Reklama

Sine paznokcie u nóg lub rąk mogą być objawem sinicy, która związana jest z nieprawidłowym natlenieniem krwi, a u jej podłoża leżą wspomniane choroby. Fioletowy kolor może pojawić się tylko na jednym paznokciu, na kilku bądź na wszystkich. Niezbędna jest dokładna diagnostyka, która pomoże ustalić konkretną przyczynę i właśnie na terapii choroby podstawowej polega leczenie sinych paznokci. Siny kolor często pojawia się też na paznokciach noworodków i zwykle nie jest groźny, lecz wynika z nierozwiniętego jeszcze w pełni układu oddechowego.

Reklama

Spis treści:

  1. Niegroźne przyczyny sinych paznokci
  2. Sinica paznokci jako objaw choroby
  3. Sine paznokcie u dziecka
  4. Sine lub fioletowe paznokcie w ciąży
  5. Sine paznokcie u rąk i nóg – leczenie i pielęgnacja

Niegroźne przyczyny sinych paznokci

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy za sinym odcieniem paznokci nie stoją prozaiczne przyczyny, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jeśli wykonujecie manicure hybrydowy lub klasyczny i chętnie nakładacie lakiery do paznokci w ciemnych kolorach, mogło dojść do przeniknięcia pigmentu do płytki paznokciowej i jej przebarwienia. Problem ten występuje zwłaszcza wtedy, gdy lakier rozprowadzany jest bezpośrednio na paznokciu, bez zabezpieczenia go bazą.

Fioletowy kolor obecny jest na jednym palcu? Być może niedawno doszło do mechanicznego urazu palca i paznokcia, którego efektem jest powstanie krwiaka podpaznokciowego. Do urazy dochodzi najczęściej w przypadku kciuka i palucha stopy. W takim przypadku występuje też dyskomfort czy nawet ból podczas dotykania zmiany. Choć tego typu urazy zwykle goją się i znikają samoistnie, to nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli doszło do uszkodzenia macierzy paznokcia. Jeśli więc miejsce wygląda niepokojąco i krwiak obejmuje większą część płytki, warto skonsultować się z chirurgiem.

Powodem do zmartwienia zwykle nie jest sytuacja, kiedy do zsinienia paznokci u nóg lub rąk dochodzi podczas przebywania na mrozie. To znak, że na skutek zimna doszło do skurczu (zwężenia) naczyń krwionośnych i utrudnione jest ukrwienie i dotlenienie tzw. dystalnych części ciała, do których należą palce. Jeśli po powrocie do ciepłego pomieszczenia i rozmasowaniu dłoni i stóp kolor paznokci wraca do normy, nie ma powodu do obaw. A może nosicie zbyt ciasne obuwie? To również sprzyja powstaniu zasinienia.

Sinica paznokci jako objaw choroby

Za fioletowo-niebieskie zabarwienie paznokci (a właściwie zabarwienie skóry pod nim, której kolor „przebija” przez płytkę) mogą niestety odpowiadać poważne choroby ogólnoustrojowe, a ich lista jest długa. Używa się wówczas określenia „sinica”, która nie jest chorobą samą w sobie, lecz właśnie objawem określonych schorzeń. Jej przyczyną jest niedotlenienie krwi, czyli niewystarczające łączenie się tlenu z hemoglobiną w płucach. Dzieli się ją na dwa rodzaje:

  • sinica centralna – siny kolor zaobserwować można w obrębie błon śluzowych (np. jamy ustnej) i skóry;
  • sinica obwodowa – zmiana zabarwienia dotyczy dystalnych części ciała, takich jak właśnie palce u rąk i nóg bądź małżowiny uszne.

Przyczyny sinicy są bezpośrednio związane z poważnymi chorobami (głównie układu krążenia oraz układu oddechowego) i mogą mieć związek z zaburzeniami naczynioruchowymi, zwiększeniem lepkości krwi, nieprawidłowym przepływem krwi przez żyły, zablokowaniem tętnic czy zmniejszonej „siły” serca (objętości wyrzutowej serca). Za zaburzenia te z kolei mogą odpowiadać takie schorzenia jak:

  • nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego,
  • niewydolność serca,
  • wrodzone wady serca,
  • miażdżyca,
  • zator tętniczy,
  • zakrzepica żylna,
  • choroby hematologiczne (np. anemia złośliwa – nazywana też chorobą Addisona-Biermera),
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • ostra niewydolność oddechowa,
  • choroba Raynauda,
  • niskie ciśnienie krwi.
Getty Images@redstallion

Ciemniejsze zabarwienie paznokci czasem wiąże się także ze stosowaniem niektórych leków. Zdarza się, że odpowiada za nie zakażenie wywołane bakteriami lub grzybami, zwykle są to takie szczepy jak Pseudomonas aeruginosa, Trichophyton rubrum, Candida albicans i Aspergillus niger.

