Reklama

Retinol a retinal - z pewnością nie raz zastanawiały cię różnice pomiędzy nimi oraz zadawałaś sobie pytanie o skuteczność obu tych składników. Dlatego postanowiłyśmy odpowiedzieć na wszystkie twoje wątpliwości. Zarówno jeden, jak i drugi ma silne właściwości spłycające zmarszczki i spowalniające procesy starzenia się skóry, jednakże retinal działa w mniejszych stężeniach. Dlatego jest idealną alternatywą dla osób o wrażliwszej skórze.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym są retinoidy?
  2. Czym różni się retinol od retinalu?
  3. Czy retinal jest skuteczniejszy?
  4. Efekty stosowania retinoidów
  5. Retinol a retinal - różnice w sposobie pielęgnacji
  6. Retinol a retinal - podobieństwa w sposobie pielęgnacji
  7. Retinol a retinal - który wybrać?
  8. W jakich produktach znajdziesz retinal i retinol?
  9. Przeciwwskazania do stosowania retinolu i retinalu

Czym są retinoidy?

Zanim odpowiemy na pytanie czy retinal jest skuteczniejszy od retinolu, jakie wykazuje właściwości i który wybrać do swojej skóry, musicie się dowiedzieć, czym są retinoidy. Retinoidy to grupa składników aktywnych, do których należą zarówno retinol, jak i retinal. W ciągu kilku sezonów stały się jednym z najpopularniejszych składników przeciwstarzeniowych, a działanie retinolu czy retinalu uznane zostało za jedno z najskuteczniejszych w walce z oznakami starzenia skóry.

Czym różni się retinol od retinalu?

Czysty retinol to aktywna forma witaminy A, która ma silne działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ stymuluje komórki tkanki, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu i elastyny. Przez to zwiększa się jej elastyczność i gęstość. Retinol pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, wygładza, a także posiada właściwości antyoksydacyjne. Działa przeciwtrądzikowo i reguluje wydzielanie sebum. Retinal natomiast także jest pochodną witaminy A, która szybko działa na skórę. Także spowalnia procesy starzenia się skóry, pobudza produkcje kolagenu i chroni skórę. Także wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe, wspomaga walkę z przebarwieniami i wygładza skórę. Jaka jest zatem różnica?

Retinoidy, aby być skuteczne w pielęgnacji skóry, muszą przejść przemianę do kwasu retinowego, czyli formy witaminy A. Retinol potrzebuje do tego dwóch przemian, aby przeistoczyć się w kwas retinowy, a retinal - tylko jednej. To największa różnica między retinalem a retinolem, ale nie jedyna.

Retinol i retinal wykazują takie same działanie, ale stosowanie retinalu zmniejsza możliwość występowania przesuszania skóry w okresie budowania tolerancji. Retinal ma także mniejszy potencjał drażniący i jest alternatywą dla posiadaczek skóry wrażliwej i naczyniowej. Retinal różni się od retinolu łagodnością w stosowaniu, jest skuteczny, ale przyjaźniejszy skórze.

Getty Images@Anna Efetova

Zobacz także: Retinoidy – jak działają i jak ich używać?

Czy retinal jest skuteczniejszy?

Efekty działania retinolu i retinalu są bardzo podobne. Retinal nie jest skuteczniejszy, ale łagodniejszy dla skóry. Ponieważ proces chemiczny obejmuje tylko jedną przemianę, jego stężenie w produkcie może być o wiele niższe niż retinolu, aby być tak samo skuteczne. To sprawia, że stał się idealną alternatywą dla osób, które nie mogły stosować bardziej klasycznego i popularnego retinolu.

Śmiało można stwierdzić, że oba związki mają bardzo zbliżone działanie, ale w zupełnie innych stężeniach.

Efekty stosowania retinoidów

Efekty stosowania retinolu czy retinalu będą bardzo podobne:

  • zwiększa się produkcja nowych tkanek naskórka,
  • regulacja procesów odnowy naskórka,
  • wsparcie syntezy kolagenu w skórze,
  • stymulacja procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych,
  • regulowanie keratynizacji naskórka,
  • redukowanie przebarwień poprzez rozproszenie skupisk nagromadzonej melaniny.

Retinol a retinal - różnice w sposobie pielęgnacji

Jak już wspomniałyśmy, retinal wymaga mniejszego stężenia, by dać takie same efekty, jak retinol. Przykładowo, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinoidami, będziesz poszukiwać kosmetyku ze stężeniem retinolu 0,2-0,4%. W przypadku retinalu te widełki będą zupełnie inne, bo zaledwie 0,03-0,05%! W takich przedziałach składniki te będą wykazywać podobne działanie.

Retinol a retinal - podobieństwa w sposobie pielęgnacji

Każdy retinoid wprowadzamy do pielęgnacji w ten sam sposób, czyli stopniowo. Zapobiegnie to podrażnieniom. Przez pierwsze dwa tygodnie należy używać kosmetyku z retinolem lub retinalem dwa razy w tygodniu (średnio co 3-4 dni), a następnie przez dwa tygodnie co drugi wieczór. Na koniec możesz śmiało używać codziennie. Nie zapomnij, aby przy okazji wprowadzania retinoidu stosować produkty ze składnikami nawilżającymi. Zarówno retinol, jak i retinal wymagają regularnego stosowania, aby widocznie wpłynęły na kondycję skóry. Dlatego, aby zobaczyć pozytywne skutki, należy dobrze przestrzegać harmonogramu w pielęgnacji.

Chociaż retinal szybciej zamienia się w kwas retinowy i jest łagodniejszy dla skóry, to i tak wymaga przyzwyczajenia skóry do niego. W mniejszym stopniu, ale wciąż pozostaje składnikiem potencjalnie drażniącym.

W przypadku każdego retinoidu powinno się także zrezygnować z innych silnych składników w pielęgnacji, jak peelingi, oczyszczające kosmetyki czy kwasy. Do mycia należy używać ładnych środków, a także zaopatrzyć się w produkty, które pomogą odbudować warstwę lipidową.

Jedną z najważniejszych rzeczy, która łączy stosowanie retinolu i retinoidu, to konieczność używania filtrów UV. Każdy retinoid jest fotouczulający, co oznacza, że SPF 50 jest koniecznością bez względu na porę roku. Dlatego też używanie tych kosmetyków zaleca się tylko w pielęgnacji wieczornej!

Getty Images@nicoletaionescu

Zobacz także: Retinol na trądzik - efekty i jak stosować? TOP 3 kosmetyki z retinolem

Retinol czy retinal - który wybrać?

Skoro znasz właściwości retinolu i retinalu, a także znasz różnice i podobieństwa pomiędzy nimi i ich stosowaniem, pora odpowiedzieć sobie na to, który z nich lepiej wybrać.

Skoro retinal ma działanie podobne do retinolu, a jest aktywny w niższych stężeniach, to ma mniejszy potencjał drażniący. Sprawia to, że jest o wiele odpowiedniejszy do cery ze skłonnościami do podrażnień, wrażliwej i z tendencją do pękania naczynek. Jeśli twoja skóra źle reaguje na kosmetyki drażniące, jesteś wrażliwa na działanie retinolu czy borykasz się z trądzikiem, retinal będzie skuteczną alternatywą. Dodatkowo jest też idealnym zamiennikiem dla osób odstawiających retinol w sezonie wiosenno-letnim. Chociaż retinal ma działanie uwrażliwiające na promienie słoneczne, jego niższe stężenie sprawia, że może być używany przez cały rok, chociaż my nadal sugerowałybyśmy ostrożność i dokładną obserwację cery i jej reakcje na stosowanie tego składnika podczas upalnego i słonecznego lata.

Działanie przeciwstarzeniowe retinalu jest równie skuteczne, co w przypadku retinolu, dlatego nie musi być ono wyznacznikiem podczas wybierania formy retinoidów w pielęgnacji. Retinal działa podobnie, więc bardziej należy się skupić na kwestiach, które opisałyśmy powyżej.

W jakich produktach znajdziesz retinal i retinol?

W jakich kosmetykach znajdziesz retinol i retinal? Oba są składnikami takich samych typów produktów i należą do nich:

  • sera,
  • ampułki,
  • kremy.

Jeśli chodzi o serum w skwalanie, zazwyczaj występuje ono jedynie z retinolem.

Stosując każdy z tych produktów, niezależnie od jego formuły, zasada wprowadzenia ich do pielęgnacji zawsze będzie taka sama, dlatego na początku taki produkt będzie jedynie dodatkiem do pielęgnacji, a pomiędzy dniami z pielęgnacją z retinoidem należy zadbać o to, by stosować kosmetyki wspierające odbudowę bariery hydrolipidowej.

Przeciwwskazania do stosowania retinolu i retinalu

Zarówno w przypadku retinolu, jak i retinalu, zalecana jest ostrożność w stosowaniu. Nie każdy może zacząć kurację retinolem ze względu na jego silne działanie. Wówczas można spróbować stosować kosmetyki z retinalem, ale on także jest drażniącym składnikiem. Natomiast warto wypróbować tę alternatywę. Natomiast w przypadku uczulenia na retinoidy całkowicie wyklucza się kurację retinolem czy retinalem. Nie zaleca się także stosowania obu substancji aktywnych w przypadku ciąży czy w okresie karmienia piersią. Dodatkowo w przypadku zakażeń skóry czy też zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry także nie należy stosować tego składnika.

Reklama

A wy miałyście już okazję stosować retinol i retinal? Którą z obu form preferujecie w swojej pielęgnacji skóry?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane