Niacynamid - jak działa niacyna i kto może ją stosować?
Niacynamid, inaczej witamina B3, wykazuje szereg właściwości nawilżających - reguluje procesy odnowy naskórka, zmniejsza utratę wody przez skórę, która dzięki temu staje się bardziej nawilżona i elastyczna. Jest też doskonałym przeciwutleniaczem i buduje barierę ochronną na działanie czynników zewnętrznych. A to jeszcze nie wszystko! Niacyna odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagającej skóry.

- Sylwia Przygoda
Niacynamid to jeden z bardziej docenianych i cennych składników w pielęgnacji skóry. Działa przeciwzapalnie, nawilżająco, przeciwstarzeniowo, a to tylko niektóre z jego właściwości. Sprawdź, gdzie go znaleźć i jak działa na skórę!
Spis treści:
- Niacynamid – działanie i właściwości
- Niacynamid – jak stosować?
- Niacynamid a inne składniki aktywne
- Niacynamid - skutki uboczne
- Wskazania i przeciwwskazania stosowania niacynamidu
- Kosmetyki z niacynamidem
Niacynamid – działanie i właściwości
Niacynamid ma działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe – stymuluje syntezę kwasu hialuronowego w skórze i wpływa pośrednio na produkcję kolagenu. Co za tym idzie, jest w stanie spłycać drobne zmarszczki, wygładzając strukturę skóry i poprawiając jej jędrność i napięcie.
Tak naprawdę kosmetyki z zawartością niacynamidu są rekomendowane wszystkim typom cery - nawet tej problematycznej, skłonnej do niedoskonałości lub mocno przetłuszczającej się. Witamina B3 działa:
- przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo,
- ogranicza nadmierną produkcję sebum,
- wspomaga regenerację i proces gojenia,
- pełni funkcję antyoksydantu,
- wzmacnia działanie produktów z filtrami UV,
- wspomaga walkę z przebarwieniami skóry, ujednolicając jej koloryt.
Jak stosować niacynamid?
Tę substancję warto łączyć z innymi składnikami aktywnymi, jednak najlepiej oddzielnie, czyli rozdzielając: niacynamid stosować rano, a kosmetyk z inną substancją aktywną wieczorem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze połączenia składników i wyjaśniamy, dlaczego powinny (lub nie powinny) być stosowane razem.
- Zanim sięgniecie po pierwszy kosmetyk z niacynamidem, zwróćcie uwagę na to, jakie stężenie witaminy B3 wykorzystano. To ważne, ponieważ aby działanie niacynamidu było odczuwalne dla naszej skóry, powinno wynosić co najmniej 2%. Czasami producent pisze o tym wprost na opakowaniu, innym razem przyda się znajomość INCI. Im bliżej początku listy znajduje się dany składnik, tym lepiej.
- Niacynamid wystarczy aplikować raz dziennie.
- Nie ma właściwości fotouczulających, dlatego można go stosować zarówno w pielęgnacji wieczornej, jak i dziennej.
- Niacyna może być składnikiem drażniącym, jeśli ma zbyt wysokie stężenie, dlatego warto zaczynać od kosmetyków o niższej zawartości procentowej - np. 5%.
Niacynamid a inne składniki aktywne
Niacynamid i retinol
Jednym z najbardziej powszechnych połączeń jest zastosowanie niacynamidu i retinolu w jednym czasie. Powód jest bardzo prosty: niacynamid znacząco zminimalizuje negatywne skutki kuracji retinolem. A to dlatego, że ma właściwości stymulujące syntezę kolagenu i ceramidów.
Niacynamid i witamina C
W przypadku witaminy C należy być bardzo ostrożnym. Może ona występować w dwóch formach: jako czysty kwas askorbinowy lub jako pochodna witaminy C. I właśnie w tej drugiej może być łączona razem z niacynamidem. Pochodna witaminy C oraz niacynamid będą rozjaśniały i odżywiały cerę. Jeśli jednak omyłkowo sięgniemy po kwas askorbinowy, możemy nabawić się bardzo silnych podrażnień. Te dwie substancje mają skrajnie różne pH i wchodzą ze sobą w silną reakcję chemiczną, która tworzy niebezpieczny dla skóry kwas. Dlatego przed połączeniem niacynamidu z kosmetykiem z witaminą C, zwłaszcza w jednej pielęgnacji, powinno się uważnie zapoznać ze składami produktów.

Kwas glikolowy i niacynamid
Niacynamid nie powinien być stosowany z kwasami w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Kwas glikolowy ma inne pH niż niacyna – pH kwasu nie pozwoli zadziałać drugiemu składnikowi aktywnemu. Możesz je natomiast stosować w dwóch oddzielnych rutynach – niacynamid rano, a kwas glikolowy wieczorem. Wyjątkiem są tutaj kosmetyki z oboma tymi składnikami, które mają ujednolicone pH.
Niacynamid - skutki uboczne
Niacynamid jest bezpieczny i hipoalergiczny, ale warunkiem jest ostrożne stosowanie i zwracanie uwagi na stosowane stężenia. Warto go wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Produkty o wysokim stężeniu mogą powodować tymczasowe zaczerwienienie skóry – będzie ono związane z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Przed zastosowaniem warto przetestować kosmetyk – może się bowiem zdarzyć, że występuje indywidualna nietolerancja produktu.
Niacynamid a wysyp
Zbyt szybko wprowadzony do pielęgnacji niacynamid o wysokim stężeniu może powodować podrażnienia i zmiany skórne, które określane są jako „wysyp”. Jeśli zdarzy Ci się użyć zbyt silnego kosmetyku z niacynamidem, odstaw go i obserwuj, czy zmiany ustępują.
Wskazania i przeciwwskazania stosowania niacynamidu
Niacynamid w ciąży
Niacynamid jest substancją bezpieczną i może być stosowany w ciąży. Co więcej, jego właściwości wpływają bardzo korzystnie na stan skóry osób w ciąży. Przed użyciem nowej substancji zawsze jednak warto skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Niacynamid a alergie
Niacynamid jest uważany za bezpieczny, hipoalegiczny składnik. Wszelkiego rodzaju działania niepożądane, takie jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry mogą mieć związek ze zbyt dużym stężeniem składnika w kosmetyku. Jeśli występują one nawet w produktach o niskim stężeniu, należy udać się do kosmetologa, który udzieli fachowej porady dotyczącej pielęgnacji. Niepożądane działania mogą być również wynikiem złego połączenia składników aktywnych.
Kosmetyki z niacynamidem
Serum z niacynamidem
Najpopularniejszą formą stosowania niacynamidu na skórze jest serum. To wszystko dzięki lekkiej konsystencji, która natychmiast wchłania się w skórę i zaczyna swoje działanie. Serum z niacynamidem powinno być stosowane jako część pielęgnacji, najlepiej w połączeniu z nawilżającym kremem. Przedstawiamy Wam cztery najpopularniejsze kosmetyki, które zawierają w sobie ten niesamowicie skuteczny składnik.
Serum z niacymidem The Ordinary
Serum The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% to chyba jeden z najpopularniejszych kosmetyków tego typu. Efekty stosowania tego kosmetyku stały się viralem. To serum pomaga zmniejszyć niedoskonałości skóry i pomaga wyregulować wydzielanie sebum. Przyspiesza gojenie wyprysków, a dodatkowo rozjaśnia istniejące blizny potrądzikowe. Warto zauważyć, że zastosowane w nim stężenie jest dość wysokie, więc powinno się je wprowadzać do pielęgnacji stopniowo.

Zobacz także: Ampułka z niacynamidem z Rossmanna to hit do tłustej cery. Daje efekt, jak po wizycie u kosmetyczki
Serum z niacynamidem 5% Basiclab
BasicLab Esteticus, serum zmniejszające niedoskonałości z niacynamidem 5% to produkt w postaci lekkiego żelu. Jest ono odpowiednie dla skóry z niedoskonałościami, zmagającej się z nadprodukcją sebum, błyszczeniem i trądzikiem. Efektywnie reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza widoczność porów. Kosmetyk zauważalnie poprawia strukturę i koloryt skóry, a także spłyca drobne linie.

Kuracja z niacynamidem Eveline
Eveline Glycol Therapy, kuracja przeciw niedoskonałościom 5% to serum, które doskonale poprawia wygląd skóry. Poza niacynamidu w stężeniu 10% w składzie znalazł się kompleks cynkowy oraz kwas glikolowy 5%. Poprawia wygląd skóry, niweluje przebarwienia oraz blizny potrądzikowe.

Serum z niacynamidem 15% Nacomi
Nacomi Next Lvl, Fix It Up Niacinamide 15% to aktywne serum do twarzy, które zawiera aż 15% stężenie niacynamidów. Skutecznie absorbuje nadmiar sebum i reguluje jego poziom. Wyraźnie rozświetla skórę oraz zmniejsza pory. Skład został wzbogacony o D-pantenol, który przyspiesza regenerację naskórka oraz wzmacnia barierę lipidową. Dodatkowo w składzie znajduje się łagodzący stany zapalne aloes oraz kompleks kwasów hialuronowych, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia.

Krem do twarzy z niacynamidem
Zamiast serum z niacynamidem możecie stosować krem z niacynamidem. Witaminę B3 ma w składzie chociażby krem do twarzy AMVI Cosmetics. Połączono w nim skuteczność kluczowego składnika z czterema rodzajami drobinek rozświetlających.
Ekstrakt z grapefruta odświeża i daje uczucie komfortu. Alga tęczowa rozjaśnia plamy pigmentowe, ujednolica kolor, a także wspomaga wytwarzanie melaniny, a kompleks hialuronianu sodu zapewnia długotrwałe i wielopoziomowe nawilżenie. Oprócz tego w składzie znajdują się:
- bioferment z alg o właściwościach nawilżających, poprawiających elastyczność naskórka i tworzących ochronny film na skórze,
- zielona herbata wykazującą działanie przeciwrodnikowe, regenerujące i wzmacniające skórę,
- naturalne drobinki mineralne nadające efekt rozświetlenia.
