Trądzik grudkowy - jak go rozpoznać i wyeliminować
Trądzik grudkowy to jedna z trudniejszych do wyleczenia postaci trądziku. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, diety, a czasem także wizyty u dermatologa. Zobacz, jak go odróżnić od innych postaci trądziku!

- Sylwia Przygoda
Trądzik grudkowy podskórny to jedna z odmian trądziku pospolitego. Najczęściej dotyczy on dojrzewających nastolatków (zwłaszcza chłopców), ale cierpią na niego także 20-30-letnie kobiety z zaburzeniami hormonalnymi. Występujące przy nim charakterystyczne zmiany niełatwo poddają się leczeniu, a ich wyciskanie jest bardzo ryzykowne. Żeby nad nim zapanować, trzeba zwykle sięgnąć po mocniejsze środki antytrądzikowe albo wręcz poddać się leczeniu dermatologicznemu.
Spis treści:
- Trądzik grudkowy - zdjęcia. Jak go rozpoznać?
- Trądzik grudkowy a trądzik ropowiczy
- U kogo występuje trądzik grudkowy?
- Trądzik grudkowy u dorosłych i nastolatków - przyczyny
- Trądzik grudkowy - leczenie i pielęgnacja
- Domowe sposoby na trądzik grudkowy. Zioła, które niwelują zmiany
Trądzik grudkowy - zdjęcia. Jak go rozpoznać?
Mechanizm powstawania grudek jest taki sam, jak w przypadku zwykłych pryszczy. Zmiany skórne w trądziku grudkowym powstają na skutek nieprawidłowego złuszczania naskórka i wywołanej przez hormony nadmiernej produkcji łoju. Jednak w odróżnieniu od ropnej krostki, zawartość grudki zostaje zatrzymana pod skórą - zostaje otorbiona (wytwarza się cysta) i zmiana zapalna nie ma czubka.

Podskórne grudki pojawiają się zwykle w miejscach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych - na czole, w okolicach nosa, na brodzie, na dekolcie i na plecach. Mogą jednak także tworzyć się na nogach i pośladkach.

Trądzik grudkowy podskórny może mieć kilka postaci, m.in.:
- trądziku krostkowo-grudkowego, czyli połączenie krost ropowiczych oraz grudek,
- trądziku zaskórnikowo-grudkowego, czyli równoczesne występowanie zaskórników i grudek.
Rodzaje trądziku grudkowego mogą się ze sobą łączyć. Bardzo często zmiany grudkowe występują w tym samym czasie, co krostki ropowicze i zaskórniki.
Trądzik grudkowy a trądzik ropowiczy
Trądzik grudkowy bardzo często mylony z trądzikiem ropowiczym. Zmiany grudkowe nie posiadają tak zwanego czubka, czyli ujścia dla zbierającej się wewnątrz krosty ropy. Ma on formę podskórnych, czasem bolesnych krostek, które mogą rosnąć wraz z upływem czasu. Co więcej, czasem mogą one wymagać wizyty u specjalisty, który zmianę natnie i usunie zebraną w środku treść. W przypadku trądziku ropowiczego dzięki odpowiedniej pielęgnacji zmiana może oczyścić się sama.
U kogo występuje trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy pojawia się u osób w różnym wieku, cierpią na niego zarówno nastolatkowie, jak i dorosłe osoby. Tendencję do powstawania grudek mają osoby, które mają problemy z zaskórnikami (zarówno zaskórnikami otwartymi, jak i zaskórnikami zamkniętymi). Zazwyczaj występują u posiadaczy cery tłustej, ze skłonnościami do powstawania niedoskonałości, a także u osób, które zmagają się z problemami hormonalnymi.
Zobacz także: Zaskórniki. Jak powstają i jak skutecznie z nimi walczyć?
Trądzik grudkowy u dorosłych i nastolatków - przyczyny
Nie do końca wiadomo, dlaczego niektóre ze zmian trądzikowych na skórze przybierają formę trądziku grudkowego. Na przebieg jego rozwoju ma wpływ kilka czynników, które występują zarówno u nastolatków, jak i dorosłych. Są to czynniki:
- genetyczne - ciężkie postaci trądziku mogą być dziedziczne,
- hormonalne - zaburzenia hormonalne, zwłaszcza te, które związane są z androgenami (m.in. PCOS, hirsutyzm) mogą sprawiać, że uszkodzeniu ulega produkcja łoju i następuje rozrost gruczołów łojowych,
- nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych,
- bakterie i drożdżaki,
- zła dieta,
- nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak,
- stosowanie kosmetyków komedogennych (np. z zawartością lanoliny czy sylikonów),
- nieprawidłowe nawyki (np. spanie w makijażu, rzadkie zmienianie pościeli lub ręczników).
Przyczyną trądziku może być zarówno jeden z tych czynników, jak kilka z nich. W przypadku trądziku młodzieńczego zazwyczaj są powiązane z hormonalnymi zmianami zachodzącymi w dorastającym organizmie.

Trądzik grudkowy - leczenie i pielęgnacja
Może nas kusić, żeby grudkę przekłuć i wycisnąć jej zawartość. W żadnym wypadku nie można tego robić! Próba takiego usunięcia grudki może bowiem skończyć się powstaniem trudnej do usunięcia blizny. Najważniejsze w pielęgnacji skóry z trądzikiem grudkowym jest jej regularne złuszczanie.
Dobrze jest też stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, który działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk grudek i złuszcza skórę (polecamy zwłaszcza zawierający go peeling z kwasami BHA i AHA The Ordinary). Przy trądziku grudkowym zalecana jest także dieta niskotłuszczowa, unikanie cukru oraz przetworzonej żywności.
Jeżeli jednak zmiana diety i pielęgnacja skóry twarzy cery nie zmniejszy uciążliwości trądziku grudkowego, należy zgłosić się do lekarza.
Domowe sposoby na trądzik grudkowy. Zioła, które niwelują zmiany
Poza wprowadzeniem odpowiedniej pielęgnacji skóry, warto zadbać także o wypracowanie nawyków, które zdecydowanie polepszą stan skóry. Przede wszystkim:
- zmieniaj regularnie pościel,
- używaj oddzielnego ręcznika do twarzy,
- zawsze przed snem wykonuj demakijaż i oczyszczaj skórę.
W przypadku cery trądzikowej warto stosować domowe napary z ziół, które można używać w kilku formach:
- jako dodatek do domowych maseczek,
- jako parówkę wodną,
- jako tonik.
W przypadku trądziku sprawdzi się m.in. napar z bratka, nagietka i rumianku. W formie punktowej maseczki sprawdzą się zmielone liście kozieradki w połączeniu z odrobiną wody.