Opuchnięcie twarzy - przyczyny i co na opuchliznę?
Opuchnięcie twarzy to bardzo częsty problem, który szczególnie często pojawia się rano. Zazwyczaj wynika on z zastojów limfy pod skórą oraz gromadzenia się wody, ale niekiedy może być również objawem chorobowym. Sprawdźcie, jak zapobiegać opuchnięciu twarzy i co najlepiej zadziała na opuchliznę.

- Agata Kufel
Opuchnięcie twarzy może być wynikiem nieprawidłowej diety i picia zbyt małej ilości płynów. Przyjmowanie około 2 litrów płynów dziennie to bardzo prosty sposób na opuchliznę, choć nie zawsze w pełni skuteczny. Warto również zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały, a także wykonywać masaż twarzy za pomocą dłoni lub wałka do twarzy i stosować poranne kompresy.
Wybierz kultowe kosmetyki dla siebie i zgarnij do Wizaż24 rabat.
Skąd bierze się opuchnięcie twarzy?
Obrzęk najczęściej pojawia się wskutek zatrzymania wody w organizmie - w tkankach gromadzi się za dużo płynów, które nie zostały odfiltrowane przez nerki podczas nocy. W efekcie po przebudzeniu mamy opuchnięte okolice oczu, a czasem nawet całą twarz. Jeśli przydarza nam się to cyklicznie, kilka dni przed spodziewaną miesiączką - winne są wahania hormonów. Jednak gdy brakuje takiej zależności, a podpuchnięcia towarzyszą nam zbyt często, warto się zastanowić, czy nie popełniamy jednego, prostego błędu.
Odwodnienie to jedna z najczęstszych przyczyn obrzęków. Dodajmy do tego zbyt późną kolację, zwłaszcza z dużą ilością soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i spanie na płaskiej poduszce - poranne opuchnięcie twarzy mamy niemal jak w banku.
Uwaga: pamiętajmy, że poranne obrzęki czasami mogą być objawem poważnych chorób - jeśli mimo wszystko nadal się utrzymują, należy udać się do lekarza. Szczególnie niepokojącym sygnałem jest puchnięcie nóg w nocy, które może świadczyć o problemach z krążeniem, a nawet pracą serca - w takim wypadku nie zwlekajmy ze zgłoszeniem się do specjalisty.
Co na opuchniętą twarz?
Znalazłyśmy dla was kilka szybkich i bardzo skutecznych sposobów na opuchnięcie twarzy. W tym przypadku powinniśmy zadziałać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Chodzi o to, aby prawidłową dietę i nawodnienie organizmu uzupełnić kompresami i masażem twarzy.
Nawodnienie organizmu
Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do pozbycia się porannej opuchlizny. Jeżeli jesteśmy odwodnieni, nasz organizm dostaje sygnał, aby magazynować wodę, co prowadzi do opuchlizny. Powinniśmy więc zadbać, aby każdego dnia pić co najmniej 1.5-2 litry wody. Dodatkowo woda pomoże oczyścić organizm z toksyn, które często powodują zastój limfy pod skórą.
Masaż wałkiem do twarzy
Masaż wałkiem jadeitowym lub kwarcowym to świetny sposób na pozbycie się podskórnych zatorów limfy i szybkie usunięcie opuchlizny. Zadziała on jeszcze lepiej, jeśli najpierw schłodzimy go przed 1-2 godziny w lodówce. To jednak nie jest jego jedyne działanie. Taki masaż twarzy działa również ujędrniająco i zwiększa absorpcję kosmetyków pielęgnacyjnych.
Kompresy na twarz
Świetnym rozwiązaniem na opuchnięcie twarzy są również kompresy. Najlepiej sprawdzi się tutaj łagodzący kompres z rumianku, pokrzywy lub zielonej herbaty, który natychmiastowo ściągnie opuchliznę, a dodatkowo rozświetli skórę. Warto również zastosować kompres chłodzący.
Zdrowa dieta
Zdrowa dieta jest jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o opuchliznę, ale również ogólnie pielęgnację. Przede wszystkim powinniśmy unikać nadużywania soli, cukru i ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonych produktów, które skutkują nie tylko opuchnięciem twarzy, ale również negatywnym wpływem na urodę i zdrowie.