Poprzedni artykuł: Ulubione kosmetyki redakcji - czerwiec 2016 Następny artykuł: Najlepsze maseczki do twarzy na lato z KWC

Skwalan - cenniejszy niż kwas hialuronowy?

Kiedy skóra twarzy zaczyna wyglądać jak papier ścierny, szukamy jakiegokolwiek ratunku. Szybko staramy się odwiedzić aptekę i drogerię, czasami wręcz kupując co popadanie. Sekret nawilżonej skóry tkwi jednak w tym, by nie czekać do momentu, aż konieczna będzie reakcja, ale zapobiegać odparowywaniu wody z powierzchni skóry.

Taką umiejętność zatrzymywania wody w skórze niewątpliwie posiada kwas hialuronowy – jeden z najczęstszych składników preparatów nawilżających. Na szczęście nie jest to jedyna substancja, która może nas uratować. Przed wami prawdopodobnie najbardziej niedoceniany składnik kosmetyków – skwalan, który wbrew pozorom jest czymś innym niż pozyskiwany z wątroby rekinów skwalen.

Czytaj też: 5 najczęstszych błędów podczas aplikacji samoopalacza

Czym różni się skwalan od skwalenu? Otóż skwalen jest przeciwutleniaczem naturalnie występującym w naszej skórze. Wykazuje on zdolność do zapobiegania zmarszczkom powstającym wskutek działania wolnych rodników. Niestety, jego ilość w skórze maleje wraz z upływem czasu. Jako że jest on też składnikiem warstwy lipidowej skóry, w przeszłości zainteresowała się nim branża kosmetyczna. Przed kilkoma dekadami substancję pozyskiwano z wątroby rekinów. Dzisiaj ustępuje ona miejsca skwalanowi.

Skwalan to uwodorniona forma skwalenu, ulegającego rozkładowi pod wpływem tlenu i promieniowania słonecznego. „Pierwowzór” jest więc na tyle niestabilny, że w kosmetykach stosuje się obecnie stabilniejszy skwalan, pozyskiwany najczęściej z oliwy z oliwek. Substancje są do siebie podobne, mają jednak nieco inną budowę chemiczną.

Ich działanie pozostaje na szczęście takie samo. Skwalan nie bez powodu traktuje się jako alternatywę dla kwasu hialuronowego, wypromowanego jako najskuteczniejsza w nawilżaniu skóry substancja.

Co sprawia, że skwalan może stać się gwiazdą w dziedzinie nawilżania skóry? Jest to substancja utrzymująca wilgoć w skórze, a przy tym naturalny składnik ludzkiego sebum. Stosując kosmetyki z jego zawartością, możemy skutecznie poradzić sobie z suchą i popękaną skórą, a na dodatek zniwelować szorstkość naskórka. Co więcej, wykazuje on właściwości antybakteryjne. Niestety, nie wszyscy mogą z produktów kosmetycznych ze skwalanem korzystać.

O ile w pielęgnacji skóry suchej i normalnej skwalan jest jak najbardziej wskazany, o tyle właścicielki skóry tłustej i kobiety zmagające się z trądzikiem muszą już go unikać. Niestety jest to substancja komedogenna, a więc może powodować zapychanie się porów i powstawanie zaskórników, a w efekcie – zaostrzać zmiany trądzikowe. Zdecydowanie poleca się ją za to w pielęgnacji skóry dojrzałej, której przywraca blask i odpowiedni poziom nawilżenia.

Co więc powinnyśmy pamiętać o skwalanie? Jeśli natkniemy się na niego w składzie kosmetyku, miejmy świadomość, że jest to przede wszystkim substancja wzmacniająca i odbudowującą naturalną barierę lipidową skóry. W przypadku przesuszeniu skóry na wiór będzie niezawodna.

Polecane przez Wizażanki kosmetyki ze skwalanem znajdziecie w galerii poniżej

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 stycznia 2019, 23:29

Zobacz także

Nasze propozycje