Dermedic Sunbrella
Wyniki testu
NOVELLISTA ROUGE PRIVÉ
Chcę testować
Kosmetyki Pure by Clochee
Chcę testować
Suplement diety Nourkrin® Woman
Chcę testować
AA LAAB TETRA-C YUZU
Chcę testować
L'Oreal Paris Elseve Glycolic Gloss
Chcę testować
Specjalistyczny Olejek Bio-Oil®
Wyniki testu
Chcę testować
 Garnier Fructis Goodbye Damage
Wyniki testu
DERMIKA MAESTRIA SKIN MATRIX REPAIR
Wyniki testu
Chcę testować
Laureaci
Laureaci
VICHY NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50
Laureaci
Lirene Make me slim
Laureaci
Kosmetyki Lirene
Chcę testować
SHEFOOT Kuracja z mocznikiem
Laureaci
AA Y LIFT SUPREME
Chcę testować
Dove Summer Revived
Wyniki testu
Nowe kosmetyki Maybelline New York
Laureaci
Trądzik różowaty - objawy
Yuliya Shauerman/iStock
Pielęgnacja

Trądzik różowaty - objawy, które świadczą o chorobie

Trądzik różowaty - objawy, które daje, nie należą do najprzyjemniejszych. Pierwsze oznaki trądziku różowatego nie są jednoznaczne. Pojawia się czasowe zaczerwienienie skóry, które dodatkowo może wiązać się z uczuciem swędzenia. Z czasem taki rumień utrwala się i występują kolejne objawy. Zobacz, jakie!

Trądzik różowaty i objawy pojawiają się w wyniku zarażenia nużeńcem, nadmiernego, przedłużającego się stresu i nieodpowiedniej pielęgnacji. Pierwsze oznaki powstawania trądziku różowatego nie budzą w nas niepokoju. Pojawiający się rumień jest chwilowy i ustępuje, jednak z czasem utrwala się, a na skórze pojawiają się obrzęk, grudki oraz krosty.

Spis treści:

 1. Pierwsze objawy trądziku różowatego
 2. Trądzik różowaty - objawy 
 3. Trądzik różowaty oczny
 4. Objawy trądziku różowatego na zdjęciach. Jak wygląda trądzik?
 5. Czym się różni toczeń do trądziku różowatego?
 6. Przyczyny powstawania trądziku różowatego
 7. Jakie czynniki zaostrzają objawy trądziku różowatego?

Pierwsze objawy trądziku różowatego

Na samym początku na naszej twarzy, w jej centralnej części (czyli na czole, nosie, policzkach i brodzie) pojawia się zaczerwienienie, któremu towarzyszy napięcie skóry, lekki świąd, szczypanie, pieczenie, a także lekkie podwyższenie temperatury w miejscach występowania zaczerwienienia. Początkowo objawy pojawiają się na chwilę, utrzymują się przez kilkanaście minut i są wywołane przez konkretną przyczynę, która nasila trądzik różowaty. Są to czynniki takie jak:

 • promienie słoneczne, 
 • wysoka temperatura, 
 • woda z chlorem, 
 • tłuste, ciężkostrawne lub pikantne posiłki. 

Z czasem jednak rumień utrwala się i coraz trudniej się go pozbyć. 

Zobacz także: Dieta przy trądziku różowatym

Trądzik różowaty - objawy

Wraz z utrwalaniem się rumienia, na skórze widoczne są również tak zwane teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne. W kolejnej fazie pojawiają się:

 • obrzęk, 
 • grudki
 • krosty.

Obszar ich występowania obejmuje miejsca, w których występuje rumień. Cera staje się sucha, chropowata, bardzo wrażliwa, co tylko nasila trądzik różowaty. Do wyjątkowo mocnych objawów należą guzy, które deformują twarz. Nie występują one u każdego, a ich pojawienie się może mieć związek z genetycznymi predyspozycjami, jak i zaniedbaniem pojawienia się poprzednich objawów. Trądzik różowaty należy leczyć jak najszybciej od zdiagnozowania. Należy również pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji skóry. Niewłaściwa nasila trądzik i prowadzi do zaognienia zmian.

Wyróżniamy cztery etapy trądziku różowatego, a każdy z etapów jednocześnie przedstawia coraz bardziej zaostrzoną formę zmian skórnych: 

 • rumieniowa z teleangiektazjami - wliczamy w nią występowanie rumienia i cały proces utrwalania go, a zatem zaczerwienienia, rozszerzenie naczyń, uczucie świądu, napięcia i swędzenia,
 • grudkowo-krostkowa - w miejscu występowania rumienia pojawiają się zmiany, do których zaliczamy grudki i krostki,
 • z dominacją zmian przerostowych - pojawiają się na skórze deformujące twarz przerosty i nacieki, przybierają one formę zapalnych guzków. Zmiany przerostowe występują praktycznie wyłącznie u mężczyzn,
 • ziarniniakowa - bardzo trudna do leczenia, na skórze pojawiają się grudki i guzki w kilku kolorach (żółte, brązowe i czerwone). Mają one tendencję do bliznowacenia. 

Przedstawione fazy rozwoju trądziku różowatego występują po sobie.  W zaawansowanym stadium trądziku różowatego pojawiają się przerosty, ale dotykają one w większości mężczyzn, u kobiet raczej nie występują. Każda odmiana trądziku różowatego objawia się w inny sposób i u każdego choroba może przebiegać w inny sposób.

Trądzik różowaty - objawy
Yuliya Shauerman/iStock

Trądzik różowaty oczny

Trądzik różowaty oczny to szczególna, bardzo uciążliwa forma trądziku różowatego i charakteryzuje się ona nawracającymi stanami zapalnymi. Pojawiają się one na brzegach powiek i spojówek, a towarzyszy im łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie i światłowstręt. Czasem pojawia się nawet zapalenie rogówki i tęczówki oka!

Czym się różni toczeń do trądziku różowatego?

Toczeń rumieniowaty to choroba autoimmunologiczna, która może zaatakować między innymi skórę. Jego symptomy często przypominają inne schorzenia, a jednym z nich jest pojawienie się charalterystycznego rumienia na twarzy, który kształtem przypomina motyla. Toczeń może mieć ciężki przebieg i być zagrożeniem dla życia, w przeciwieństwie do trądziku różowatego. Trądzik różowaty na samym początku powoduje chwilowy rumień, który utrwala się z czasem, ale jednocześnie występują inne objawy typowe dla trądziku, jak grudki i krostki.

Objawy trądziku różowatego na zdjęciach. Jak wygląda trądzik?

Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda trądzik różowaty w rzeczywistości, zerknijcie na zdjęcia poniżej. Pierwsze z nich przedstawia rumień, czyli początkową fazę trądziku różowatego. Przypomina on mocny rumieniec, który może pojawić się u posiadaczek cery naczynkowej lub wrażliwej np. na zmianę temperatur, z tą różnicą, że wywołany jest przez inne czynniki, o których wspomniałyśmy już wcześniej. Rumień jest nieregularny, może pojawiać się na jednej lub na obu stronach twarzy. 

W trakcie kuracji u lekarza, jeśli osiągnęliśmy np. drugą fazę, grudkowo-krostową, możemy cofnąć zmiany do pierwszej fazy, czyli pojawiającego się na skórze rumienia. Pojawienie się krostek i grudek może spowodować, że rumień będzie obejmował mniejszy obszar, ale stanie się on intensywniejszy. Przebieg trądziku różowatego u każdego jest nieco inny, zajmuje różne miejsca na twarzy, dlatego doświadczając pierwszych objawów, warto zgłosić się do dermatologa, który będzie w stanie szybko postawić właściwą diagnozę i wdrożyć leczenie trądziku różowatego. Przedstawiające trądzik różowaty zdjęcia zawierają przykłady nieco bardziej zaawansowanego stadium, które jest już w trakcie leczenia.

Objawy trądziku leczone mogą być pod okiem dermatologa farmakologicznie, a my możemy wspomóc kurację odpowiednią pielęgnacją cery. Wystarczy sięgnąć po kremy odpowiednie dla cery z trądzikiem różowatym. Tego typu specyfiki ma w swojej ofercie między innymi Ziaja, w linii Med Trądzik Różowaty czy Pharmarceris R Calm Rosalgin. Wiele kosmetyków dedykowanych dla trądziku różowatego zawiera witaminę E, aloes, tlenek cynku lub zieloną herbatę, dlatego warto szukać tych składników w produktach. Możesz wybrać również leczenie miejscowe trądziku różowatego. Polega na stosowaniu odpowiednich kremów lub żeli, których zadaniem jest pozbycie się zmian zapalnych, czyli grudek i krostek, a połączenie silnych składników aktywnych nie nadaje się do stosowania na całą skórę twarzy.

