikową nie powinniśmy rozstawać się z dobrym żelem do twarzy, który dokładnie oczyści skórę, ale nie naruszy jej naturalnej bariery hydrolipidowej. Ponieważ cera trądzikowa również potrzebuje nawilżenia, nigdy nie powinniśmy rezygnować z kremu nawilżającego, nawet jeśli po umyciu nie pojawia się uczucie ściągnięcia. Warto wybrać kosmetyk w formie żelu lub lekkiego kremu. Przyjacielem cery trądzikowej są kwasy, w szczególności kwas salicylowy, kwas glikolowy oraz azelainowy. Pomagają odblokować pory, zmniejszyć wydzielanie sebum, a nawet zredukować powstałe blizny.

Czym myć twarz trądzikową

Do mycia twarzy trądzikowej najlepiej wybierać żele i pianki bez drobinek peelingujących, bezzapachowe i hipoalergiczne produkty, które mają łagodne środki myjące. Szczególnie lubianym żelem do mycia wśród posiadaczy cery trądzikowej jest CeraVe, Żel do mycia dla skóry normalnej i tłustej. Dokładnie oczyszcza cerę, ale nie powoduje jej przesuszenia i ściągnięcia. Jest delikatny dla płaszcza lipidowego, ale jednocześnie pozbywa się nadmiaru sebum.

Krem nawilżający do cery trądzikowej

Wybierając krem nawilżający do cery trądzikowej warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera on parafiny i olejów, które mogłyby spowodować nowe niedoskonałości. Taki krem musi skutecznie nawilżać i zmiękczać cerę, ale nie może zostawiać wyczuwalnego filmu. Dobrze, jeśli przy okazji posiada substancje aktywne, które działają antybakteryjnie i od razu zapobiegają zaskórnikom i pryszczom. Ponieważ dla cery trądzikowej rekomendujemy stosowanie kwasów, nawilżający krem powinien zawierać także filtr przeciwsłoneczny o faktorze SPF 30 lub więcej.

Jaki kwas na trądzik?

Do domowego stosowania kwasu na trądzik polecamy szczególnie toniki z kwasem glikolowym i salicylowym, na przykład The Ordinary, Glicolic Acid Toning Solution i Paula's Choice, Skin Perfecting 2% BHA. Hitem do złuszczania cery trądzikowej są peelingi chemiczne z kwasami. My polecamy szczególnie zamiennik kultowego czerwonego peelingu The Ordinary, czyli Eveline, Glycol Therapy z 30 proc. stężeniem kwasów AHA i 2 proc. kwasu salicylowego. Hitowym kwasem na trądzik jest kwas azelainowy - redukuje przebarwienia i zmniejsza przetłuszczanie cery, ale w przeciwieństwie do kwasów AHA i BHA nie uwrażliwia skóry na szkodliwe działanie promieni UV.

Reklama

Ponieważ pozbycie się trądziku nie należy do najłatwiejszych zadań, a nieumiejętne obchodzenie się z cerą trądzikową może przysporzyć wiele blizn, warto zgłosić się do dermatologa i poprosić o plan leczenia trądziku. Każdy przypadek rozpatruje indywidualnie.

Reklama
Reklama
Reklama