Przyczyną zabarwienia skóry pod paznokciami może też być jej kontakt z farbą do włosów, nadmanganianem potasu czy azotanem srebra. Rzadziej przyczyną jest choroba Wilsona o podłożu genetycznym, przy której ma miejsce nadmierna akumulacja miedzi w tkankach. Sine paznokcie są też jednym z objawów zatrucia tlenkiem węgla, który utrudnia wiązanie tlenu przez hemoglobinę.

Warto też pamiętać, że choć nowotwór złośliwy skóry, czyli czerniak, kojarzy się głównie ze zmianami barwnikowymi na ciele, to może on występować również w obrębie paznokci i jest wówczas mylony z grzybicą paznokci, zakażeniami bakteryjnymi czy krwiakiem. Ciemne fioletowe, brązowe lub czarne zabarwienie przyjmuje postać pionowej linii bądź plamy. Ważne: czarna kreska na paznokciu świadcząca o czerniaku nie znika wraz ze wzrostem płytki, co z kolei ma miejsce w przypadku krwiaka związanego z urazem.

Zobacz także: Choroby paznokci – jak je rozpoznać i leczyć?

Sine paznokcie u dziecka

Siniejące paznokcie wzbudzają niepokój u rodziców, którzy zaobserwują taki objaw u swoich dzieci. Również i w tym przypadku przyczyny mogą być niegroźne, ale za sinienie mogą odpowiadać też różne choroby. Zjawisko to nie należy do rzadkości u noworodków i małych niemowląt i związane jest ze słabo jeszcze rozwiniętym układem krążenia. U takich maluchów zaburzona jest też termoregulacja, dlatego zdarza się, że jest im po prostu za zimno i mają chłodne dłonie i stopy, a na nich zabarwione na sino paznokcie. Dla pewności jednak zawsze warto to skonsultować z lekarzem.

Do pediatry należy zgłosić się niezwłocznie, jeśli problem fioletowych paznokci pojawił się nagle np. u kilkuletniego dziecka, bo taka sytuacja może już świadczyć o poważniejszym źródle problemu.

Sine lub fioletowe paznokcie w ciąży

Jeśli paznokcie robią się sine w ciąży, może to być skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Nierzadko też ciężarnym doskwiera niskie ciśnienie, które prowadzi do słabszego dopływu krwi do dystalnych części ciała. Dochodzi u nich także do ucisku na tętnice i żyły przez powiększającą sią macicę. Nie oznacza to jednak, że objaw ten można zlekceważyć, ponieważ sine paznokcie to często objaw np. anemii. Koniecznie udajcie się do lekarza.

Sine paznokcie u rąk i nóg – sposoby i pielęgnacja

Pojawienie się sinych paznokci u nóg lub rąk należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Najważniejszym krokiem jest jednak znalezienie konkretnej przyczyny sinienia paznokci, dopiero wtedy będzie możliwe ustalenie odpowiedniej kuracji. W tym celu specjalista może dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego oraz zlecić wykonanie określonych badań.

W przypadku gdy paznokcie zmieniają barwę na siną i zjawisku temu towarzyszą niepokojące objawy, takie jak omdlenie, zawroty głowy czy duszności, nie zwlekajcie z wezwaniem pogotowia!

Jeśli za sine paznokcie odpowiada błaha przyczyna w postaci nieprawidłowo wykonywanej hybrydy, łatwo usunąć przebarwienia domowymi sposobami. Świetnie sprawdzi się tutaj nacieranie paznokci sokiem z cytryny, który działa rozjaśniająco i wybielająco. Koniecznie przed rozprowadzeniem ciemnego lakieru nałóżcie bazę!

Reklama

Pamiętajcie też o noszeniu wygodnego obuwia, żeby zapobiec zasinieniu paznokci u nóg. Podczas codziennych prac domowych zakładajcie rękawice, które ograniczą kontakt dłoni i płytki paznokci z substancjami chemicznymi i detergentami.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane