Reklama

Dihydroksyaceton znajdziemy w praktycznie wszystkich produktach samoopalających, zarówno tych drogeryjnych, jak i stosowanych w salonach kosmetycznych. Dihydroksyaceton w skrócie nazywany jest DHA i jest związkiem z grupy węglowodanów, który powoduje przyciemnienie naskórka. Jeśli po zastosowaniu samoopalacza odczuwasz przesuszenie skóry, koniecznie sprawdź stężenie tego składnika! To właśnie on może być przyczyną. Zobacz, co jeszcze powinnaś o nim wiedzieć.

Reklama

Spis treści:

  1. Dihydroksyaceton w kosmetyce
  2. Czy dihydroksyaceton jest szkodliwy i rakotwórczy?
  3. Jak działa dihydroksyaceton w samoopalaczach?
  4. Dihydroksyaceton w ciąży i podczas karmienia piersią
  5. Dihydroksyaceton a alergia
  6. Dihydroksyaceton a działania niepożądane

Dihydroksyaceton w kosmetyce

Dihydroksyaceton jest związkiem, który znajdziecie w popularnych kosmetykach o właściwościach brązujących, a także w farbach do siwych włosów. Został on uznany za substancję bezpieczną, ale istnieją zalecenia dotyczące jego stężenia w produktach. Jego zawartość nie powinna przekraczać:

  • 10% w produktach samoopalających,
  • 6,25% w farbach do włosów.

To substancja syntetyczna, która powstaje w wyniku reakcji chemicznych: pochodzi z początkowej fazy rozkładu glukozy. Może być stosowany w kosmetykach dedykowanych weganom.

Czy dihydroksyaceton jest szkodliwy i rakotwórczy?

Jedną z najczęściej powielanych informacji jest rakotwórczość DHA. Jednakże zgodnie z obecnym stanem wiedzy, wynikającym z przeprowadzanych badań naukowych, nie ma 100% potwierdzenia rakotwórczych właściwości tego składnika. Najwięcej kontrowersji wzbudza wdychanie kosmetyków samoopalających w trakcie stosowania produktów w sprayu, np. w trakcie opalania natryskowego. Miałoby to wywoływać przewlekłe choroby płuc, astmę lub nowotwór. Jednak obecnie uznaje się, że jego niskie stężenia nie zagrażają zdrowiu.

FlamingoImages/iStock

Jak działa dihydroksyaceton w samoopalaczach?

DHA w produktach brązujących pełni jedną z najistotniejszych ról: stanowi substancję samoopalającą. W reakcji cząsteczek dihydroksyacetonu z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka brązowi skórę. Po powstaniu barwnika, wydziela bardzo specyficzny zapach, który z pewnością kojarzycie. Pojawia się po zastosowaniu większości produktów o właściwościach brązujących. Intensywność zapachu zależna jest od indywidualnych predyspozycji, a firmy produkujące kosmetyki do opalania starają się ukryć tę niezbyt przyjemną woń różnymi kompozycjami zapachowymi.

Znajduje się on we wszystkich drogeryjnych preparatach o różnych konsystencjach:

  • balsamach,
  • lotionach,
  • sprayach,
  • piankach,
  • chusteczkach.

Jest również obecny w produktach stosowanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, między innymi w kosmetykach do opalania natryskowego.

Dihydroksyaceton w ciąży i podczas karmienia piersią

Stosowanie samoopalaczy w ciąży uznane zostało za bezpieczne. Stężenie DHA w produktach zaczyna się już od 1%! W przypadku osób, u których ciąża zwiększyła wrażliwość skóry oraz jej skłonność do podrażnień, warto sięgać po kosmetyki o niskiej zawartości dihydroksyacetonu.

W trakcie karmienia piersią należy zachować ostrożność, aby przyjmujące pokarm dziecko nie połknęło produktu zawierającego DHA. Natomiast podobnie, jak w przypadku ciąży, stosowanie samoopalaczy w okresie karmienia nie niesie za sobą ryzyka.

Dihydroksyaceton a alergia

Mimo uznania DHA za substancję bezpieczną, w przypadku skór wyjątkowo wrażliwych i alergicznych może być drażniąca. Warto wówczas zwrócić uwagę na skład produktów i sięgnąć po te, które mają niskie stężenie dihydroksyacetonu.

Dihydroksyaceton a działania niepożądane

Chociaż opalanie produktami brązującymi uważane jest za bezpieczniejsze niż wielogodzinna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, to stosowanie ich może mieć kilka wad. Są to między innymi:

Reklama
  • wystąpienie suchości skóry,
  • w wyniku zetknięcia ze skórą i zachodzenia reakcji pojawia się nieprzyjemny zapach,
  • źle zaaplikowany produkt daje nierównomierną opaleniznę, smugi i plamy,
  • produkty brązujące mogą uwydatniać mankamenty cery, takie jak plamy potrądzikowe czy przebarwienia skórne,
  • do jego aplikacji najlepiej używać rękawicy do samoopalacza, aby uniknąć plam na dłoniach.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane