Tonik z octu jabłkowego - jak zrobić i jak działa?
Tonik z octu jabłkowego nie tylko świetnie wyrównuje pH skóry, ale także przeciwdziała niedoskonałościom, redukuje przebarwienia i rozświetla skórę. Sprawdźcie, jak zrobić domowy tonik z octem jabłkowym i jak go stosować.

- Aneta Zygmuntowicz
Tonik z octu jabłkowego nakładamy każdorazowo po myciu twarzy, a już po 2-3 tygodnie pojawią się pierwsze efekty. Do jego wykonania możemy użyć wody destylowanej lub hydrolatów, które są świetnym naturalnym kosmetykiem do pielęgnacji skóry!
Jak zrobić tonik z octu jabłkowym?
Zrobienie domowego toniku z octem jabłkowym jest bardzo proste! Możemy postawić na różne warianty dopasowane do naszego rodzaju skóry i potrzeb. Najprostszy tonik z octem składa się z dwóch składników - wody destylowanej i octu jabłkowego. Wystarczy zmieszać tonik w proporcji 1:4, gdzie 1 to ilość octu, a 4 to ilość wody. W tym przypadku, jeśli chcemy zrobić 250 ml toniku, używamy 200 ml wody destylowanej i 50 ml octu jabłkowego.
Jak nieco ulepszyć skład domowego toniku? Zamiast wody destylowanej możemy dodać hydrolat, który świetnie pielęgnuje skórę. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład:
- hydrolat lawendowy - działa łagodząco, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie,
- hydrolat różany - wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje zaczerwienienie i nawilża,
- hydrolat oczarowy - działa ściągająco, przeciwbakteryjnie, zmniejsza zaczerwienienie,
- hydrolat rumiankowy - zmniejsza zaczerwienienie, redukuje łuszczenie się, podrażnienie i szorstkość skóry.
Czysty hydrolat może być zbyt mocny dla skóry w połączeniu z octem jabłkowym. W tym przypadku możemy go zmieszać w proporcji 1:1 z wodą destylowaną.
Alternatywą dla hydrolatu jest dodanie kilku kropel naturalnego oleju roślinnego. W przypadku skóry trądzikowej świetnie sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, dojrzałej i suchej olejek arganowy, przy mieszanej i tłustej olejek z pestek malin lub olej jojoba.
Jak używać toniku z octem jabłkowym?
Toniku z octem jabłkowym używamy każdorazowo po umyciu twarzy, aby przywrócić jej naturalne pH. Powinniśmy więc używać go 2 razy dziennie, podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Najpierw wykonujemy demakijaż, potem myjemy twarzy ulubionym kosmetykiem do oczyszczania, a następnie nakładamy tonik z octu jabłkowego. Możemy go nałożyć za pomocą wacika, atomizera lub dłońmi. Po użyciu przechodzimy do dalszej pielęgnacji - serum lub kremu nawilżającego.
Jak działa ocet jabłkowy na skórę?
Tonik z octu jabłkowego przywraca naturalne lekko kwaśne pH skóry, które zostało naruszone podczas oczyszczania skóry. Przy regularnym stosowaniu domowy tonik:
- wzmacnia barierę hydrolipidową skóry,
- ściąga pory,
- działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
- redukuje stany zapalne i zaczerwienienia,
- rozjaśnia przebarwienia i rozświetla skórę,
- zapobiega postawaniu wyprysków,
- delikatnie złuszcza martwy naskórek.