Skaling – na czym polega i jakie daje efekty?
Skaling to skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego. Na czym polega zabieg i jakie daje efekty?

Skaling to zabieg stosowany w profilaktyce próchnicy i paradontozy. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, zbierającego się w szyjkach zębowych. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa, możemy liczyć nie tylko na zdrowy, ale także bielszy uśmiech. Jak wygląda zabieg skalingu i jak często trzeba go wykonywać? Poznaj najpopularniejsze metody i efekty usunięcia kamienia nazębnego.
Jak powstaje kamień nazębny?
Po jedzeniu na zębach zawsze pozostają resztki miękkiego osadu, nawet po dokładnym szczotkowaniu i płukaniu jamy ustnej. Złogi, które nie zostaną usunięte, mineralizują się i twardnieją. Płytka nazębna, która ulega mineralizacji, wraz z białkiem, bakteriami próchnicy i resztkami pokarmu nazywana jest kamieniem nazębnym.
Kamień nazębny powinien być usuwany regularnie. Pominięcie tego zabiegu może prowadzić do powstawania ubytków oraz groźnych chorób zębów i dziąseł, np. paradontozy. Jeżeli na powierzchni naszego zęba zauważymy biały lub żółty nalot, którego nie jesteśmy w stanie usunąć, z pewnością jest to kamień nazębny.
Zobacz również: Dlaczego należy myć zęby codziennie?
Skaling - na czym polega zabieg?
Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Obecnie używa się kilku metod skalingu:
- metoda tradycyjna, która opiera się na manualnym oczyszczeniu zęba przy użyciu skalera oraz dłutka, sierpy i motyczki,
- metoda chemiczna, w przypadku której nakładany jest roztwór perhydrolu, który rozpuszcza kamień nazębny,
- metoda mechaniczna przy użyciu frezarki, która odłupuje cząstki zaległego osadu,
- metoda dźwiękowa, w której kamień usuwany jest za pomocą fal dźwiękowych,
- metoda ultradźwiękowa, która jest obecnie niezwykle popularna,
- metoda laserowa.
Skaling - efekty przed i po
Zabieg skalingu pomaga oczyścić zęby z powierzchniowych przebarwień, osadów i płytki nazębnej. Po wykonaniu zabiegu zęby są zdecydowanie bielsze, mogę się wydawać optycznie jaśniejsze o 2-3 tony. Największą różnicę dostrzeżemy w przypadku, jeżeli kamień nazębny był duży.

Jak często wykonywać skaling?
Skaling powinno się wykonywać minimum raz w roku. Jeśli jednak pijesz dużo kawy lub wina, palisz papierosy lub spożywasz barwiące pokarmy, wybierz się na oczyszczanie dwa razy do roku.
Musisz pamiętać, że na powstawanie kamienia nazębnego duży wpływ ma higiena jamy ustnej. Powinniśmy wyrobić sobie nawyk szczotkowanie zębów przez 2-3 minuty minimum 2 razy dziennie. Szczoteczki elektryczne i soniczne dużo lepiej oczyszczają zęby, niż te klasyczne. Oprócz tego nie możemy zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki dentystycznej lub irygatora.
Przeciwwskazania do wykonania skalingu
Jedyne przeciwwskazania dotyczą metody ultradźwiękowej. W przypadku ich występowania skaling należy wykonać metodą tradycyjną. Zabieg ten jest zakazany w przypadku:
- rozrusznika serca,
- odklejenia siatkówki oka,
- rozwinięta osteoporoza,
- ciąży.
Źródła zdjęć: iStock