Silikony do włosów - jak i dlaczego je zmywać? + naturalny silikon
Silikony występujące w kosmetykach mogą prowadzić do przesuszenia i obciążania włosów. Wiedząc jednak, w jaki sposób je nakładać i kiedy zmyć je z ich powierzchni, możemy dzięki nim wzmocnić pielęgnację i działanie produktów.

Silikony to składniki kosmetyków, które w ostatnim czasie m.in. przez obciążanie włosów straciły na popularności. W produktach do włosów utrzymują one jednak wilgoć, zapewniają włosom blask i gładkość, stanowiąc jednocześnie warstwę ochronną i zabezpieczając je przed otarciami, temperaturą i uszkodzeniami mechanicznymi. Powinny stanowić więc ostatni element pielęgnacji, by umożliwić pozostałym produktom wniknięcie pod łuski i odżywienie włosów. Tym sposobem przy każdej kuracji regeneracyjnej powinniśmy usuwać je z włosów.
Zobacz także: Mycie włosów metodą kubeczkową - na czym polega?
Jak zmywać silikony do włosów?
Stosując silikony na włosy i chcąc zapobiec ich nagromadzeniu się na ich powierzchni, a także zapewniając im odpowiednią pielęgnację, koniecznym jest ich systematyczne zmywanie. Żeby zrobić to dobrze, należy wiedzieć, z jakim silikonem do włosów mamy do czynienia.
Silikony do włosów dzielą się na:
- zmywalne szamponem z SLS (należy do nich m.in. Cetyl dimethicone),
- zmywalne za pomocą zwykłych szamponów (m.in. Dimethiconol),
- zmywalne wodą (głównie PEG-i),
- zmywalne odżywką do włosów ze spłukiwaniem (m.in. produkty z Cyclo-x-siloxane),
- odparowujące (nie osadzają się na włosach).
Silikony do włosów należy zmyć z ich powierzchni w momencie, kiedy zobaczymy, że są one przesuszone i zmatowione. Dobrze jest również usunąć je w momencie nakładania masek do włosów. Warto wiedzieć również, że silikony zalegające na powierzchni skalpu mogą potęgować wypadanie włosów. Nie jest koniecznym więc i bywa bezzasadne stosowanie silikonów do włosów w szamponie.
Zobacz także: SLS - co to jest i jak szukać?

Źródło: iStock
Naturalny silikon do włosów
Jeśli nie posiadamy zaufania do silikonów, a chcemy stworzyć na włosach naturalną warstwę ochronną, którą łatwo możemy usunąć, a która posiada właściwości naprawcze, możemy zdecydować się na stosowanie oleju brokułowego. Pozyskiwany z tłoczenia na zimno ziaren warzywa, działa na włosy jak naturalny silikon. W jaki sposób? Dzięki obecności dużej ilości nienasyconego kwasu erukowego z grupy omega-9, tworzy na włosach film, który sprawia, że włosy lepiej się układają, są gładkie, niemal śliskie i błyszczące. Tym samym olej tworzy na włosach warstwę ochronną, która zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i jest doskonałym sposobem na uchronienie końcówek przed ich rozdwajaniem się. Ten naturalny silikon do włosów posiada w swoim składzie również cenne witaminy A, C, K oraz witaminy z grupy B.
Jak używać oleju brokułowego czyli naturalnego silikonu?
Naturalny silikon do włosów w postaci oleju brokułowego możemy stosować w formie serum, delikatnie rozprowadzając jego niewielką ilość na wilgotnych włosach lub samych końcówkach, jak również wzbogacić nim lekką odżywkę i zastosować go przy olejowaniu włosów. Ten rodzaj silikonu sprawdzi się jednak głównie przy włosach wysokoporowatych. W niektórych przypadkach może obciążyć kosmyki.
Źródło zdjęcia głównego: Pinterest