Reklama

Szczotkowanie ciała na sucho usuwa martwy naskórek, pobudza krążenie krwi i limfy, oczyszcza pory skóry, dotlenia i odżywia jej komórki. Masować możecie całe ciało, zarówno nogi, pośladki, jak i brzuch, dekolt, plecy, ramiona. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniego kierunku: w stronę serca. Po masażu na sucho rozprowadźcie na skórze balsam lub olejek, który dzięki złuszczeniu naskórka i pobudzeniu krążenia zadziała jeszcze efektywniej.

Reklama

Spis treści:

  1. Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho?
  2. Co daje szczotkowanie na sucho? Efekty
  3. Jaką szczotkę do ciała wybrać?
  4. Jak dbać o szczotkę do masażu na sucho?
  5. Jak szczotkować ciało na sucho?
  6. Jak często wykonywać masaż ciała na sucho?
  7. Pielęgnacja skóry po szczotkowaniu na sucho
  8. Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho

Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho?

Szczotkowanie na sucho to bardzo prosty i szybki w wykonaniu zabieg, który z łatwością przeprowadzicie samodzielnie. Polega na masowaniu ciała specjalną szczotką, ale – co kluczowe – bez uprzedniego nałożenia na skórę olejku czy innego kosmetyku. Nie jest to nowość, choć od kilku lat zauważyć można zdecydowany wzrost popularności takiego masażu na sucho. Z dobrodziejstw szczotkowania korzystały mieszkanki Dalekiego Wschodu już setki lat temu!

Co daje szczotkowanie na sucho? Efekty

Szczotkowanie ciała na sucho to połączenie masażu i peelingu, łączy więc w sobie zalety obu tych zabiegów. Wynikające z niego korzyści to przede wszystkim:

  • usunięcie martwego naskórka – szczotka doskonale radzi sobie ze zrogowaciałym naskórkiem, z tego też powodu szczotkowanie to świetny sposób na wrastające włoski po goleniu i depilacji, które nie mogą przebić się przez warstwę suchego i martwego naskórka;
  • poprawa przepływu krwi i limfy – dzięki temu szczotkowanie wspomaga dotlenienie i odżywienie komórek skóry, poprawia jej koloryt, znika szary, ziemisty kolor, pozwala też na zmniejszenie obrzęków limfatycznych i zastojów;
  • ujędrnienie i wygładzenie skóry – szczotkowanie jest bardzo skuteczne w przypadku cellulitu, a nawet rozstępów;
  • pomoc w oczyszczaniu i usuwaniu toksyn z organizmu;
  • relaks i rozluźnienie po ciężkim dniu albo dodanie energii z samego rana.

Pozytywne efekty są bezdyskusyjne, a potwierdzają je Wizażanki, opisując swoje wrażenia na forum w wątku poświęconym szczotkowaniu.

Ja szczotkuję codziennie nogi i pośladki od 2 tyg. i weszło mi to po prostu w nawyk. Po szczotkowaniu wcieram balsam antycellulitowy i wgniatam go jeszcze masażerem rolką. Uwielbiam to i rzeczywiście daje efekty. Zwłaszcza jeśli dorzucimy zdrowa dietę i ruch. Ale samo szczotkowanie i wybalsamowanie pięknie ujędrnia i wygładza skórę

– pisze Wizażanka ateris

Efekty szczotkowania cellulitu czy rozstępów zauważalne są już po ok. 3-4 tygodniach systematycznego masażu, a czasem nawet szybciej. Na poniższym zdjęciu widoczne są rezultaty masażu na sucho brzucha już po jednym tygodniu. Skóra jest bardziej jędrna, a obecne na niej nierówności zmniejszone.

Jaką szczotkę do ciała wybrać?

Wybierając szczotkę do ciała, musicie zwrócić uwagę na to, z jakiego włosia została ona wykonana. Odradzamy sięganie po włosie syntetyczne. Jako pierwszą szczotkę najlepiej wybrać tę o włosiu roślinnym, na przykład z agawy (tampico). Taka szczotka będzie najdelikatniejsza dla skóry. Szczotka z włosiem pochodzenia zwierzęcego (najczęściej jest to włosie z dzika lub końskie) będzie twardsza, w efekcie masaż nią będzie intensywniejszy.

Nie bez znaczenia jest także długość włosia – im krótsze, tym mocniejszy masaż. Na początek warto najlepiej wybrać takie o długości około 2-3 cm. Warto kupić szczotkę, która wyposażona jest w pasek podtrzymujący dłoń, który zapewni wam pewniejszy chwyt podczas masażu. Jeśli planujecie szczotkować na sucho również plecy, niezbędna będzie szczotka z długą rączką. W sklepach znajdziecie również takie, do których rączkę można dopinać lub odpinać w zależności od potrzeb.

Zobacz także: Szczotki do masażu na sucho z Rossmanna ujędrnią skórę i wspomogą walkę z cellulitem. Hity z KWC

Jak dbać o szczotkę do masażu na sucho?

Szczotkę do szczotkowania ciała należy regularnie myć. Jest to bardzo ważne dla zachowania higieny całego zabiegu. Pamiętajcie, że na szczotce gromadzą się obecne na skórze zanieczyszczenia, a przede wszystkim – martwy, złuszczony naskórek.

Raz w tygodniu taką szczotkę na cellulit umyjcie z użyciem letniej wody i delikatnego płynu, np. łagodnego żelu pod prysznic. Pozostawcie do wyschnięcia, ale nie w łazience, gdzie wysoka wilgotność sprzyja namnażaniu grzybów. Dobrym miejscem nie będzie też kaloryfer, ponieważ wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia zarówno włosia, jak i drewnianej rączki. Najlepiej szczotkę umieścić po prostu w pokoju na półce, najlepiej na bawełnianej szmatce, która będzie wchłaniać spływającą wodę.

Sprzeczne są informacje dotyczące tego, czy szczotkę po szczotkowaniu należy pozostawić do schnięcia włosiem do dołu czy włosiem do góry. Radzimy jednak kłaść ją tak, żeby włosie było ułożone ku górze, żeby uniknąć jego odkształcenia.

Jak szczotkować ciało na sucho?

Masaż szczotką na sucho najlepiej wykonywać przed kąpielą lub prysznicem. Wprawdzie odwrotna kolejność nie będzie dużym błędem, jednak – jak wskazuje nazwa – zabieg powinien być przeprowadzony na całkowicie suchej skórze. Po kąpieli czy prysznicu mimo wszystko będzie ona lekko wilgotna i rozpulchniona.

Pamiętajcie, że szczotkowanie ciała nie może być bolesne! To nie jest tak, że im mocniej będziecie dociskać szczotkę, tym efekty szybciej się pojawią. Masaż ma być odczuwalny, ale nie może sprawiać dużego dyskomfortu ani podrażniać skóry. Skóra może być zaróżowiona, ale w żadnym razie nie powinna być „zdarta” czy poraniona.

Zwróćcie uwagę na sposób wykonywania ruchów. Powinny być one omiatające, a nie równoległe i posuwiste. Szczotkę przyłóżcie tak, żeby tworzyła z ciałem kąt mniej więcej 45 stopni, a następnie przesuwajcie nią tak, jakbyście zamiatały skórę.

  1. Zacznijcie od nóg. Masujcie je ku górze, a więc od stóp ku kolanom. Kolana szczotkujcie kolistym ruchem. Następnie możecie przejść do ud i pośladków. Uda również należy masować ku górze, a więc od kolan ku pachwinom, z kolei w przypadku pośladków sprawdzą się ruchy koliste. Jeśli to właśnie na udach i pośladkach obecny jest cellulit, warto tym partiom poświęcić więcej uwagi.
  2. Po szczotkowaniu nóg skupcie się na rękach. Zachowujcie kierunek od dłoni ku barkom.
  3. Teraz pora na brzuch. Okolice pępka i dolną partię najlepiej masować kolistym ruchem, natomiast górną część brzucha szczotkujcie w stronę biustu.
  4. Również sam biust warto szczotkować na sucho, zwłaszcza jeśli skóra jest pozbawiona jędrności i widoczne są na niej rozstępy. W tym przypadku jednak wskazanie o delikatności jest szczególnie istotne. W żadnym razie nie szczotkujcie brodawek!
  5. Z pewnością pamiętacie zasadę, żeby podczas nakładania kremu na dekolt robić to od biustu do szyi. W przypadku szczotkowania wygląda to inaczej, bo tu najważniejsze jest zachowanie kierunku ku sercu. Przesuwajcie więc szczotkę od obojczyków w stronę biustu.

Jak często wykonywać masaż ciała na sucho?

W przypadku szczotkowania ciała na sucho najważniejsza jest systematyczność. Postarajcie się więc poświęcić na masaż kilka minut codziennie albo przynajmniej co drugi dzień. Nie jest tak, że im zabieg dłuższy, tym będzie skuteczniejszy. Lepiej więc szczotkować częściej, ale krócej, niż przystąpić do masażu raz w tygodniu, przeznaczając na niego 30 minut.

Częstotliwość wykonywania zabiegu dostosujcie też do własnych potrzeb i odczuć. Początkowo zabieg może powodować lekki dyskomfort, który z każdym kolejnym masażem będzie się zmniejszał. Możecie więc zacząć np. od szczotkowania co 2-3 dni, aż dojdziecie stopniowo do codziennego zabiegu.

Pielęgnacja skóry po szczotkowaniu na sucho

Po szczotkowaniu na sucho jest dobry moment na kąpiel lub prysznic. Żeby spotęgować efekty masażu, możecie kierować na skórę na przemian strumień ciepłej i zimnej wody. Taka kuracja również zadziała ujędrniająco i usprawni krążenie.

Po szczotkowaniu na sucho koniecznie nałóżcie balsam, mleczko bądź ulubiony olejek. Jeśli nie macie większych problemów ze skórą, wystarczy kosmetyk nawilżający. Jeśli natomiast zmagacie się z cellulitem czy rozstępami, wybierzcie produkt przeznaczony do konkretnego problemu skórnego. Balsamy antycellulitowe i kremy na rozstępy również wymagają systematyczności w stosowaniu, więc doskonałym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku łączenia szczotkowania z późniejszym rozprowadzaniem kosmetyku.

Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho

Choć masaż szczotką na sucho ma bez wątpienia mnóstwo zalet, to niestety nie zawsze jest wskazany. Nie należy wykonywać go w przypadku:

  • łuszczycy,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • jakichkolwiek świeżych ranek i podrażnień,
  • krostek i wyprysków (zwłaszcza przy trądziku),
  • świeżych blizn,
  • infekcji skórnych dowolnego pochodzenia (wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych),
  • żylaków i widocznych naczynek na nogach (jeśli jednak obecne są tylko na nogach, a planujecie szczotkować np. tylko brzuch, nie są one w tym przypadku przeciwwskazaniem).

Pieprzyki i znamiona nie wykluczają szczotkowania, ale trzeba zachować ostrożność. Podczas masażu radzimy je omijać. Jeśli jednak na wybranej partii skóry jest ich tak dużo, żeby omijanie każdego z osobna byłoby trudne, lepiej zrezygnować z zabiegu. Takie samo zalecenie dotyczy np. włókniaków.

Reklama

Dyskusyjną kwestią jest ciąża. Sama w sobie nie stanowi przeciwwskazania, jeśli przebiega prawidłowo. Na pewno nie należy szczotkować ciała, jeśli ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko poronienia. Zrezygnujcie też ze szczotkowania w trzecim trymestrze. Duży brzuszek utrudnia dotarcie np. do łydek, a jego masaż mógłby przyspieszyć poród. Dla pewności zawsze skonsultujcie plany pielęgnacyjne z ginekologiem lub położną.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane