Rumień na twarzy – dlaczego powstaje i jak sobie z nim poradzić?
Rumień na twarzy to bardzo częsta przypadłość, która objawia się charakterystycznymi plamami. Najczęściej jest wynikiem połączenia predyspozycji genetycznych z czynnikiem zaostrzającym, ale również może być objawem choroby lub wirusa.
Rumień na twarzy powoduje nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Aby pozbyć się zaczerwienienia na twarzy, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów – przede wszystkim wprowadzić odpowiednią pielęgnację i unikać czynników zaostrzających. Ważną kwestią jest konsultacja lekarska, dzięki której znajdziemy przyczynę występowania rumienia.
Spis treści:
- Czym jest rumień na twarzy i jak go rozpoznać?
- Przyczyny rumienia na twarzy
- Czy rumień na twarzy jest objawem choroby?
- Rumień na twarzy u dziecka i kobiet w ciąży
- Jak pozbyć się rumienia na twarzy?
- Domowe sposoby na rumień na twarzy
- Jak pielęgnować twarz z rumieniem?
- Zabiegi na rumień na twarzy
Czym jest rumień na twarzy i jak go rozpoznać?
Rumień na twarzy to czerwone plamy lub plamki, które występują punktowo z wyraźnym odgraniczeniem od reszty skóry. Najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach, brodzie i szyi. Rumień ma tendencje do pojawiania się w tych samych miejscach, choć niekiedy wędruje po twarzy. Często towarzyszy mu łuszczenie, uczucie gorąca i uczucie pieczenia. Do objawów rumienia zaliczamy także zaczerwienioną twarz oraz wypryski. Tak zwany rumień jest nadmiernym rozszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych skóry.
Przyczyny rumienia na twarzy
Pojawiania się rumienia na twarzy często jest wynikiem uwarunkować genetycznych. Często pojawia się u osób z jasną karnacją. Najczęściej występuje w przypadku wystąpienia dodatkowych czynników, które zaostrzają jego widoczność. Nagły rumień na twarzy pojawia się w przypadku:
- większego wysiłku fizycznego,
- przy jedzeniu pikantnych potraw, kwaśnych pokarmów bądź po wypiciu gorącego napoju,
- reakcji alergicznej,
- bardzo silnych emocji, stresu
- spożycia alkoholu,
- reakcji skóry na czynnika atmosferyczne, na przykład wysoką temperaturę, mróz, deszcz,
- zmiany temperatury,
- ekspozycji na słońce,
- opalania w solarium,
- przyjmowania pewnych leków np. antybiotyku,
- wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.
Czy rumień na twarzy jest objawem choroby?
Równie często rumień pojawia się jako jeden z objawów chorób skóry. Możemy go zaobserwować, kiedy cierpimy na takie schorzenia, jak:
- braki witaminowe,
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- nadciśnienie tętnicze,
- rumień zakaźny, zwany też chorobą piątą,
- trądzik różowaty. który obejmuje duże powierzchniowo stany zapalne skóry.
Rumień na skórze twarzy występuje również przy zakażenia wirusem z rodziny parwowirusów lub zachorowaniu tocznia rumieniowatego. Objawia się charakterystycznym rumienień w kształcie motyla na nosie i policzkach. Jeśli zauważymy taki symptom, warto jak najszybciej skonsultować się lekarzem.
Rumień na twarzy u dziecka i kobiet w ciąży
U dzieci (zwłaszcza przedszkolaków i w wieku wczesno szkolnym) często występuje rumień zakaźny. To popularna choroba wywołała przez parwowirus 19 (należący do DNA wirusów). Ma łagodne objawy (lekka gorączka, swędzenie), a często przebiega zupełnie bezobjawowo. Choroba nie wymaga leczenia, znika sama, nie pozostawia po sobie blizn i daje dożywotnią odporność. Zmiany skóry mogą utrzymywać się do kilku dni.
Rumień zakaźny ma łagodny przebieg wśród dzieci, ale jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży). Choroba może doprowadzić do zakażenia płodu, co niekiedy skutkuje niewydolnością serca, zapaleniem mięśnia sercowego, niedokrwistością, a nawet obumarciem płodu. Ryzyko wystąpienia ciężkiego zakażenia mija po 21 tygodniu ciąży.
Jak pozbyć się rumienia na twarzy?
Pozbywanie się rumienia z twarzy zależy oczywiście od przyczyny problemu. Np. w przypadku rumienia alergicznego na twarzy, lekarz może zalecić stosowanie leków antyalergicznych oraz miejscowo glikokortykosteroidów, które złagodzą stan zapalny. Konieczne będzie też oczywiście ograniczenie kontaktu z substancjami uczulającymi.
Rumień trwały (inaczej rumienia polekowego) spowodowany jest przez spożywanie leków. W tym przypadku też najważniejsze jest wyeliminowanie substancji, która wywołuje rumień.
Rumień wędrujący będzie z kolei wymagał najczęściej kuracji antybiotykowej. Jego przyczyną jest namnażanie się bakterii i pojawia się w miejscu, w którym ugryzł nas kleszcz. Poza charakterystycznym wyglądem – rumień przywodzi na myśl czerwony pierścień, który rozszerza się od miejsca wkłucia, możemy odczuwać też takie objawu, jak zmęczenie, bóle mięśni o gorączka.
Bardzo niebezpieczny jest rumień cukrzycowy, bo świadczy o utajnionej cukrzycy. Uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne skóry, a rumień ma postać ciemnoczerwonych zabarwień. Przy źle prowadzonej albo w ogóle nieleczonej chorobie rumień na twarzy może się pogłębiać.
Jeśli nie jesteś pewna, dlaczego na twojej skórze pojawia się rumień, najpierw skonsultuj się z lekarzem, który odpowiednio zdiagnozuje problem. Może jednak okazać się, że to tylko defekt kosmetyczny. Wtedy wskazówki dotyczące pielęgnacji i unikania zaostrzających czynników zewnętrznych będą bardzo pomocne.
Domowe sposoby na rumień na twarzy
Profilaktyką w przypadku rumienia na twarzy jest przede wszystkim unikanie czynników zaostrzających jego występowanie. Warto więc uważać na:
- mocne promieniowanie słoneczne,
- wysokie temperatury,
- mróz.
Zrezygnujmy z dużej ilości ostrych przypraw, gorących napojów. Osoby z rumieniem na twarzy powinny też odstawić nikotynę, unikać alkoholu, kawy i produktów zawierających cukry proste, przede wszystkim słodyczy.
Przy tej nieprzyjemnej dolegliwości stosujmy okłady z liści o właściwościach łagodzących podrażnienia skórne: rumianek, czerwoną koniczynę czy aloes.
Jak pielęgnować twarz z rumieniem?
Bardzo ważnym aspektem przy skórze z tendencją do zaczerwień jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Źle dobrane preparaty, mogą tylko zaostrzyć rumień i znacznie pogorszyć stan cery.
Zrezygnuj z silnie oczyszczających kosmetyków i mocnych peelingów. Do oczyszczania najlepsze będą łagodne preparaty, które nie zawierają substancji drażniących i zapachowych oraz wysuszających. Stosuj też delikatne, enzymatyczne złuszczanie naskórka. Makijaż zmywaj mleczkiem na bazie wyciągów roślinnych albo płynem micelarnym. Warto sięgać też po tonik do cery wrażliwej i naczyniowej, który przywróci naturalne pH skóry. Pamiętaj też, aby zawsze myć twarz w letniej wodzie.
Jeśli chodzi o odżywianie, nawilżanie skóry, najlepiej wybrać kremy osobne do stosowania na dzień, na noc i dodatkowo na zimę. Odpowiedni produkt będzie regenerował barierę naskórkową, łagodził podrażnienia skóry i wzmacniał jej mikrokrążenie. Wybierz produkty oparte o trokserutynę lub wyciąg z kasztanowca. Te składniki zwiększają elastyczność - a co ważniejsze - szczelność naczyń krwionośnych. Dobrze na zaczerwienia działa witamina B. Nie tylko zmniejsza podrażnienia skórne, ale też ogranicza występowanie infekcji. Śmiało sięgaj też po produkty z lukrecją, która poprawia koloryt skóry i zabezpiecza ją przed nadmiernym zaczerwienieniem. Skuteczne mogą okazać się także kremy do cery naczynkowej. Takie produkty nie tylko maskują zmiany, ale też wzmacniają delikatną strukturę naczyń krwionośnych.
Przy cerze z tendencją do rumienia stosuj przez cały rok filtry przeciwsłoneczne i kosmetyki z substancjami okluzyjnymi, które chronią przed niekorzystnymi zewnętrznymi czynnikami środowiska. Dodatkowo warto używać skutecznych kremów i maści na rumień, które są dostępne w każdej aptece.
Zabiegi na rumień na twarzy
Najpopularniejszym zabiegiem, który pozwala pozbyć się rumienia na twarzy na stałe jest lasoterapia. Zabieg laserowy polega na naświetlaniu naskórka wiązką promieni, które mają za zadanie zamknąć rozszerzone naczynia krwionośne. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Zabiegu należy unikać, gdy jesteśmy w ciąży, karminy piersią, mamy atopowe zapalenie skóry, nadciśnienie, choroby serca czy choroby naczyń krwionośnych. Nie jest polecany też dla osób z cerą bardzo suchą i wrażliwą.