Szczotkowanie na sucho polega na masowaniu całego ciała za pomocą specjalnej szczotki z włosiem. Zabieg wykonywany jest na suchej skórze i w ściśle określonych kierunkach i kolejności. W efekcie wsparte zostaje funkcjonowanie układu limfatycznego, którego naczynia i węzły zlokalizowane są na ciele w ustalonych miejscach. Dlaczego to takie ważne? To właśnie zaburzenia w krążeniu żylno-limfatycznym przyczyniają się m.in. do powstawania obrzęków i cellulitu.

Reklama

Spis treści:

  1. Szczotkowanie na sucho – jakich efektów możecie się spodziewać?
  2. Jak prawidłowo szczotkować na sucho?
  3. Szczotkowanie ciała na sucho – przed czy po myciu?
  4. Szczotkowanie na sucho na cellulit – efekty regularnego masażu
  5. Efekty szczotkowania na sucho brzucha
  6. Efekty szczotkowania na sucho na rozstępy
  7. Szczotkowanie twarzy na sucho
  8. Szczotka do szczotkowania na sucho – jaką wybrać?
  9. Szczotki do szczotkowania na sucho z Rossmanna i Hebe
  10. Szczotka do szczotkowania na sucho Lullalove – opinie
  11. Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania
  12. Szczotkowanie na sucho w ciąży

Szczotkowanie na sucho – jakich efektów możecie się spodziewać?

Szczotkowanie na sucho działa na organizm wielokierunkowo. Przede wszystkim złuszcza i usuwa martwy naskórek, sprawdza się więc w roli peelingu. Pobudza krążenie limfy i krwi, wspomagając detoksykację organizmu i pozbywając się nadmiaru nagromadzonej wody. Dotlenia komórki skóry i ułatwia wchłanianie składników odżywczych znajdujących się w nakładanych na nią kosmetykach. Masaż szczotką rozluźnia napięte mięśnie, przynosząc uczucie relaksu i odprężenia. Wszystko to sprawia, że szczotkowanie na sucho:

  • redukuje cellulit
  • likwiduje obrzęki limfatyczne
  • zmniejsza widoczność rozstępów
  • ujędrnia obwisłą skórę np. na brzuchu
  • poprawia jędrność biustu
  • zapobiega wrastaniu włosków po depilacji
  • wyrównuje koloryt skóry

Jak prawidłowo szczotkować na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho nie może mieć przypadkowego przebiegu. Żeby zabiegi były skuteczne i bezpieczne, musicie kierować się określonymi zasadami. Nacisk na skórę nie może być zbyt duży – zabieg powinien być odczuwalny, ale przyjemny, nie bolesny. Ruch szczotki powinien być omiatający. Nie masujcie skóry posuwistymi, równoległymi ruchami, lecz ustawcie szczotkę pod kątem mniej więcej 45 stopni i używajcie jej tak, jakbyście zamiatały miotełką.

Szczotkowanie na sucho najlepiej wykonywać codziennie – wtedy szybciej uzyskacie oczekiwane rezultaty. Nie musi to być czasochłonny zabieg, wystarczy dosłownie kilka, kilkanaście minut. Ważniejsza niż czas trwania jest systematyczność. Jednak w masażu szczotką na sucho najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej kolejności i kierunków szczotkowania – w stronę serca, od dołu ku górze (wyjątkiem jest dekolt).

Zobacz także
  1. Masaż rozpocznijcie od nóg. Masujcie skórę, kierując się od kostek ku kolanom. Po wymasowaniu łydek skupcie się na udach i pośladkach. Tutaj możecie nieco zwiększyć nacisk. Ruchy na pośladkach mogą być okrężne.
  2. Po szczotkowaniu nóg przychodzi pora na ręce. Kierujcie się od dłoni ku barkom.
  3. Na brzuchu skórę powyżej pępka masujcie w stronę serca, z kolei dolną część brzucha, wokół pępka – kolistymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara.
  4. Warto szczotkować okrężnymi ruchami również piersi, szczególnie jeśli są one pozbawione jędrności. Ale uwaga – omijajcie delikatne brodawki.
  5. Podczas szczotkowania dekoltu i szyi zwróćcie uwagę na kierunek. O ile podczas aplikacji kosmetyków zaleca się nakładanie ich ruchami ku górze, a więc od obojczyków ku podbródkowi, o tyle przy masażu szczotką najczęściej wskazany jest kierunek odwrotny. Kluczem jest tu rozmieszczenie naczyń limfatycznych i zasada mówiąca, żeby masować w stronę serca.

Szczotkowanie ciała na sucho – przed czy po myciu?

Często pojawia się dylemat, czy ciało szczotkować przed czy po kąpieli. Z jednej strony kąpiel czy prysznic już same w sobie pobudzają mikrokrążenie, więc masaż szczotką to działanie dodatkowo spotęguje. Z drugiej strony – nazwa zabiegu wskazuje, że powinien być wykonywany na całkowicie suchej skórze. Po myciu, nawet po dokładnym wytarciu ręcznikiem, skóra zwykle nie jest w 100% wysuszona, jest też rozpulchniona pod wpływem ciepła. Decyzja należy do was, choć zdecydowanie większą popularnością cieszy się masaż szczotką wykonywany przed myciem.

Szczotkowanie na sucho na cellulit – efekty regularnego masażu

Cellulit to jeden z tych kosmetycznych problemów, który najczęściej skłania do sięgnięcia po szczotkę do masażu na sucho. Nic dziwnego. Skuteczność szczotkowania cellulitu potwierdzają fanki tego zabiegu. O widocznych rezultatach piszą też na forum Wizażanki:

Mnie osobiście szczotki pomogły zwalczyć resztki cellulitu, bo żadne ćwiczenia nie pomagały. Jedyny minus to taki, że naprawdę trzeba robić to regularnie. Po dwóch tygodniach użytkowania miałam to tak wypracowane, jak codzienne mycie zębów

– opisuje efekty szczotkowania cellulitu magda0157

Systematyczne używanie szczotki na cellulit może przynieść naprawdę imponujące rezultaty. Ale oczywiście pod warunkiem, że taki masaż stanie się codzienną rutyną.

Efekty szczotkowania na sucho brzucha

Brzuch, obok pośladków i ud dotkniętych cellulitem, to kolejny najczęściej obierany „cel” szczotkowania na sucho, szczególnie przez kobiety, które zmagają się z obwisłą skórą. Taka wiotka skóra zwykle jest rezultatem ciąży bądź znacznej utraty wagi. Niestety, po utracie kilogramów skóra nie obkurcza się i tworzą się widoczne pomarszczenia i fałdki. Jak jednak pokazują wielbicielki szczotkowania na sucho, już po niecałych dwóch tygodniach można dostrzec pierwsze efekty!

Efekty szczotkowania na sucho na rozstępy

Wahania wagi, związane z ciążą czy odchudzaniem i efektem jo-jo, mogą wiązać się nie tylko z utratą jędrności skóry na brzuchu. Nierzadko uwidaczniają się na nich charakterystyczne linie, czyli rozstępy. Powstają na skutek silnego rozciągnięcia skóry, co prowadzi do uszkodzenia budujących ją włókien kolagenowo-elastynowych. Takie „tygrysie” paski często pokrywają też pośladki, a nawet piersi. Jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, również i z takim problemem pomoże rozprawić się systematyczne szczotkowanie na sucho.

Szczotkowanie twarzy na sucho

Wszelkie korzyści płynące z masażu szczotką na sucho dotyczą także twarzy. Szczotkowanie złuszcza martwy naskórek, doskonale oczyszcza pory, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Cera zyskuje jednolity koloryt, jest gładka i promienna. Ale pamiętajcie o tym, żeby masaż wykonywać delikatnie i wyłącznie z użyciem specjalnych małych szczoteczek do szczotkowania twarzy! Mają one miękkie włosie, które nie uszkodzi skóry. Zwróćcie też uwagę, żeby nie dociskać jej zbyt mocno i żeby wykonywać typowe omiatające ruchy. Szczotkowanie twarzy na sucho jest absolutnie niewskazane w przypadku:

  • cery wrażliwej i naczynkowej, zwłaszcza z widocznymi „pajączkami”
  • ropnych krostek i pryszczy
  • jakichkolwiek stanów zapalnych, podrażnień, ranek
  • infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych skóry

Wykonując masaż szczotką twarzy, uwzględniajcie zalecenia dotyczące kierunku i kolejności.

  1. Najpierw szczotkujcie szyję – od góry do dołu, a więc w kierunku serca.
  2. Następnie masujcie podbródek i policzki, kierując się od środka twarzy ku bokom.
  3. Czoło szczotkujcie w kierunku nawiązującym do przebiegu linii brwi, od środka czoła na boki.

Źródło filmu: YouTube/Bright Body

Szczotka do szczotkowania na sucho – jaką wybrać?

Na co zwrócić uwagę, kupując szczotkę do masażu na sucho? Przede wszystkim wybierajcie takie, które posiadają naturalne włosie – roślinne lub zwierzęce. Może być wykonane z włókna agawy, włosia dzika lub konia. Sprawdźcie też długość włosia. Im jest ono krótsze, tym masaż będzie mocniejszy, intensywniejszy. Na początek lepiej więc wybrać szczotkę z dłuższymi włóknami. Zwróćcie uwagę na to, czy wygodnie wam trzymać konkretną szczotkę. Może mieć ona długą rączkę – wtedy taką szczotką możecie wymasować też plecy. Większą popularnością cieszą się jednak szczotki okrągłe lub owalne, bez rączki, za to z paskiem, który utrzymuje ją na dłoni.

Pamiętajcie o regularnym czyszczeniu szczotki, na której podczas masażu gromadzi się m.in. złuszczony naskórek. Co najmniej raz w tygodniu umyjcie ją ciepłą wodą i np. delikatnym żelem pod prysznic. Pozostawcie do wyschnięcia (nie na kaloryferze!), układając włosiem do góry (jeśli ułożycie ją włosiem ku dołowi, może się ono odkształcić).

Zobacz także: Deynn zdradziła sekret swoich pięknych nóg! Ten trend podbija Instagram

Szczotki do szczotkowania na sucho z Rossmanna i Hebe

Do wyboru macie m.in. szczotki do szczotkowania na sucho z Rossmanna. Wizażanki wysoko oceniają drewnianą szczotkę z naturalnego włosia końskiego marki For Your Beauty.

Szczotka jest średniej wielkości, okrągłego kształtu. Jest ona drewniana i ma przymocowany materiałowy uchwyt, dzięki któremu jest poręczniejsza i łatwiej wykonuje się nią masaż. Posiada naturalne końskie włosie, które jest łatwe w utrzymaniu czystości. Masaż wykonuję na sucho. Aby był widoczny efekt, należy szczotkować ciało systematycznie. Masaż jest niezwykle przyjemny. Relaksuje i odpręża. Należy szczotkować każdą partię ciała. Skóra staje się gładka, zregenerowana i promienna. Cellulit jest mniej widoczny. Włosie jest delikatne, nie podrażnia i nie uczula skóry

– pisze PAUNI

Szczotki do masażu kupicie również w drogeriach Hebe, m.in. szczotkę marki Hhuumm. Jest ona wykonana z drewna bukowego i wyposażona w włókna agawy. Dodatkowym atutem jest odpinana długa rączka.

Zobacz także: Ten tani gadżet z Rosmanna świetnie działa na cellulit i wygładza skórę. Wizażanki: "przestałam mieć problemy z włoskami po goleniu"

Szczotka do szczotkowania na sucho Lullalove – opinie

Dużą popularnością cieszy się szczotka do masażu na sucho Lullalove. Podobnie jak szczotka Hhuumm wykonana została z drewna bukowego, a jej włosie tworzą włókna agawy. Szczotka ma wygodny owalny kształt i uchwyt podtrzymujący ją na dłoni.

Kupiłam szczotkę w połowie czerwca 2019 r., gdyż po drugiej ciąży mój pępek przewędrował i nie był na swoim miejscu, co mi bardzo przeszkadzało, kiedy oglądałam się w lustrze. Szczotkowałam ciało przed kąpielą, codziennie. I po niecałych 2 miesiącach pępek wrócił na swoje miejsce. Skóra jest lepszej jakości. Gładka, elastyczna. Naprawdę warto!

– opisuje swoje wrażenia Misia0234

– pisze evi900422

Zobacz także: Wizażanki zakochały się w szczotkowaniu ciała! Ich ulubiony gadżet poprawi wygląd skóry już po 3-4 użyciach

Iurii Maksymiv

Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania

Choć szczotkowanie na sucho potrafi zdziałać cuda, istnieją przeciwwskazania do wykonywania takiego masażu. Nie należy szczotkować ciała w przypadku:

  • żylaków i „pajączków” na nogach
  • jakichkolwiek podrażnień, ran, stanów zapalnych na skórze
  • łuszczycy
  • licznych wystających brodawek
  • krostek, ropnych wyprysków

Zachowajcie też ostrożność w przypadku pieprzyków. Niewskazane jest ich drażnienie. Jeśli to możliwe, omijajcie je podczas masowania.

Reklama

Szczotkowanie na sucho w ciąży

Szczotkowanie na sucho jest zbawienne w przypadku obrzęków, cellulitu, rozstępów. Nic więc dziwnego, że taki zabieg kusi kobiety w ciąży. Można zdecydować się na masaż szczotką, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim – należy skonsultować się z położną lub ginekologiem. Prawidłowo przebiegająca ciąża zwykle nie stanowi przeciwwskazania – co innego jednak, gdy jest to ciąża zagrożona, z ryzykiem poronienia. Zaleca się również, żeby ze szczotkowania ciała zrezygnować w trzecim trymestrze. Nie dość, że sporych rozmiarów brzuszek utrudnia już wtedy zginanie się i masowanie np. nóg, to również masaż samego brzucha nie jest wskazany, ponieważ może pobudzić skurcze i przyspieszyć poród.

Reklama
Reklama
Reklama