Swędząca skóra głowy - przyczyny i jak leczyć? Domowe sposoby na świąd skóry
Na swędzenie skóry głowy cierpi 75% ludzi. Jego przyczyną najczęściej jest łupież, który powoduje podrażnienia i dyskomfort. Sprawdź, jak się pożegnać ze świądem skóry.

- Katarzyna Dobrzyńska
Swędząca skóra głowy to problem, który dotyka wielu osób. Jego przyczyn może być wiele - od złej diety aż po choroby skórne. Podrażniona skóra głowy, próbując pozbyć się czynnika drażniącego, zaczyna złuszczać naskórek – stąd właśnie uczucie swędzenia. Chociaż łupieżu możemy się pozbyć odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów, to nie należy lekceważyć takich objawów. Świąd może być też objawem innych chorób.
Zobacz także: Opalona skóra głowy - niebezpieczny i bolesny problem. Wiemy, jak ją ochronić
Swędząca skóra głowy - przyczyny
- Niewłaściwa pielęgnacja
Swędzenie i nadmierne złuszczanie mogą być spowodowane myciem głowy w zbyt wysokiej temperaturze wody lub zbyt twardej. Produkty do stylizacji i koloryzacji również mogą podrażniać skórę głowy podobnie jak szampony i odżywki zawierające parabeny, SLS-y i inne mocne detergenty. Kolejnym grzechem jest niedokładne wypłukiwanie kosmetyków z naszych włosów. Raz w tygodniu powinniśmy wykonać peeling skóry głowy oraz użyć oczyszczającego szamponu.
- Zapalenie mieszków włosowych
Zapaleniu mieszków włosowych oprócz świądu i łupieżu towarzyszą również ropne krosty na skórze głowy. Tę chorobę powodują bakterie, dla których pożywką jest łojowe sebum wydobywające się z gruczołów. Ta przypadłość dotyka najczęściej mężczyzn i może występować również na torsie, twarzy, plecach czy miejscach intymnych. Pamiętajmy, że takich dolegliwości nie możemy bagatelizować i natychmiast powinniśmy się udać do dermatologa, który zastosuje leczenie farmakologiczne.
- Drożdżaki i grzybica skóry głowy
Uporczywy świąd i łupież mogą powodować drożdżaki. Obecność drożdzaków poznamy również po łojotoku i zaczerwienionej skórze głowy. Poważniejszym problemem może być grzybica. Charakteryzuje się tym, że głowa swędzi nas tylko w jednym konkretnym miejscu, w którym została zainfekowana. W takim przypadku również niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty i zacząć leczenie. W innym razie grzybica może prowadzić nawet do wyłysienia.
- Niedoczynność tarczycy
Swędzeniu spowodowanemu chorobami tarczycy towarzyszy również przesuszenie całego ciała, nadmierne wypadanie włosów i problemy z utrzymaniem wagi ciała.
Innymi przyczynami może być atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy wszawica.

Zobacz także: Piegi to teraz najgorętszy trend! Przenoszą się ze skóry na... włosy!
Domowe sposoby na swędzenie skóry
Z poważniejszymi problemami skóry głowy nie poradzimy sobie za pomocą kosmetyków z domowej apteczki. Pamiętajmy, że wszystkie takie zmiany powinniśmy konsultować z dermatologiem, jednak kiedy mamy potwierdzenie, że to tylko przesuszenie skóry głowy, to spokojnie poradzimy sobie z nim domowymi sposobami.
Olejek z drzewa herbacianego - jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne z pewnością przyniosą ukojenie dla naszej skóry głowy. Jeśli nałożymy go bezpośrednio na skórę głowy, wniknie w mieszki włosowe i je oczyści. Możemy również stworzyć domową maseczkę z olejku herbacianego i oleju roślinnego, co nie tylko oczyści, ale również odżywi nasze włosy.
Sok z cytryny - oczyści skórę głowy z sebum, a w dodatku zawsze mamy go pod ręką. Pamiętajmy jednak, że najlepiej łączyć go z innymi produktami. Polecamy maseczkę z 3 łyżeczkami jogurtu naturalnego. Wystarczy nałożyć na 10-15 minut, a następnie spłukać i umyć włosy.
Aloes - to kolejny naturalny sposób. Nie tylko łagodzi podrażnienia i nawilży, ale również doda naszym kosmykom blasku.
Olejek z kamfory - znieczuli i przyniesie kojący chłód. Wystarczy wmasować kilak kropel, a po 20 minutach umyć skórę głowy.
W walce ze swędzeniem skóry głowy powinniśmy zaopatrzyć się również w szampony pozbawione SLS-ów.