Reklama

Suche pięty to nie tylko problem estetyczny. Jeśli nie wprowadzicie odpowiedniej pielęgnacji, pozornie nieszkodliwe przesuszenie skóry może zamienić się w bolesne pękanie, które w konsekwencji może nawet doprowadzić do powstania ranek. Dlatego konieczne jest systematyczne nakładanie zmiękczających kremów oraz usuwanie zrogowaciałego naskórka.

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego pięty są suche?
  2. Kremy i maści na suche pięty
  3. Domowe sposoby na suche pięty

Dlaczego pięty są suche?

Specyficzna budowa skóry pięt sprawia, że wymagają one specjalnej pielęgnacji. Jest ona o wiele grubsza niż skóra pokrywająca inne partie ciała i szybciej narasta na niej zrogowaciały naskórek. Co jednak najważniejsze, podeszwy stóp pozbawione są gruczołów łojowych, a to właśnie wydzielane przez nie sebum natłuszcza i zapobiega utracie nawilżenia.

O pięty należy więc dbać ze szczególną uwagą, tymczasem najczęściej bywa dokładnie na odwrót i całkowicie o nich zapominamy. Problem suchych i popękanych pięt może nasilać się również pod wpływem wielu innych czynników, takich jak:

  • noszenie niewłaściwego obuwia – zbyt ciasnego, nieprzewiewnego, obcierającego pięty;
  • praca wymagająca wielu godzin stania;
  • nadwaga i otyłość – powodują, że wzrasta ciężar nacisku na stopy i pięty;
  • ciąża i związane z nią wahania hormonalne oraz wzrost masy ciała;
  • niedobór w diecie witamin A i B5;
  • niedoczynność tarczycy;
  • cukrzyca;
  • choroby skóry takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (AZS).

Kremy i maści na suche pięty

Podstawa w pielęgnacji twardych pięt to systematyczne stosowanie kremu do stóp. W składzie dobrego kremu na suche pięty powinny znaleźć się substancje zarówno o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i regenerującym, jak i takie, które mają właściwości zmiękczające i złuszczające. Jeśli macie skłonność do grzybicy stóp, szukajcie również składników przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych.

Substancje, które są szczególnie pomocne w przypadku suchych i pękających pięt, to:

  • mocznik – nawilża, zmiękcza, a w wyższych stężeniach (30%) również delikatnie złuszcza skórę;
  • oleje roślinne, np. masło shea, olej z kiełków pszenicy, olej z awokado – uzupełniają braki w powłoce lipidowej i ograniczają TEWL (transepidermalna utrata wilgoci), dzięki czemu skóra staje się miękka i nawilżona;
  • woski, np. wosk pszczeli – podobnie jak oleje natłuszczają, regenerują, zmiękczają i powlekają skórę pięty lipidową powłoczką;
  • kwasy, np. kwas mlekowy, kwas salicylowy – nawilżają, zmiękczają i złuszczają naskórek;
  • alantoinę – zmiękcza, nawilża, wygładza, łagodzi podrażnienia;
  • olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Zobacz także: Krem do stóp z mocznikiem - 7 produktów z KWC najlepiej ocenianych przez Wizażanki

Kosmetyków na suche pięty szukajcie również w aptekach. Większość drogeryjnych kremów do stóp zawiera mocznik w stężeniu 10-15%, natomiast w aptece kupicie maści z mocznikiem o stężeniu nawet 30%. Do wyboru macie również innego rodzaju maści, które uporają się z problematyczną skórą pięt, takie jak maść propolisowa czy maść z witaminą A.

Kondycję suchych pięt świetnie poprawiają skarpetki złuszczające, które kupicie w drogerii lub aptece i posłużą wam do wykonania zabiegu w domu. Są one nasączone substancjami nawilżającymi i złuszczającymi. Pamiętajcie o stosowaniu się do zaleceń producenta, żeby uniknąć podrażnienia skóry.

dragana991

Domowe sposoby na suche pięty

Problemu skutecznie pomogą pozbyć się również domowe sposoby na suche i popękane pięty. Ich celem jest nie tylko nawilżenie i natłuszczenie skóry stóp, ale też usunięcie wysuszonego, zrogowaciałego naskórka. Pamiętajcie jednak, że równocześnie zbyt częste złuszczanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i nasilać proces rogowacenia.

Domowe zabiegi, które pozwolą wam zadbać o pięty, to:

  • kąpiel dla stóp ziołowa – do jej przygotowania użyjcie ziół, które mają właściwości regenerujące, nawilżające, łagodzące i przeciwbakteryjne, takich jak nagietek, rumianek, szałwia; wystarczy wykonać napar i moczyć w nim stopy przez ok. 20 minut.
  • kąpiel dla stóp z siemieniem lnianym – siemię lniane ma zbawienne działanie na suchą, podrażnioną skórę dzięki zawartości substancji śluzowych, które ją powlekają, koją i regenerują; 2-3 łyżki nasion lnu nasypcie do garnka, zalejcie ok. 1 litrem wody, gotujcie na małym ogniu, aż wydzieli się śluz; przelejcie miksturę do miski i moczcie w niej nogi przez ok. 20 minut.
  • kąpiel dla stóp z solą – nie chodzi jednak o sól kuchenną, lecz o sole lecznicze, które mają właściwości pielęgnacyjne; możecie użyć np. soli z Morza Martwego, ale równie dobrze sprawdzą się gotowe sole do kąpieli stóp, które zwykle wzbogacone są dodatkowo o ekstrakty roślinne.
  • olejowanie stóp – oleje roślinne sprawdzą się do zabiegu olejowania nie tylko włosów czy dłoni, ale też stóp; wybrany olej, np. olej arganowy, wmasujcie w skórę stóp lub w same pięty, załóżcie bawełniane, „oddychające” skarpetki i taki kompres pozostawcie nawet na całą noc.
  • peeling sodą oczyszczoną soda – soda oczyszczona na suche pięty to ciekawy i bardzo skuteczny domowy sposób, który pomaga zmiękczyć naskórek; wymieszajcie 2-3 łyżki sody z niewielką ilością wody, żeby powstała gęsta papka i wmasujcie ją w pięty, pozostawcie na kilka minut, a następnie spłuczcie wodą; zabieg możecie powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Pamiętajcie o zachowaniu prawidłowej kolejności domowych zabiegów. Najpierw warto wykonać zmiękczającą kąpiel, najlepiej połączoną ze złuszczeniem naskórka za pomocą tarki lub pumeksu, a następnie olejowanie. Jeśli nie planujecie olejować stóp, po kąpieli po prostu wmasujcie w pięty wybrany krem.

Reklama

Jeśli pięty są bardzo suche, twarde i zrogowaciałe, a przede wszystkim jeśli widoczne są na nich pęknięcia i ranki, być może niezbędna będzie pomoc podologa, który wykona pedicure leczniczy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane