Reklama

Rodzaje pryszczy wyróżniamy ze względu na ich wygląd. Mogą przyjmować formę krost, grudek, ropnych guzków i zaskórników. Niektóre z nich mają niewielkie rozmiary, a inne przybierają postać cyst z obrzękiem i zaczerwienieniem. Zobacz, jak je od siebie odróżnić!

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje pryszczy na twarzy - czym są "pryszcze"?
  2. Niewielkie niedoskonałości skórne - zaskórniki
  3. Rodzaje pryszczy na twarzy - grudki
  4. Ropne niedoskonałości skóry - krosty
  5. Bolesne wykwity skórne - guzki
  6. Mocne stany zapalne skóry - cysty
  7. Jak radzić sobie z różnymi rodzajami pryszczy?

Rodzaje pryszczy na twarzy - czym są "pryszcze"?

Pryszcze są popularnym określeniem wszystkich wykwitów skórnych, które mogą być objawem zarówno trądziku pospolitego, jak i sporadycznie pojawiających się zmian na skórze. Pryszcze przeważnie kojarzą nam się z niewielkimi krostkami, wypełnionymi białą ropą, ale to nie jedyny typ krostki, którą określamy tym mianem. Pamiętajmy, że idealne, całkowicie pozbawione pryszczy cery są rzadkością i każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył walki z chociaż pojedynczą krostką na twarzy lub na ciele. Zmiany skórne rozwijają się w miejscach, w których mamy najbardziej aktywne gruczoły łojowe, a więc zazwyczaj w strefie T na twarzy (na czole, brodzie, w okolicy ust i nosa), na dekolcie lub plecach.

Niewielkie niedoskonałości skórne - zaskórniki

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, to zapchane zanieczyszczeniami pory. Są jedną z najczęściej występujących niedoskonałości skórnych. Zazwyczaj mają średnicę od 1 do 3 mm. Występują w dwóch odmianach: otwartej i zamkniętej.

  • Zaskórniki otwarte są wypełnione masą rogowo-łojową, która utlenia się od zawartej w nich keratyny, co skutkuje zmianą koloru na czarny.
  • Zaskórniki zamknięte to drobne wypukłości bez ujścia. Wokół nich nie występuje stan zapalny. Wypełnione są zbitą, czasem nawet twardą treścią w białym lub żółtym kolorze.
zoranm/iStock

Zobacz także: https://wizaz.pl/pielegnacja/glebokie-zaskorniki-jak-sie-ich-pozbyc-381663-r1/

Rodzaje pryszczy na twarzy - grudki

Grudki na twarzy to widoczne wykwity skóry, którym nie towarzyszy stan zapalny. Oznacza to, że zazwyczaj są bezbolesne, a okolica skóry wokół nich nie jest zaczerwieniona. Grudki zazwyczaj nie mają ujścia i nie są wypełnione treścią.

Ropne niedoskonałości skóry - krosty

Krosty to niedoskonałości, które zazwyczaj kojarzymy ze słowem "pryszcze". Mają postać pęcherzyka, który wypełniony jest białą ropną treścią i powstają w wyniku zakażenia grudek bakteriami.

Zobacz także: Krosty na szyi – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Bolesne wykwity skórne - guzki

Powstanie na skórze guzków zazwyczaj jest objawem trądziku pospolitego, ale czasem dochodzi również do mocnego zakażenia pojedynczej krostki. Są to duże zmiany, a pierwszym objawem ich powstania jest zazwyczaj swędzenie lub bolesność na danym obszarze. Guzek, a także obranie się ropnej wydzieliny następuje z czasem, wraz z rozwojem stanu zapalnego. Guzki goją się długo w porównaniu do wcześniej wymienionych niedoskonałości, są zaczerwienione i mogą prowadzić do powstania blizny potrądzikowej.

Mocne stany zapalne skóry - cysty

Cysty to bardzo duże pryszcze, które są zaczerwienione, bardzo bolesne i wywołujące spory obrzęk skóry. Mają nieregularny kształt, mogą znajdować się bardzo głęboko w skórze. Gromadzi się w nich ropna treść, która z czasem może powodować samoistne pęknięcie cysty i wydobycie się substancji o żółtawej barwie. Niektóre z cyst należy usuwać u specjalisty, ponieważ mogą one nawracać. Nawet po pęknięciu takiej zmiany i pozornym wygojeniu, ponownie zaczyna zbierać się w niej ropna wydzielina.

Jak radzić sobie z różnymi rodzajami pryszczy?

Niezależnie od tego, z jaką zmianą mamy do czynienia, podstawową zasadą jest to, aby ich nie wyciskać samodzielnie. Wówczas dochodzi do przerwania ciągłości skóry, powstania ranek, a nieumiejętne manualne oczyszczanie może spowodować, że bakterie rozniosą się po całej twarzy.

Zobacz także: Maść na pryszcze - TOP 5 aptecznych produktów za kilka złotych

Wągry zazwyczaj znikają lub stają się o wiele mniej widoczne, gdy prawidłowo oczyszczamy oraz pielęgnujemy skórę. Regularny peeling, dobry demakijaż oraz oczyszczanie mają ogromny wpływ na widoczność niewielkich, czarnych plamek. Należy pamiętać, że wągry ma praktycznie każdy z nas, ponieważ wszyscy posiadamy pory, które mogą zostać wypełnione przez gromadzące się sebum. W przypadku zaskórników zamkniętych, manualne oczyszczanie powinno następować w sterylnych, gabinetowych warunkach. Możesz również spróbować wykonywać okłady z olejkiem z drzewa herbacianego.

Pryszcze, guzki oraz cysty również powinny być oczyszczane u specjalisty, w sterylnych warunkach. W przeciwnym razie warto stosować maści i kosmetyki dedykowane zmianom skórnym, które przyspieszają oraz ułatwiają proces gojenia. Zazwyczaj tworzone są one na bazie zielonej herbaty, która jest nieoceniona jeśli chodzi o swoje właściwości w niwelowaniu niedoskonałości.

Reklama

W przypadku aktywnych zmian ropnych najlepiej wstrzymać się od wykonywania peelingu, który mógłby doprowadzić do wydobycia się ropnej wydzieliny i rozniesienia bakterii na większym obszarze skóry. Nakładając kremy i inne produkty pielęgnacyjne, a także makijaż, warto zadbać o to, aby zaczynać od zdrowych partii skóry, a te z wypryskami pokrywać na końcu. Pomoże to uniknąć rozsiania zmian na całej twarzy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane