Reklama

Kwas glikolowy to hitowy składnik kosmetyków na trądzik. Poradzi sobie z przetłuszczającą się cerą, z powiększonymi porami i potrądzikowymi lub posłonecznymi przebarwieniami. To dobry wybór także, jeśli martwią cię pierwsze zmarszczki, coraz mniejsza jędrność skóry albo rozstępy. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów może okazać się właśnie kwas glikolowy. Trzeba tylko wiedzieć, jakie jego stężenie dla siebie wybrać.

Reklama

Jak działa kwas glikolowy

Jesteśmy fanami kwasów i wierzymy, że każdy znajdzie wśród nich ten odpowiedni dla siebie. Dotąd szczególną sympatią obdarzaliśmy zaskakująco skuteczny w walce z trądzikiem kwas azelainowy. Przez długi czas byłyśmy wierne kosmetykom z kwasem salicylowym. Teraz jednym z najpopularniejszych kwasów stał się kwas glikolowy. Nie bez powodu jest on głównym składnikiem jednego z największych kosmetycznych hitów – kultowego toniku Pixi.

Kwas glikolowy jest bardzo skuteczny za sprawą swoich wyjątkowo małych cząsteczek, które pozwalają mu przedostać się do głębszych warstw skóry. Ten alfa-hydroksykwas jest składnikiem kosmetyków profesjonalnych i drogeryjnych, można go stosować we własnej łazience albo poddać się zabiegowi z nim w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. To jak kwas glikolowy podziała na skórę, zależy od jego stężenia i odczynu pH.

W stężeniu do 15 procent, kwas glikolowy powierzchniowo złuszcza naskórek, nawilża skórę i stymuluje jej regenerację. Stężenie między 20 a 35 procent lekko złuszcza skórę, oczyszcza ją i nawilża. Za to najbardziej spektakularnych efektów możemy się spodziewać po stężeniu od 50 do 70 procent. Tak stężony kwas glikolowy:

  • złuszcza naskórek,
  • pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwiej,
  • spłyca zmarszczki i blizny (także te potrądzikowe).

A jak na działanie kwasu glikolowego wpływa jego pH? Kwas glikolowy o wysokim pH nawilża skórę. Przy niższym pH, kwas glikolowy reguluje procesy rogowacenia naskórka i złuszcza go. Za to najbardziej stan skóry zmienia kwas glikolowy o wysokim stężeniu, któremu towarzyszy niskie pH.

Regularnie stosowany kwas glikolowy sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna, i co za tym idzie – młodziej wygląda. Zmniejsza się jej rogowacenie i przetłuszczanie, czyli główne przyczyny powstawania zaskórników i krostek. Mniej widoczne stają się pory, zmarszczki, rozstępy i blizny.

Peeling kwasem glikolowym

W profesjonalnym gabinecie możemy poddać się zabiegowi z wyższymi stężeniami kwasu glikolowego. Po takim peelingu kwasowym można spodziewać się tymczasowego zaczerwienienia skóry, jej pieczenia, podrażnienia i zwiększonej wrażliwości na działanie promieni UV. Po kilku dniach widoczne będzie jednak wygładzenie skóry, zmniejszenie jej przetłuszczania i redukcja blizn.

Kosmetyki z kwasem glikolowym

Kwas glikolowy coraz łatwiej znaleźć w popularnych drogeriach. Najcześciej spotkamy się z tonikami z kwasem glikolowym, które mają stężenie od 5 do maksymalnie 10 procent, a ich pH waha się od 4,5 do 5,5. Taki tonik kwasowy można stosować kilka razy w tygodniu. Widocznie rozświetli cerę, delikatnie ją złuszczy i wygładzi.

Kwas glikolowy jest także często składnikiem wielu serów i kremów, najczęściej występuje razem z niacynamidem. Te dwa składniki razem dają bardzo dobre efekty w leczeniu i zapobieganiu trądziku.

W drogerii możemy kupić także tak zwane peelingi kwasowe z kwasami AHA. Kwas glikolowy należy właśnie do tej grupy kwasów. W połączeniu z kwasem salicylowym bardzo skutecznie złuszcza skórę i regeneruje naskórek. Z takiego peelingu warto korzystać maksymalnie raz w tygodniu.

Kto może stosować kwas glikolowy?

Z używania kwasu glikolowego powinny zrezygnować osoby stosujące retinol i retinoidy doustne, posiadające cerę alergiczną oraz ci, którzy mają aktywną opryszczkę.

Reklama

Osoby o wrażliwej cerze powinny wypróbować kwas glikolowy w małym stężeniu, na początek na wybranym kawałku skóry. Jeśli nie wystąpi podrażnienie, mogą stopniowo włączyć go do swojej pielęgnacji. Także osoby o cerze normalnej, mieszanej i tłustej powinny stopniowo zwiększać częstotliwość stosowania, aby uniknąć nieprzyjemnego zaczerwienienia skóry. Stosując jakiekolwiek kosmetyki z kwasem glikolowym lub po zabiegu kwasami u kosmetyczki należy zawsze chronić skórę przed słońcem stosując filtry o wysokości przynajmniej SPF30.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane