Reklama

Naturalna pielęgnacja to mocny trend beauty. Wobec rosnącej świadomości konsumentów i silniejszego niż kiedykolwiek wcześniej zainteresowania zdrowym trybem życia możemy się spodziewać, że kosmetyki naturalne będą coraz modniejsze. Zanim jednak ulegniesz tej modzie, sprawdź, jak odróżnić naturalne produkty do pielęgnacji od tych zwykłych. Upewnij się też, że faktycznie możesz ich używać.

Reklama

Co to są kosmetyki naturalne?

Pierwszy raz formalnie określono, czym są kosmetyki naturalne około 19 lat temu. W 2000 roku Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy ustalił, że kosmetyk naturalny nie może w swoim składzie zawierać zanieczyszczeń i rodzaju związków chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na ludzki organizm, a jego receptura musi być oparta na składnikach pochodzenia naturalnego.Ponadto Komitet Zdrowia Publicznego Rady Europy określił, jakimi metodami mogą być pozyskiwane składniki kosmetyków naturalnych. I są to:
• tłoczenie,
• destylacja,
• ekstrakcja,
• filtracja,
• suszenie,
• techniki mikrobiologiczne oraz
• techniki enzymatyczne.Komitet dopuścił stosowanie w kosmetykach naturalnych rozpuszczalników naturalnych lub pochodzenia naturalnego (wody, alkoholu etylowego, gliceryny) oraz emolientów i emulgatorów otrzymanych z substancji naturalnych drogą hydrolizy, estryfikacji lub reestryfikacji (oleje roślinne, woski, lanolina).W kosmetykach naturalnych można używać tylko określonych naturalnych substancji zapachowych (zgodnych z normami International Organization for Standardization). Nie można za to nadawać im zapachu za pomocą syntetycznych olejków eterycznych, substancji modyfikowanych chemicznie oraz syntetyczne reprodukowanych naturalnych zapachów. W kosmetykach naturalnych nie powinno także być drażniących skórę konserwantów (np. phenoxyetanolu).

Jak odróżnić kosmetyki naturalne od zwykłych kosmetyków?

Żeby odróżnić kosmetyk naturalny od nienaturalnego musimy najpierw... z uwagą przyjrzeć się jego opakowaniu. Przede wszystkim szukajmy na nim symboli potwierdzających przyznanie certyfikatu COSMOS (COSMetic Organic Standard) albo NaTrue.Ten pierwszy otrzymują kosmetyki, które w 95 procentach składają się z naturalnych składników. Natomiast certyfikat NaTrue dostają kosmetyki wyprodukowane z surowców naturalnych, tożsamych z naturalnymi lub niemal naturalnych oraz wody.Następnie warto wczytać się w skład kosmetyku naturalnego, którego zakup rozważamy. Szukajmy w nim:

  • naturalnych olejów i wosków (np. oleju z awokado, oleju jojoba, wosku pszczelego, skwalanu),
  • hydrolatów roślinnych (np. aloeosowego, różanego, lipowego),
  • olejków eterycznych (np. eukaliptusowego),
  • bezpiecznych konserwantów (np. kwas sorbowego, alkoholu benzylowego, kwasu salicylowego),
  • naturalnych filtrów UV (np. tlenku cynku).

Musimy jednak liczyć się z tym, że widoczne w INCI nazwy niczego nam nie gwarantują, bo są składniki, które mogą być zarówno pochodzenia naturalnego, jak i wytwarzane syntetycznie.

Czy kosmetyki naturalne są dla każdego?

Zazwyczaj kosmetyki naturalne zwykle poleca się alergikom i wrażliwcom. I to jest błąd! Bo naturalne składniki takie jak lanolina czy olejki eteryczne także mogą uczulać lub podrażniać skórę. Za to niektóre naturalne oleje wykorzystywane do produkcji kremów (np. olej kokosowy) nie przysłużą się cerze tłustej i trądzikowej. Mogą ją one bowiem zapychać i powodować powstawanie nowych wykwitów. A kto powinien korzystać z kosmetyków naturalnych? Naturalną pielęgnację zalecamy zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży i tym karmiącym.

Reklama

Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama