Mocznik w kosmetykach jest stosowany od dziesięcioleci, należy do najlepiej przebadanych składników aktywnych. Wchodzi w skład NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę, który pełni ważną rolę w funkcjonowaniu skóry. Urea ma różne działanie w zależności od zastosowanego w kosmetyku stężenia, może działać typowo nawilżająco, ale także złuszczająco i antybakteryjnie. Zawsze jednak po zastosowaniu mocznika skóra jest gładka, miękka i dobrze przyjmuje inne składniki pielęgnacyjne.

Reklama

Spis treści:

  1. Mocznik – co to jest?
  2. Mocznik – zastosowanie w kosmetyce
  3. Krem z mocznikiem – najlepsze kosmetyki z urea w składzie
  4. Jaki mocznik do pięt wybrać?
  5. Jak dodać mocznik do kremu?
  6. Lactic acid – czyli idealne uzupełnienie urea w kosmetyce
  7. Mocznik w kosmetyce – przeciwwskazania

Mocznik – co to jest?

Mocznik w kosmetykach widnieje w składzie INCI jako urea. Należy do grupy humektantów, czyli składników utrzymujących i przechowujących wodę w naskórku. Jest w stanie przenikać przez warstwę rogową naskórka, zmiękcza ją – dlatego wspomaga działanie innych substancji aktywnych.

Mocznik – zastosowanie w kosmetyce

Urea w kosmetykach ma dość szerokie spektrum działania, ale zależy ono w głównej mierze od stężenia. Mocznik wykorzystywany jest głównie w kremach i balsamach do skóry suchej, przesuszonej, atopowej, a w wyższych stężeniach np. do zrogowaciałych pięt lub łokci.

Mocznik - właściwości w różnym stężeniu

W stężeniach 3%-10% mocznik działa zmiękczająco, wygładzająco i nawilżająco. Kosmetyki z wyższym stężeniem urea, 10%-50% mają właściwości złuszczające i zmiękczające – im większa ilość mocznika w produkcie, tym silniejsze złuszczanie.

Zobacz także

Mocznik - działanie w kosmetykach

  • nawilża - pochłania wilgoć i wiąże wodę w skórze,
  • zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka – umożliwia głębsze przenikanie innych substancji aktywnych,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry – stymuluje produkcje ochronnych lipidów peptydów,
  • złuszcza – usuwa nadmiar zrogowaciałej skóry,
  • ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne – przyspiesza gojenie ran i łagodzi swędzenie.

Zobacz także: Maści z mocznikiem – TOP 3 kosmetyków zmiękczających skórę

Krem z mocznikiem – najlepsze kosmetyki z urea w składzie

Urea rozpuszcza się w wodzie, najczęściej jest więc składnikiem balsamów i kremów o lekkiej konsystencji. Jedynie najwyższe stężenia, powyżej 30% występują w postaci gęstych maści z mocznikiem. Zebrałyśmy dla was zestawienie najciekawszych kosmetyków z mocznikiem do ciała i twarzy.

Eucerin Urea Krem do twarzy z 5% mocznika

Rozpoczyna zestawienie, ponieważ jest to produkt wybierany nie tylko przez Wizażanki, ale także polecany przez dermatologów. Krem do twarzy z 5% mocznika Eucerin Urea doskonale nawilża i regeneruje skórę, odżywia, ale nie przetłuszcza cery. Świetny po zabiegach z kwasami, zimą lub dla osób o bardzo suchej skórze. Nie podrażnia, więc mogą go stosować nawet osoby o wrażliwej cerze lub z trądzikiem.

W końcu trafiłam na krem który doskonale nawilża i nie podrażnia mojej cery. nie pozostawia też żadnego tłustego filmu. Czuje że skóra jest /napita/ :) dotychczas wszystkie kremy, od tych droższych do kremu Bambino, powodowały albo pieczenie, a potem suche skorki albo wysyp krostek na czole, a ten jest idealny i cena też do przeżycia

– pisze o nim olenka_089

mat. prasowe

Iso Urea Mleczko nawilżająco-wygładzające La Roche Posay

Ten balsam z mocznikiem głęboko nawilża i wygładza skórę na całym ciele. Reguluje proces rogowacenia nskórka, dzięki czemu znika „rybia łuska”, przesuszone miejsca i uporczywe krostki na ramionach i dekolcie. Mleczko nawilżająco-łagodzące Iso Urea ma działanie łagodzące, wspomaga naturalny płaszcz ochronny skóry i szybko się wchłania. Wizażanki potwierdzają też, że zapobiega wrastaniu włosków.