Poza wdrożeniem pielęgnacji lub leków, w całym procesie leczenia trądziku różowatego dieta zajmuje równie ważne miejsce. 

Przyczyny trądziku różowatego

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego masz trądzik różowaty, odpowiadamy! W przypadku trądziku różowatego objawy mogą być zależne od typu naszej skóry. O wiele większe predyspozycje do zachorowania mają posiadacze jasnej karnacji, włosów oraz oczu. Może mieć wpływ także nasza genetyka, ale nie tylko. Pierwsze objawy mogą być wywołane innymi czynnikami, jak:

 • zakażenie nużeńcem ludzkim,
 • zakażenie litofilnym drożdżakiem, 
 • stres, 
 • nieodpowiednia higiena życia - nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty, 
 • dieta bogata w ostre przyprawy,
 • za duża aktywność fizyczna,
 • zła pielęgnacja skóry twarzy,
 • wystawianie skóry twarzy na ekstremalne warunki atmosferyczne, 
 • alergia, 
 • stosowanie niektórych leków, zwłaszcza steroidów, ale też antybiotyków, 
 • nadciśnienie.

Leczenie trądziku będzie wymagało również wdrożenia zmian, jeśli jego przyczyna jest zależna od nas, jak np. życie w permanentnym stresie lub nieodpowiednia dieta. Jeśli posiadasz predyspozycje genetyczne, każdy inny czynnik nasila objawy trądziku lub może go aktywować. Istotnym elementem wpływającym na wystąpienie trądziku różowatego są choroby hormonalne. Jednak ta zapalna choroba skóry jest dość popularna i występuje przeważnie u dorosłych osób. Niestety, dla posiadaczy tego typu choroby skóry mamy przykrą wiadomość - nie da się całkowicie wyleczyć trądziku różowatego. 

Jakie czynniki zaostrzają objawy trądziku różowatego?

Czynniki zaostrzające trądzik możemy podzielić na kilka rodzajów: fizyczne, chemiczne, związane z dietą, lekami, a także... emocjami. Bardzo wysoki poziom stresu lub częste odczuwanie gniewu ma wpływ na naszą gospodatkę hormonalną, co pogarsza stan cery, zwłaszcza na początku trądziku różowatego. Trądzik różowaty ma związek z: 

 • brakiem ochrony przed promieniowaniem UV, 
 • kosmetykami zawierającymi alkohol lub inne środki ściągająco-złuszczające,
 • dietą pełną produktów mlecznych, czekolady, kawy, herbaty, ostrych przypraw, alkoholu,
 • leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Zmiany dotyczące środkowej części twarzy mogą zostać zaostrzone przez zaniedbanie we wszystkich tych sferach. Aby terapia trądziku różowatego była skuteczna, należy pamiętać nie tylko o regularnym przyjmowaniu zapisanych leków i maści, ale także wprowadzeniu zmian do naszej codziennej rutyny.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Event Avene
Styl życia
Pewność Siebie w Zdrowej Skórze z Avène
Współpraca reklamowa
Mycie włosów
Fryzury
Uwolnij swój blask dzięki nowej pielęgnacji i koloryzacji SYOSS z innowacyjną technologią Plex
Współpraca reklamowa
Bella Perfecta
Styl życia
Komfort każdego dnia z Bella Perfecta
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Fakty i mity na temat przebarwień skóry
Współpraca reklamowa
 Philips OneBlade First Shave
Pielęgnacja
Philips OneBlade First Shave – spraw prezent swojemu synowi
Współpraca reklamowa
Hotel Bristol
Styl życia
Prezent na Dzień Matki – celebracja w Bristol spa
Współpraca reklamowa
BaByliss Air Wand
Fryzury
Trzy urządzenia w jednym. Poznajcie BaByliss Air Wand!
Współpraca reklamowa
NOVELLISTA
Zapachy
Dlaczego perfumy są tak ważne w relacjach międzyludzkich?
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost