Twarde i suche pięty - jak usunąć zrogowaciały naskórek?
Twarde i zrogowaciałe pięty powstają przy nieprawidłowej pielęgnacji i noszeniu niewygodnego obuwia. Należy jednak pamiętać, że rogowacenie naskórka to naturalny proces, który wzmożony jest szczególnie latem. Sprawdźcie, jak usnąć twardą skórę na piętach.

Twarde i suche pięty to często występujący problem, jednak z łatwością możemy usunąć twardą skórę na piętach domowymi metodami. Zawsze zaczynamy od namoczenia pięt w kąpieli solnej lub wodzie z sodą oczyszczoną. Następnie przechodzimy do złuszczenia namoczonej, zrogowaciałej skóry za pomocą peelingu lub pumeksu. Ostatnim krokiem jest nawilżenie i natłuszczenie pięt.

Twarde i suche pięty - przyczyny
Zrogowaciałe pięty to następstwo nieodpowiedniej pielęgnacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o niewystarczające nawilżenie i odżywienie skóry oraz brak regularnego złuszczania naskórka. Duży wpływ na ten problem może mieć także noszenie niewygodnego obuwia - zbyt małego, na wysokim obcasie, ze sztucznych, sztywnych materiałów. Twarda skóra na piętach często pojawia się u osób z nadwagą lub otyłych.Tak traktowana skóra jest przesuszona i podatna na obtarcia. Ciągle narasta, tworząc coraz grubszą warstwę zrogowaciałego naskórka. Z czasem może ona przybrać żółty odcień.Zobacz także: Domowe sposoby na popękane pięty
Zrogowaciałe pięty - jak pozbyć się twardej skóry na stopach?
Istnieją sposoby na pozbycie się twardej skóry na stopach. Powinniśmy jednak zadziałać dwutorowo. Zabiegi na stopy pomogą nam złuszczyć skórę i ją dogłębnie nawilżyć. Jeśli jednak nie będziemy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, problem będzie nawracać.Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry pięt. Po każdej kąpieli nakładamy na stopy krem nawilżający. Najlepiej sprawdzi się krem do stóp, który zazwyczaj zawiera:
- glicerynę,
- mocznik,
- masło shea,
- witaminy z grupy A, E i B.
Niezwykle ważne jest również wybieranie wygodnego, przewiewnego obuwia. Unikajmy butów z twardą powierzchnią, noszenia zakrytych butów na gołą stopę i butów na obcasie.
Soda oczyszczona na twarde pięty
Moczenie stóp w wodzie z sodą to jeden z najlepszych sposobów na zmiękczenie zrogowaciałego naskórka. Wystarczy do miski ciepłej wody wsypać 3-5 łyżek sody oczyszczonej. Nogi moczymy 15-20 minut. Do wody możemy również dodać olejki pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym lub przeciwbakteryjnym, na przykład olej arganowy czy olejek z drzewa herbacianego. Po kąpieli należy wykonać peeling lub zetrzeć naskórek pumeksem, a następnie wetrzeć w nie krem do stóp. Zabieg wykonujemy minimum raz w tygodniu.
Kąpiele solne
Alternatywą dla sody oczyszczonej są kąpiele solne, które mają identycznie działanie. Kąpiel solną możemy przeprowadzić na całe ciało lub tylko stopy. Dodajemy sól do kąpieli w proporcji 1 łyżka na 1-2 litry wody. Najlepiej wykorzystać tutaj sól z Morza Martwego lub Sól Epsom, ale sprawdzi się również zwykła sól kuchenna. Świetnym uzupełnieniem kąpieli będzie olejek lawendowy o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych. Zabieg wykonujemy minimum raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, zamiennie z sodą oczyszczoną.
Domowy peeling do stóp
Domowy peeling stóp jest tani, prosty w przygotowaniu i niezwykle skuteczny. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się peeling solny, który mocno złuszcza naskórek. Wystarczy 2 łyżki drobnoziarnistej soli zmieszać z łyżką naturalnego oleju. Dzięki temu zabieg będzie jednocześnie złuszczał i nawilżał skórę. Przed wykonaniem peelingu warto pomoczyć skórę w ciepłej wodzie, aby zmiękczyć zrogowaciały naskórek.
Pumeks kosmetyczny
Pumeks to najczęściej wykorzystywana metoda na pozbycie się zrogowaciałej skóry na piętach. Trzeba pamiętać, aby pomoczyć skórę przed zabiegiem, aby zmiękczyć twarde stopy. Następnie przechodzimy do złuszczania zrogowaciałej skóry. Bardzo delikatnie pocieramy pumeksem po pięcie - wykonujemy koliste ruchy. Co jakiś czas płuczemy stopę chłodną wodą. Po usunięciu twardej skóry smarujemy się kremem do stóp.