To działa! Tak po prostu. Czytasz obietnicę producenta, kupujesz, cieszysz się z dotrzymanego słowa. Proste. (…)

– mówi flow blow

mat. prasowe

Krem z mocznikiem do twarzy Ziaja Med. Kuracja Ultranawilżająca Mocznik 3%

Dobry krem z mocznikiem nie musi być drogi – Emulsja do twarzy na dzień i noc Mocznik 3% Ziaja udowadnia, że za kilkanaście złotych możemy mieć świetnie nawilżający, odżywczy krem do skóry suchej. Ziaja odbudowuje skórę, nie obciąża, nie podrażnia, działa jak łagodzący kompres. Za tą cenę można bez żalu użyć go hojną ręką także na szyję i dekolt.

Najskuteczniejszy krem do twarzy, który dotychczas miałam. Super nawilża moją wymagającą skórę, a przy tym nie jest tłusty więc szybko się wchłania. Świetnie sprawdzi się na dzień

– potwierdza Wiktoriasza

mat. prasowe

Serum Urea – Tołpa Hydrativ

Głęboko nawilżające serum-booster Tołpa Hydrativ zawiera pochodną mocznika, ekstrakt z torfu, kwas hialuronowy i glicerynę. Taki koktajl zapewnia silne działanie nawadniające, serum łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację naskórka, Utrzymuje tez właściwy poziom pH i umożliwia głębsze przenikanie pozostałej pielęgnacji – dlatego świetnie sprawdzi się pod krem lub serum z silnymi składnikami aktywnymi.

Każdy powinien przetestować Jak dla mnie to jest najlepsze serum jakie do tej pory stosowałam. A było tego naprawdę sporo i niejedno wylądowało w koszu w połowie opakowania. Obecnie mam już 3 buteleczkę. Również mój mężczyzna się do niego przekonał :D (…)

– podsumowuje serum ania003q

mat. prasowe

Urea maść – Cremobaza 30% Farmapol

Formalnie krem, ale Wizażanki potwierdzają, że konsystencja Cremobazy 30% to zdecydowanie bardziej maść. Stworzona dla skóry zrogowaciałej, pękającej i przesuszonej Cremobaza przywraca odpowiedni poziom nawilżenia i zmiękcza skórę. Pozostawia też film chroniący przed czynnikami zewnętrznymi, łagodzi podrażnienia i nadaje skórze elastyczność. Jest świetna do suchych dłoni, łokci i pękających pięt.

– pisze kasiagola

mat. prasowe

Zobacz także: Krem z mocznikiem - kto powinien go stosować?

Jaki mocznik do pięt wybrać?

Preparaty z mocznikiem to klasyczny wybór na przesuszone, zrogowaciałe pięty. Dostępnych jest kilka poziomów stężeń urea w kosmetykach do pięt i wybór właściwego zależy od zaawansowania problemu. Jeśli masz suche stopu bez większych problemów, wybierz krem z 10-15% mocznika. W przypadku pięt silnie zrogowaciałych, pękających, trudnych w pielęgnacji, możesz zdecydować się na 30%-50% - wyższe stężenia warto jednak omówić najpierw z podologiem. Niektóre firmy proponuję całą gamę produktów z urea, łatwo więc znaleźć krem dla siebie – zobacz np. Ziołolek Linourea

Zobacz także: Kremy do rąk z mocznikiem - jak działają i jaki wybrać? [Ranking]

Jak dodać mocznik do kremu?

Mocznik jest rozpuszczalny w wodzie, więc teoretycznie można by rozpuścić urea np. w hydrolacie i dodać do już posiadanego kremu. Jest to jednak o tyle niebezpieczne, że nie jesteśmy w stanie kontrolować stężenia mocznika, zmieniamy też oryginalne proporcje kremu, co może być problemem np. w konserwacji – taki krem ulegnie zepsuciu znacznie szybciej. Jeśli własnoręcznie robisz kremy od zera, rozpuść kryształki mocznika w wodzie, ale nie podgrzewaj roztworu, i do powstałej bazy „wkręcaj” pozostałe składniki.

Lactic acid – czyli idealne uzupełnienie urea w kosmetyce

Najpopularniejszym partnerem mocznika w kosmetykach jest kwas mlekowy, który wspomaga działanie złuszczające i przenikanie składników aktywnych wgłęb skóry. W dużych stężeniach oba składniki są stosowane w preparatach do stóp, w celu usunięcia uporczywych zgrubień i wspomagania leczenia grzybicy. Kwas mlekowy i mocznik pojawiają się także razem w kosmetykach do twarzy, zwłaszcza kierowanych do cery tłustej i mieszanej.

Mocznik w kosmetyce – przeciwwskazania

Kosmetyków z mocznikiem nie powinny oczywiście stosować osoby uczulone lub nadwrażliwe na ten składnik. Nie nakładamy też preparatów z urea, szczególnie w wyższych stężeniach, na miejsca silnie podrażnione lub z otwartymi rankami.

Reklama

Kosmetyki z doskonałym, sprawdzonym składem, kupisz teraz jeszcze taniej, wykorzystując w The Body Shop kod rabatowy z tej strony.

Reklama
Reklama
Reklama